Kot kumlama işçileri çadır kurup hakkını arayacak


ANKARA - Kot kumlama işlemi sonucu silikozis hastalığına yakalanan kot kumlama işçileri yarın Ankara’ya gelerek sorunlarına bir kez daha dikkat çekecek ve haklarını arayacak.
Abdi İpekçi Parkı’nda çadır kuracak olan silikozis hastaları, üç gün boyunca TBMM’de grubu bulunan partilerin yetkilileri ve milletvekilleri ile görüşerek sorunlarına çözüm bulmaya çalışacaklar. İşçiler, doktorlar, avukatlar, sanatçılar, sendika ve siyasi parti temsilcileri ile gönüllülerin 2008’de oluşturduğu Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, iki yıldır hasta işçilerin ve vefat eden işçilerin ailelerinin hakları için mücadele ediyor. Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin, tekstil sektöründe ölümcül ‘silikozis’ hastalığı görülen ilk ülke olduğu, yüksek basınçla kum püskürtülerek kot ağartma işleminde çalışan işçilerin soludukları toz nedeniyle silikozis hastalığına yakalandığı ifade edildi. 

5 bine yakın hasta var
Komite’nin çabalarıyla tespit edilebilen silikozis hastası kot işçilerinin sayısının 600’e yaklaştığı, henüz teşhisi konmamış 5 bine yakın kişinin daha bu hastalığın pençesinde olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Açıklamada, “Silikozis hastalarının sosyal güvenceleri yok. Çünkü büyük markalar da dahil kot beyazlatma işi taşeron şirketler eliyle yapılıyor ve onlar da kot kumlama işçilerini sigortasız olarak çalıştırıyor. Silikozis hastalarının, sosyal güvenceye hak kazanabilmek için dava açması gerekiyor. O davayı kazanabilmek için de ‘vaktiyle kot kumlama sektöründe çalışmış olduklarını’ kanıtlamak zorundalar. Bunun için de, devletin bulamadığı ‘kayıtdışı’ çalışan taşeron şirketleri bulmaları, o şirketlerin kot kumlama işi yaptığını kanıtlamaları gerekiyor” denildi.
Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

* Sağlık Bakanlığı, kot kumlama işinde çalışmış herkesin, göğüs hastalıkları hastanelerine ulaşması için ülke çapında kampanya başlatmalı
* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, (sigortası olup olmadığına bakmaksızın) tüm silikozis hastalarının hastalıkları oranında sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarını sağlamalı
* Adalet Bakanlığı, silikozis hastalarını mahkeme giderlerinden muaf tutmalı
* Hükümet, denetim görevini yapmayan kamu görevlilerinin soruşturulmasına engel olmamalı
* Silikanın havada solunabilecek şekilde serbest kullanımı, yalnızca kot kumlama işinde değil, tüm sektörlerde yasaklanmalı.
Bu talepleri bir kez daha seslendirmek için Ankara’da olduklarını vurgulayan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, 22, 23 ve 24 Haziran tarihlerinde hükümeti gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yapmaya çağırmak üzere Ankara’ya gelecek. Abdi İpekçi Parkında çadır kuracak kot kumlama işçileri ve aileleri kamuoyunun dikkatini sorunlarına çekecek ve üç gün boyunca sorunlarına çözüm arayacak. (anka)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.