Taammüden zamanaşımı


DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler 1980 yılında katledildi... Karar beklenen dünkü duruşmaya cezaevindeki sanık getirilemedi. Karar, sanığın yüzüne okunamadığı için duruşma 23 Eylül’e ertelendi. Ama bugün, yani katliamın 30. yıldönümünde, zamanaşımı dolduğu için dava ortadan kalkmış olacak

TÜRKİYE’yi sarsan katliamlardan biriydi DİSK’in Kurucu Başkanı Kemal Türkler’in 22 Temmuz 1980’de öldürülmesi. 12 Eylül sonrası yurtdışına kaçan Ünal Osmanağaoğlu aynı zamanda Bahçelievler katliamı sanıkları arasındaydı. 1999 yılında Kuşadası’nda yakalandı ve bu davada 7 kez ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Kemal Türkler’in 3 kez beraat çıkan davanın Yargıtay’dan dönmesi ve 1999’dan beri bitmeyen mahkeme süreci sonunda dünkü duruşmadan da karar çıkmadı. Ve katledilişinin 30’uncu yılında, bugün, zamanaşımı süresi dolmuş oldu.

DAHA YARGITAY VAR
Bazı yorumlara göre duruşma 23 Eylül’e ertelenmese, dün karar çıksa da sonuç değişmeyecekti çünkü davanın Yargıtay aşaması daha tamamlanmamıştı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Ünal Osmanağaoğlu’nun katılmama nedeni olarak, Ankara’dan Bandırma’ya 11 Temmuz’da nakledilmesi ve 13 Temmuz’da sağlık ocağından 10 günlük sağlık raporu alması gösterildi.

MAHKEMEDE GERGİNLİK
Türkler’in avukatlarından Ömer Kavili, sanığı yargı yetkisinden kaçıran görevliler ile sanığın raporunu bir hafta sonra mahkemeye bildiren cezaevi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Kavili, adaletin bilinçli olarak geciktirildiğini de söyleyerek, sanığın konumu gereği suçun insanlık suçu konumunda sayılması gerektiğini de söyledi.

HİTLER TARTIŞMASI
Türkler’in avukatlarından Kudret Yıldırım, suçun insanlık suçu olduğunu belirterek, “Hitler denen köpek bile yaşamış olsaydı bugün yargılanacaktı” deyince mahkeme başkanından “Provakatif konuşmayalım” uyarısı aldı. Sanık avukatlarından Selçuk Sunay ise hukukun zorlandığını belirterek, “Bu davanın uzamasının sorumlusu biz değiliz. Zamanaşımı yasalar öngördüğü takdirde sanığa tanınan haktır ve uygulanacaktır. Suçun insanlık suçu olduğu değerlendirmelerini kabul etmiyoruz çünkü yasamızda bunun yeri yok” dedi. ‘

ZAMANAŞIMI UYGULANIR’
Bunun üzerine avukatlar arasında bağrışmalar oldu. Mahkeme başkanı araya girerek tarafları sakin olmaya çağırdı. Duruşma sanığın tam teşekküllü bir hastaneden rapor alması kararı ile 23 Eylül’e ertelendi.

Nilgün Soydan: Onu babama kurşun sıkarken gördüm

Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan da, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun verdiği karardan sonra tüm vicdanların rahatladığına inandığını belirterek, ‘’Ünal Osmanağaoğlu’nun katil olduğu Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun talep ettiği mahkûmiyetle tekrar tescillenmiştir. Ayrıca benim açımdan katil olduğunun tescillenmesine gerek yok. Çünkü ben olayın tek tanığıyım. Babam gözlerimin önünde öldürüldüğünde ben 18 yaşındaydım ve buradan bir kez daha söylüyorum; Ünal Osmanağaoğlu babamın katilidir. Ben onu babama kurşun sıkarken gördüm. O tetikçilerden biridir. O nedenle Ünal Osmanağaoğlu yaşadığım sürece elimden kurtulamayacak. Gerekirse bir 30 yıl daha mücadele vermeye hazırım. Ünal Osmanağaoğlu’nun avukatları zaman aşımıydı, bilmem neydi deyip uzatmaları oynayabilirler. Ama o gerçekten benim babamın katilidir ve sonunda hak ettiği cezayı bulacaktır” dedi.

‘Dava ortadan kaldırılacaktır’

TÜRK Ceza Hukuku Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Köksal Bayraktar, adam öldürme suçunun zamanaşımı süresinin 30 yıl olduğunu belirterek, Kemal Türkler’in öldürülmesi davası zamanaşımı süresinin bugün itibariyle dolduğunu söyledi. Türkler’in avukatlarının suçun “insanlık suçu” olduğu iddialarında bulunmasına ilişkin ise Bayraktar, “İnsanlık suçu iddiaları o dönemde hukuk sistemimizde yoktu. Bu, 2005 yılında hukuk sistemimize girdi. O nedenle Türkler’in avukatlarının insanlık suçu iddialarını ileri sürmelerini doğru düşünce olarak görmüyorum” dedi. Bayraktar. bundan sonraki süreçle ilgili olarak da şunları söyledi: “Davanın ertelendiği tarihteki duruşmada hukuki işlemlerin yapılmasının ardından savcı zamanaşımının dolduğu yönünde mütalaa verecektir. Mahkeme de bu karara uyup davayı ortadan kaldır.

TCK’ya göre zamanaşımı süreleri

a) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarında 40 yıl

b) Müebbet hapis cezalarında 30 yıl

c) Yirmi yıl ve daha fazla süreli hapis cezalarında 24 yıl

d) 5 yıldan fazla hapis cezalarında 20 yıl

e) 5 yıla kadar hapis ve adlî para cezalarında 10 yıl.Sedef ŞENKAL DEMİR / AHT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.