Pınar Selek kararı üçüncü kez bozuldu
Mısır Çarşısı’nda 16 yıl önce meydana gelen, patlamaya ilişkin davada, sosyolog Pınar Selek’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Balyoz davası mahkûmiyetlerini onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce bozuldu. Beraati iki kez bozan ve mahkumiyet isteyen Daire bu kez, esasa hiç girmeden usulden bozma kararı verdi. Mahkemenin direnme kararından vazgeçerek, Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) kararına uymak zorunda olduğu gerekçesini yerinde görmeyen Daire, mahkûmiyet kararını onansaydı, Selek için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru dışında yol kalmayıp hapse girecekti. Bozma kararı, Selek’e yeni bir mahkemede yargılanıp beraat etme yolunu da açtı.

İki beraat, bir müebbet
 Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998’deki 7 kişinin ölümü ve 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamanın ardından Pınar Selek’in de aralarında bulunduğu sanıkları yargılayan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, patlamaya ‘bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı’ gerekçesiyle Selek’e beraat verdi. İlk temyizde Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı bozdu ve mahkemenin hüküm kurmasını istedi. İkinci yargılamada mahkeme, patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayarak ikinci kez beraat verdi. İkinci kez temyiz incelemesi yapıp bozma veren Daire “Selek müebbetle yeniden yargılansın” dedi. Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda itiraz etti. Kurul da mahkumiyet isteyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararını onadı. Dosyanın üçüncü kez gittiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’de Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkındaki beraat kararlarında direndi. Ancak 22 Kasım 2012’de mahkeme “Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararına karşı mahkemenin direnme hakkı yok” diye bu karardan vazgeçti ve 24 Ocak 2013’te Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm etti. Selek’in temyiz başvurusu üzerine dosya üçüncü kez Yargıtay’a geldi.

 Baba Selek’i ağlatan karar
 Yargıtay’daki karar duruşması dün yapıldı. Selek’in avukatları, yakınları ve babası Alp Selek’in de izlediği duruşmada Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, esasa girilmediğini, mahkemenin hukuki yanılgıya düştüğü belirlenerek, usul hatasından bozma kararı verildiğini açıkladı. Kararı duruşma salonundakiler alkışlarken, baba Alp Selek gözyaşlarını tutamayıp ağladı.

Mahkemenin bozma kararında, Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarına karşı yerel mahkemelerin hangi durumlarda direnme kararı verip veremeyeceği değerlendirildi. Kararda şunlar vurgulandı:
“Mevzuat gereği yerel mahkemelerin direnmesi yoluyla gelen Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarına mahkemeler uymak zorunda. Ancak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gelen dosyalarla ilgili direnme kararı verilebilir. Bu dosya da başsavcılığın itirazı üzerine Yargıtay Ceza Genel Kurulu‘na gelmiştir.

 Yerel mahkeme kurul kararına karşı önce direndi, ancak daha sonra Selek’in beraatına ilişkin verdiği direnme kararından vazgeçti. Yerel mahkemenin direnme kararından vazgeçerek, Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararına uymak zorunda olduğu gerekçesi yerinde görülmemiştir.”

Selek’in avukatı: Yargılama sıfırlandı
Selek’in avukatı Akın Atalay, bozma kararını şöyle değerlendirdi: “Bozmayla yargılamada herşey sıfırlandı. Dosya Yargıtay’a değil İstinaf Mahkemesi’ne gidecek. Kanun değiştiği için artık dava özel yetkili yerine normal mahkemeye gidecek. Yeni mahkeme, yeni heyet, yeni bir ilk derece mahkemesi olacak. Bu mahkeme olağan usullere göre yargılama yapacak. Savunma derdini anlatabileceği bir zemine kavuştu. O açıdan bu karar bizim için kritik bir eşikti.”

Dava sürecinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamelerinde önce beraatinin, sonra mahkûmiyetin onanmasını istemişti. Adalet Bakanlığı’nın Avrupa Konseyi toplantılarında milletvekillerinin eleştirilere yanıt olarak kullanması amacıyla hazırladığı not, dosyadaki çelişkiyi gözler önüne serdi. Buna göre, dosyada 13 bilirkişi raporu bulunuyor. Üç rapora göre patlayan LPG, dört rapora göre bomba, dört rapora göre sebebin belirlenmesi imkânsız, iki rapora göre her ikisi de mümkün.


 Haber: Oya ARMUTÇU / Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.