Hukuk savaşını kazandı, belediye bürokrasisine takıldı

Konya Adliyesi 1. ve 2. İdare mahkemelerine belediyenin mühürleme işleminin hukuksuz olduğu gerekçesiyle dava açan Dökmeci, davaları kazandı. Dökmeci davaları kazandı ama yargı kararlarını tanımayan belediye bürokrasisini aşamadı. Ermenek Belediyesi, yargı kararlarına rağmen Dökmeci'nin inşaatı bitirmesine izin vermiyor.

İnşaata verdiği paradan fazlasını, belediyenin hukuksuz işlemlerini ispatlamak için açtığı davalarda harcamak zorunda kaldığını söyleyen emekli öğretmen Dökmeci, devlet büyüklerinden belediyenin yasa ve yargı tanımazlığına müdahale etmesini istedi.

Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar ise Mehmet Dökmeci'nin inşaat ruhsatı aldığı arazide iki küçük parselin daha olduğunu belirterek, bu küçük parseller dolayısıyla inşaatının mühürlendiğini söyledi. Başkan Akpınar, Dökmeci ile bu küçük parsel sahiplerini uzlaştırmaya çalıştıklarını, tarafların anlaşması halinde sorunun çözüleceğini belirtti.

İNŞAAT HAYALİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Mehmet Dökmeci, Konya'da yaşayan aslen Karaman Ermenekli bir öğretmen emeklisi. Bundan 7 yıl kadar önce Ermenek'te babadan kalma arazisinde işyeri yapmak için belediyeden ruhsat alır. İnşaat başlar, iki kat yapılır. Belediye, ruhsat verdiği inşaatı mühürler. Mehmet Dökmeci, inşaatın mühürlenmesini Konya İdare Mahkemesi'ne şikayet

eder. Dökmeci, Konya adliyesinde açtığı davaları kazanır. Belediyenin mühürleme işleminin haksız ve hukuksuz olduğunu mahkeme kararıyla tesciller. Ancak belediye yargı kararlarına rağmen Mehmet Dökmeci'nin inşaatı tamamlamasına izin vermez.

Yaklaşık yedi yıldan beri mağdur olduğunu ve çok sıkıntılı günler geçirdiğini anlatan Mehmet Dökmeci, "Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na şikayette bulundum. Bakanlık, belediye parselasyon planını yapmadığını söyledi. Tekrar dilekçe verdim. Bir sonuç çıkmayınca, inşaatın yıkılmasını ya da yapılmasına izin verilmesini istedim." dedi.

Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar, önceki belediye yönetiminden kalan bu sorunu çözmek için çaba sarf ettiklerini söyledi. Mehmet Dökmeci'ye ait arazinin bir köşesinde başka birinin çok küçük de olsa mülkü olduğunu belirten Başkan Akpınar, iki mülk sahibinin anlaşması halinde sorunun büyük oranda çözüleceğine inandığını kaydetti. Başkan Akpınar, "Konunun yeni yönetim olarak bizimle hiçbir ilgisi yok. Sözü edilen yapının, şehrin ortasında inşaat halinde durması bizi de rahatsız ediyor. Şehrin ortasında görüntü kirliliği yapıyor. İki mülk sahibinin anlaşması için çaba gösteriyoruz." şeklinde konuştu.

Ermenek Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Salih Erkmen de Mehmet Dökmeci'ye parsel üzerinde ruhsat verildiğini ifade ederek, parselin yanında iki küçük parselin daha olduğunu söyledi. Erkmen, "Beş yıllık ruhsat süresi dolduğundan Mehmet Dökmeci'nin yeniden ruhsat çıkarması gerekiyor. Bizim kendisiyle belediye olarak ya da kişisel olarak hiçbir sorunumuz yok." ifadesini kullandı.

(CİHAN)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.