Hukuki danışmanlık internet sitesi erişime kapatıldı
Avukatlık Kanunu’na aykırı şekilde başvuruculara telefon yolu ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verileceğini taahhüt eden www.aloavukat.net/ internet sitesinin yayınının durdurulması, kaldırılması ve siteye erişimin engellenmesi için Türkiye Barolar Birliği tarafından Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan başvuru kabul eldi. 

Adı geçen internet sitesinde başvuruculara telefon yolu ile 399 TL karşılığında bir yıllık danışmanlık paketi içeriği olarak “ihtarname, ihbarname, protesto düzenlenmesi, miras, istisna, taksim sözleşmesi vb. düzenlemeler, diğer her türlü sözleşmelerin düzenlenmesi, temyiz, şirket ana sözleşmesi, hazırlık soruşturması, ana sözleşme değişikliği ve sermaye arttırımı, şirket pay devri, şirket kuruluş, tür değiştirme ve birleşmeleri, vergi uzlaşma komisyonları, ipotek tesis ve fek işlemleri gibi bir mahkeme veya icra dairesi nezdinde görülmeyen, müstakil bir veya icra takibi niteliğini haiz olmayan işlerde” hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verileceği taahhüt edilmişti.

Türkiye Barolar Birliği, Anayasa'dan kaynaklanan görev, hak ve yetkisi, ayrıca Avukatlık Kanunu’nun 1. ve 2. maddeleri ile “Birliğin görevleri” başlıklı 110. maddesinde ifade edilen, “Baro mensuplarının genel menfaatlerini ve mesleğin ahlak, düzen ve geleneklerini korumak”, “Kanunların avukatlara tanıdığı hakların gerçekleşmesine ve yüklediği görevlerin tam ve şerefli bir şekilde yerine getirilmesine çalışmak” ve “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak” görevleri kapsamında https://www.aloavukat.net/ adresli internet sitesinin faaliyetlerinin tüm avukat meslektaşların haklarını zarara uğratması nedeniyle siteye erişimin engellenmesini talep etmişti.

Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği, Türkiye Barolar Birliği’nin yapmış olduğu başvuru üzerine, internet sitesine 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 9. maddesi uyarınca erişimin engellenmesine karar verdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Cem 3 yıl önce

iyi olmuş