Danıştay, Toprak'ın itirazını onayladı

Toprak Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Toprak Grubu’nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan borçlarının takibinin kaldığı yerden devamına ilişkin 13 Ağustos 2009 tarihli TMSF kararı ve bu karar uyarınca düzenlenen 31 Ağustos 2009 tarihli ödemeye çağrı mektubu aleyhine Halis Toprak’ın yaptığı itirazı 25 Mart 2010 tarihinde kabul etmiş, Toprak Grubu’nun TMSF’ye olan borcunu fazlasıyla ödeyip ödemediğinin tespiti için bilirkişiler atamıştır.
 
Hatırlanacağı üzere 11 Şubat 2010 tarihinde de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Toprak Grubu’nun TMSF’ye 132 milyon Dolar borcu olduğuna dair TMSF Fon Kurulu kararı aleyhine Halis Toprak’ın yaptığı itirazı kabul etmiş, Toprak Grubu’nun TMSF’ye olan borcunu fazlasıyla ödeyip ödemediğinin tespiti için bilirkişiler atamıştı.
 
Bu durumda Danıştay nezdinde açılan idari dava kesin hükümle sonuçlanıncaya kadar Toprak Grubu'na ait gayrimenkulleri satışa çıkarmaması gereken TMSF'nin, Toprak Grubu’na ait taşınmazları ihale ile satma ve bugüne kadar gerçekleştirdiği hukuka aykırı işlemlere yenilerini katma niyetinde olduğu yaptığı satış ilanlarından anlaşılmaktadır. Bu satış işlemlerinin iptali konusunda Halis Toprak'ın dava açtığı/açacağını ve Halis Toprak'ın TMSF’nin hukuka aykırı her satış işlemini ve uygulamasını şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yargı önüne taşımaya kararlı olduğunu kamuoyunun bilgilerine sunarız.
 
Hatırlanacağı üzere Danıştay 13. Dairesi, Toprak Grubu'na ait 119.5 milyon TL değerindeki Toprak Center'ın 31 milyon TL eksik bedelle Çalık Grubu iştiraki Gap İnşaat'a 88 milyon TL'ye ve 31 milyon TL değerindeki Kuşadası taşınmazının 16 milyon TL eksik bedelle 15 milyon TL'ye TMSF ihalesiyle satılmasına ilişkin işlemlerin yürütmesini oybirliğiyle durdurmuştu.
 
Yüce Mahkeme’nin Toprak Grubu’nun 480 milyon Dolarlık ödemeyle TMSF’ye olan borcunu fazlasıyla ödediğine karar vereceğine, TMSF tarafından satışa çıkarılan Toprak Grubu’na ait taşınmaz satışlarını Toprak Center ve Kuşadası taşınmaz satışlarında olduğu gibi iptal edip, Toprak Grubu şirketlerini Toprak ailesine iadesine karar vereceğine inancımız tamdır.


gazeteport

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.