Fatih Hilmioğlu için tahliye kararı
Ergenekon Davası’ndan 23 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun kardeşi aynı zamanda avukatı Hayati Hilmioğlu, "İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi tarafından verilen 9 kişilik sağlık raporunda kardeşim Fatih Hilmioğlu’nun ’Cezaevinde kalması uygun değildir. Hastane şartlarında kalması uygundur’ şeklinde rapor verdi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde bulunan 9 doktor tarafından verilen sağlık raporu Anayasa Mahkemesi’ne bugün (dün) ulaştı. Biz de raporla birlikte tahliye bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin kısa sürede karar vermesini bekliyoruz" demişti.

Raporu dikkate alan Anayasa Mahkemesi, Hilmioğlu hakkında tedbiren tahliye kararı verdi.

9 Prof. imzalı rapor: Cezaevinde tedavisi mümkün değil

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bireysel başvurusu üzerine, Çapa Tıp Fakültesi’ne sevk edilen Ergenekon Davası’nda 23 yıl hapis cezası alan ve beş yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu hakkındaki sağlık raporu hazırlandı. İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu Başkanlığı’nca dokuz profesörün imzasıyla hazırlanan raporda, Hilmioğlu’nun cezaevi koşullarında tedavisinin mümkün olmadığı, tam teşekküllü hastanede tedavisinin sürmesi gerektiği görüşü yer aldı.

Anayasa Mahkemesi, raporu da dayanak göstererek alacağı karar, başta Ergenekon olmak üzere hasta olan diğer sanıklar için de örnek niteliği taşıyacak. AYM’ye ulaşan 30 Ocak tarihli tahlil sonuçları da eklenen raporda, “Hastanın sağlığı açısından, cezaevi koşulları yerine fiziksel, psikososyal şartların daha sağlıklı olduğu ve her türlü tıbbi imkâna kolayca ulaşabileceği bir ortamda izlenmesinin uygun olacağı kanaati hasıl olmuştur” denildi.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ'NDEN RAPOR
Türk Tabipleri Birliği Bilimsel Araştırma Kurulu üyeleri, Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu'nun ailesinin isteği üzerine sağlık durumuyla ilgili bilimsel bir rapor hazırlamıştı. Hazırlanan rapor, İstanbul Tabipler Odası'nda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Cavit Özdoğan, Ceza ve Ceza Usul Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Selami Mahmutoğlu, Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer, Adli Tıp Uzmanı Dr. Ali Çerkezoğlu ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ali Özyurt imzasını taşıyan rapor da Hilmioğlu'nda Hepatit B enfeksiyonundan kaynaklanan karaciğer sirozu, şeker hastalığı, intihar riski ve hipertansiyona rastlandığı ifade edilmişti.


AVUKAT CELAL ÜLGEN: TADBİR DAVA SONUNA KADAR GEÇERLİ

Avukat Celal Ülgen tahliye kararının ardından Habertürk TV’de konuştu. Ülgen kararla ilgili şunları söyledi:
Anayasa mahkemesinin tedbir yoluyla almış olduğu karardır. Sanıyorum bu yolda aldığı ilk kararlardan birisidir. Bunun sonucunda yerel mahkemeye yazı yazılacak. 13. Ağır Ceza Mahkemesi tahliyesine karar verecektir. Bu tedbir dava sonuna kadar geçerlidir. Hükümle ilgili birlikte bir kez daha karar verilecektir.

Anayasa Mahkemesinde inceleme aşamasında giderilmesi olanaksız zarar olmaması için tedbir kararı verdi mahkeme. Örneğin ihlal var diye bir karar verdiğinde bu tedbir kararı kati karara dönüşecek. Tam tersinde bu tedbir kalkacak. Tedbir kararı tahliyeye yönelik. Eğer tedbiri kaldırırsa tekrar cezaevine gönderilir.

Geç kalınmış bir karardır. Böyle yüzlerce sanık var. rahatsızlıkları hat safhaya çıkmış. Örneğin Levent Ersöz var. bir çok kişi var. Umarım bu kişiler de bu karardan yararlanır.
Bilindiği gibi karaciğerinde kanser vakasıyla karşı karşıya. Doktorlar, hastane koşullarında yaşaması halinde her an hayatını kaybedeceği yönünde raporlar vermişti. Dört defa Çapa Tıp Fakültesi rapor vermişti. Yani cezaevi koşullarında yaşayamaz. Ev ortamında yaşaması gerekir diye raporları vardı. Yaklaşık iki yıldır bu mücadeleye rağmen bir türlü tahliye sağlanamamıştı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde avukatı olsun olmasın, bütün sanıklar Hilmioğlu’nun tahliyesini talep etmişlerdi. Ama bu sağlanamamıştı. Bu karar hukukumuz için de bir başarıdır, kazanımdır.

HİLMİOĞLU NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çapa’daydı sanıyorum. Ama şu anda hangi hastanede olduğunu sanıyorum Hayati bey bilir. Ama en son dün Çapa’dan bir rapor çıkmıştı. Hayati bey şu anda İstanbul’da raporu alacak bana da bildirecek.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.