Hukukçular: Hollandalı kadının hiçbir hakkı yok

Hollanda'da eşcinsel evlilik yaptığı Larissa Van Delft'in velayet davasıyla karşı karşıya olan Fulya Adıgizli, "İlk eşimden ayrıldıktan sonra maddi ve manevi bakımdan boşluğa düştüm. İki çocukla tek başıma kalmıştım. Çaresizdim. Hata yaptığımı anlayınca Türkiye'ye kaçtım. Çocuklarım o kadını asla göremez" dedi. Sabah gazetesinin "Türkiye böyle dava görmedi" manşetiyle duyurduğu haber büyük yankı uyandırdı. Davanın baş aktörü Fulya Adıgizli Bakırköy Aile Mahkemesi'ne verdiği ifadede, eşcinsel evliliği nasıl kabul ettiğini ve yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ailemin isteği ile evlendiğim eşimin Amerika'da başka bir kadınla daha evli olduğunu öğrendim. Bu nedenle evliliğimiz Amerika'da onaylanmadı. İki çocuğumuz oldu. Şiddet görüyordum. Eşim evi terk etti. Henüz bebek yaştaki iki çocukla tek başıma kaldım. Ailemin ve devletin desteği ile geçiniyordum." "İlgisizlik nedeniyle boşluğa düştüm. Çaresizdim. İnternet sitesi aracılığıyla Larissa Van Delft ile tanıştım. 3 yıl Amerika'da yaşadık. Ülkemizde hoş karşılanmayan bir ilişkiye sürüklendim. Türk yasalarına aykırı ancak Hollanda yasalarına uygun bir evlilik yaptım. Hollanda'ya yerleştik. Çocuklarım Delft'i arkadaşım olarak biliyordu. Ruhsal sağlığım yerinde değildi. Ne yaptığımı bilmiyordum. 10 ay süren tedavim sonucunda sağlığıma kavuştum. Yaptığım hatanın bilincine vardım. 14 yaşında ve 17 yaşındaki kızlarımın bu ilişkiden daha fazla zarar görmemeleri, toplumdan dışlanmamaları için Türkiye'ye kesin dönüş yaptım."

'GÖRMEK İSTEMİYORUM'
Fulya Adıgizli şöyle devam etti: "Çocuklarımı koleje vererek eğitimlerine başladım. Türkçe öğrenmeleri, örf ve adetlerimizi benimsemeleri için öğretmenler tuttum. Bir süre ailemin yanında kaldıktan sonra maddi durumu iyi olan babam bana ev tuttu. Hollanda'daki yaşamlarını unutturmak için elimden geleni yapmaktayım. Asla Hollanda'ya gitmeyeceğiz. Bir daha asla Larissa Van Delft'i görmek istemiyorum. Çocuklarım onunla karşı karşıya gelmeyecek. Çocuklarım İstanbul'da yaşamaktan mutlu." Not: Haberde Türk anne ve iki çocuğunun isimleri takma olarak yer almıştır.


Hukukçular: Hollandalı kadının hiçbir hakkı yok

Hukukçular, Türkiye'de ilk kez görülen davayı yorumlayarak, "Hollandalı kadının, çocuklar üzerinde herhangi bir hakkı olamaz" görüşüne vardı.

Emekli Aile Mahkemesi Hâkimi İzzet Doğan: Türk Medeni Kanunu'na göre sadece ayrı cinsler evlilik birliği kurabilir. Hollandalı kadının Türk kadının daha önceki evliliğinden olan çocukları üzerinde herhangi bir velayet hakkı söz konusu değildir. Mahkeme Hollandalı kadının çocuklarla görüşme talebini reddeder. Kendi ülkesindeki yerel mahkemelerden alacağı kararlar Türk mahkemelerini bağlamaz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 16.B.2. maddesi, evlilik hakkını kadın ve erkeğe verdi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 12. maddesi de ayrı cinsten olan insanların evlenme haklarının olduğunu öngörüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Cossery V. The Kingdom adlı davada verdiği kararda, eşcinsellere ve transseksüellere evlenme izninin verilmemesinin evlenme hakkına zarar vermeyeceğine hükmetti. Mahkeme kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 12. Maddesi'ne dayandırmıştır.

Marmara Üniversitesi Devletler Özel Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi: Çocukların velayet hakkı Türk kadına aittir. Hollandalı kadın çocuklarla arasında herhangi bir kan bağı olmadığı için hak iddia edemez. Eğer Hollanda'dayken çocukları evlat edinmiş olsaydı, o zaman Türkiye'de dava açabilir, görüşme hakkı elde edebilirdi. Çocuklar üzerinde tasarruf hakkı Türk anneye aittir. Hollanda, bu tür birliktelikleri evlilik müessesesi olarak kabul ediyor. Medeni kanunumuzdaki hüküm ise 'Evliliğin gerçekleşebilmesi için evlenecek kişilerin farklı cinsten olması lazım' der." (Sabah)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.