Garipoğlu altınları Karabulut ailesine geçti
Garipoğlu ailesine kesilen rekor tazminatın Yargıtay tarafından onanmasının ardından, Tülay Makbule Garipoğlu’nun banka kasasından çıkan 49 parça ziynet eşyası icradan satışa çıkartılmıştı. İcra mahkemesi, ziynet eşyarının pırlantalar, altınlar ve altın ile parlınta karışık mücevlerler olarak 3 ayrı açık arttırmaya çıkartılması kararı aldı. İlk açık arttırma 26 Mayıs’ta yapıldı.  Altınlara alıcı çıkmazken, Elazığlı petrolcü Çetin Demir altın ve pırlanta karışık 21 adet takıyı 60 bin 200 TL’ye, 11 parça pırlantayı da 12 bin 300 TL’ye satın aldı. Altınlarla ilgili ikinci açık arttırma dün Küçükçekmece İcra Müdürlüğü’nde yapıldı. Açık arttırmaya katılım için 109 bin TL teminat istendi.  Satışı Garipoğlu ailesinin avukatı Bülent Hazar da takip etti. Toplam 10 dakika süren açık arttırma saat 14:50’de başladı. Altınlara alıcı çıkmayınca Karabulut ailesi adına avukat Rezan Epözdemir 476 bin liraya altınları aldı. Karabulut’un ailesi altınları kazandıkları 1 milyon 287 bin TL tazminata mukabil almış oldu.

BİZ ALMAK ZORUNDA KALDIK

Adliye çıkışında konuşan Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir şunları söyledi:
“İhaleye kimse girmedi. Mecburen biz girdik. Çünkü satış düşecek ve aylarca uzayacaktı. Biz alacağa mukabil bu altınları almak zorunda kaldık. Biz yüzde 11,5 tahsil harcı ödeyeceğiz. yüzde 2,5 cezaevi harcı ödeyeceğiz. Garipoğlu ailesinin avukatları 70 bin liralık avukat ücreti nedeniyle müvekkilleri hacze vermişti. O haciz dosyasından bu dosyaya haciz müzekkereleri yolladılar. Ve o parayı yatırmadan buradaki malları, altınları teslim alamıyorsunuz. Bu altınları alabilmek için 150 bin liralık bir yük gerekiyor.”

GARİPOĞLU AİLESİ İTİRAZ ETMEDİ

İlk açık arttırmada  Elazığlı petrolcü Çetin Demir altın ve pırlanta karışık 21 adet takıyı 60 bin 200 TL’ye,  11 parça pırlantayı da 12 bin 300 TL’ye almıştı. Çetin Demir, “Satış için Elazığ’dan geldim. Garipoğlu Ailesi’ni tanımıyorum. Takıların  manevi değeri varsa, aldığım paraya onlara veririm” demişti. İlk açık arttırmaya yasal süre olan 7 gün içinde itiraz gelmediği için satış kesinleşmiş oldu.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

Küçükçekmece Aile Mahkemesi rekor tazminata hükmedince, Karabulut Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir 1 milyon 287 bin TL’lik tazminatın tahsili için icraya başvurdu. Garipoğlu Ailesi ise 110 bin TL’lik harç ödeyerek kararı temyiz etti ve icranın durdurulmasını talep etti. Karabulut Ailesi bunun üzerine Küçükçekmece 1’nci İcra Mahkemesi’ne başvurarak Tülay Makbule Garipoğlu’nun banka kasasından çıkan 49 parça mücevherine kıymet takdiri yapılmasını istedi. İlk bilirkişi mücevherlere 530 bin TL değer biçti. Ancak Tülay Makbule Garipoğlu mücevherine az değer biçildiğini iddia etti ve başka bir bilirkişinin değer tespiti yapmasının talep etti. 2’nci bilirkişi de kasalardan çıkan 5 kilo külçe altın, tek taş yüzük, altın ve pırlantadan oluşan 49 parça mücevheri tek tek inceleyip 543 bin TL değer biçti. Garipoğlu yine değeri az buldu ve itiraz etti. Mahkemenin atadığı 3’ncü bilirkişi ise ziynet eşyalarına 640 bin TL değer biçti.  Bunun üzerine mahkeme, kıymetli eşyaların satışa çıkarılmasına karar verdi. Karabulut ailesi avukatı Rezan Epözdemir kararla birlikte Küçükçekmece 2’nci İcra Müdürlüğü’ne satış için başvuruda bulundu. Mahkeme 26 Mayıs 2014 Pazartesi gününe satış için gün verdi. Öte yandan geçen hafta Yargıtay mahkemenin verdiği tazminat kararını onadı.


Burcu PURTUL UÇAR/HÜRRİYET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.