Dink ailesinden 'takipsizlik' kararına itiraz
Dink Ailesi'nin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, “Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali” soruşturmasında, eski MİT mensubu Özel Yılmaz, eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu 24 kişi hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 14 sayfalık itiraz dilekçesi sunan ve 43 kişi için takipsizlik kararını hatırlatan Bakırcıoğlu, 24 kişi hakkında verilen "Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair" kararın kaldırılmasını talep etti.

‘DELİLLER BULUNUYOR’

Dilekçenin sonuç ve talep kısmında, dönemin İstanbul MİT Bölge Başkanlığı Terörden Sorumlu Daire Başkanı Özel Yılmaz ile İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör hakkında dava zamanaşımı süresinin geçmemiş olması ve haklarında iddianame düzenlenmesini zorunlu hale getiren delillerin bulunduğunu belirtti. Dönemin eski İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri olan Selim Kutkan, İbrahim Pala, İbrahim Şevki Eldivan, Volkan Altunbulak, Bahadır Tekin ile Özcan Özkan hakkında iddianame düzenlenmesini zorunlu hale delilerin bulunduğu belirtilen dilekçede, "Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlileri olan İzzet Akdağ, Seyfi  İnan, Davut Ateş, Murat Çakan, Ufuk Kaba ve Yalçın Kara hakkında iddianame düzenlenmesini zorunlu hale getiren delillerin bulunmaktadır" denildi. 

HRANT DİNK'İN 'HEDEF KİŞİ' HALE GETİRİLMESİ

Dilekçede, "Hrant Dink'in 'hedef kişi' hale getirilmesi, cinayet için uygun ve 'haklı' zemin yaratılması süreci ile Hrant Dink cinayetinin işlenmesi arasında doğrudan bağ bulunduğu ifade edildi. Dilekçede, "Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, Oktay Yıldırım'ın eylemleri ve tutumları ile Hrant Dink'i 'hedef kişi' haline  getirmeleri, Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım hakkında etkili soruşturma  yapılmaması, bu kapsamda bu kişilerin Dink cinayeti ile bağlarını açığa çıkarmaya yardımcı  olacağını düşündüğümüz ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde bulunan dosyalarının 19 Ocak 2014 tarihli dilekçemizde talep ettiğimiz halde soruşturma dosyasına istenmemesi ve getirtilmemesi, İstanbul C. Başsavcılığı tarafından Dink cinayetini organize ve icra eden örgüte yönelik soruşturmanın da sürmekte olması ve bu soruşturmada Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım'ın Dink cinayetini işleyen örgüt ile bağlarının açığa çıkma olasılığının bulunması nedenleri ile İstanbul C. Başsavcılığının Özel Yılmaz, Ergun Güngör, Selim Kutkan, Bülent Köksal, İbrahim Pala, İbrahim Şevki Eldivan, Volkan Altunbulak, Bahadır Tekin, Özcan Özkan, Engin Akçiçek, İzzet Akdağ, Seyfi İnan, Davut Ateş, Murat Çakan, Ufuk Kaba, Yalçın Kara, Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım hakkındaki 19 Ekim 2015 tarihli “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair kararının kaldırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

SULH CEZA HAKİMLİĞİ KARAR VERECEK

Öte yandan Avukat Bakırcıoğlu, savcılığa sunduğu diğer dilekçesinde de diğer 5 kişi hakkında da takipsizlik kararının kaldırılmasını talep etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçelere ilişkin son sözü İstanbul Sulh Ceza Hakimliği söyleyecek. 
(Serpil KIRKESER / DHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.