Danıştay'dan, Savunma Sanayi Müsteşarı'na soruşturma vizesi


Danıştay'dan Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ın soruşturulmasına vize çıktı. Danıştay 1. Dairesi'nin kararıyla, Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül'ün Bayar'ın soruşturulmasına onay vermeyen kararı ortadan kaldırılarak, Müsteşara yargı yolu açıldı.
Yılmazlar Uluslararası İnşaat Turizm Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, İsrail Military Industries LTD. (IMI) Şirketinin Savunma sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile aralarında imzalanan sözleşme kapsamında offset faaliyetine ilişkin ön onay talebine cevap vermeyerek kendilerini ve kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle Müsteşar'ın soruşturulmasını istedi. Yılmazlar Holding, konuyu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gündemine taşıdı ve Bayar hakkında soruşturma izni istendi. Milli Savunma Bakanlığı, Bayar'ın soruşturulması talebini reddedince, konu Danıştay'ın gündemine taşındı. Danıştay 1. Dairesi, Milli Savunma Bakanının soruşturmaya onay vermeyen kararının kaldırılmasına hükmetti.

-SSM TÜRK İŞÇİLERİN ÖN ONAYINI VERMEDİ-

Israel Military Industries LTD.(IMI) Şirketi ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) arasında 170 adet M60 A1 tankının modernizasyonu için 29 Mart 2002 tarihinde sözleşme imzalandı.
Bu sözleşme nedeniyle SSM tarafından yapılacak döviz ödemelerinin, Türkiye'nin ödemeler dengesinde meydana getireceği açıkları telafi etmek amacıyla 3 Eylül 2002 tarihinde bu ana sözleşmeye bağlı olarak taraflar arasında offset sözleşmesi gerçekleştirildi. Olayın tarafı Yılmazlar Holding, offset sözleşmesi gereği yüklenici İsrail Şirketinin ana sözleşmedeki ithalat bedelinin yüzde 30'u kadar Türkiye'ye döviz girdisi sağlayacak offset taahhütleri altına girdi. Sözleşmeye göre, SSM'den ön onay alınması koşuluyla offset olarak değerlendirilebilecek işlemler sıralandı. Offset faaliyetlerinin yürütülebilmesi için 90 gün içinde SSM'nin Türk işçilerin İsrail'de çalışabilmelerine ön onay vermesi gerekiyordu. Yılmazlar Holding, IMI firmasının 20.5.2009 tarihli yazısı ile "31.10.2010 tarihinde son bulacak 16.1.2008 tarihli protokolün süresinin 2015 yılına kadar uzatılması ve personel sayısının 800'den bin 200'e çıkarılması" için SSM'den ön onay talebinde bulundu.

-DANIŞTAY KARARI KALDIRDI-

SSM ön onayı vermeyince kamu zarara uğratıldığı gerekçesiyle Bayar hakkında şikayette bulunuldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma talebine Milli Savunma Bakanlığı onay vermedi ve konu Danıştay'ın gündemine taşındı. Danıştay 1. Dairesi, Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül'ün Bayar'ın soruşturulmaması kararını kaldırdı. Müsteşar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "görevini kötüye kullanma ve ihmal" inceleme yapacak. Gerekli görülürse müsteşar hakkında dava açılacak.

-HUKUK İŞLEDİ-

Yılmazlar Holding CEO'su Ahmet Reyiz Yılmaz, Danıştay'ın kararı hakkında, "Eski Bakan Sayın Vecdi Gönül'ü SSM Murad Bayar'ın yapmış olduğu hukuksuzluklar yönün de çok uyardık. Gönül soruşturma izni vermeyerek ilgili bürokratı koruma altına almak istedi. Fakat Türk yargısı ortaya koyduğumuz gerekçeleri inceledikten sonra ilgili Müsteşar hakkında soruşturma ve yargı yolunu açarak hukuku çalıştırmıştır" dedi.
Kamu kaynaklarını keyfiyetle kullanmanın yargıda suç olarak karşılık bulduğunu söyleyen Yılmaz, "Hiç kimse milletin vergileri ile maaş alarak idare ettiği kamu malına keyfiyetle zarar verme hakkına sahip olamaz. Sırada İsrail firması IMI için açılacak mahkemeler var. Onlara açtığımız davalarda da ne yazık ki Türk Savunma Sanayisi'nin keyfi koruması söz konusu. Bunları da hukuki yoldan aşacağız" değerlendirmesinde bulundu.(ANKA)
(YE/ÖMR)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.