TMSF’den Sarıgül’e 16 yıllık alacak sürprizi
KORKMAZ YİĞİT’İN ŞİKÂYETİ

Mustafa Sarıgül ve 9 arkadaşı 1998 yılında Korkmaz Yiğit’e ait Bank Ekspres’ten 3.5 milyon dolarlık kredi çekti. TMSF ise, borcun verilmesinden kısa bir süre sonra, Bank Ekspres’e el koydu. TMSF, el koyduktan sonra bankanın kayıtlarını incelediğinde, Sarıgül ve arkadaşlarının aldığı krediye ilişkin herhangi bir belge ya da borç bilgisi bulamadığı için, kredi konusunda bir işlem de bugüne kadar yapılmadı. Kısa bir süre önce Korkmaz Yiğit, TMSF’ye bizzat giderek, Sarıgül ve arkadaşlarının aldığı kredi borcuna ilişkin belgeleri verdi. TMSF, belgelerin doğruluğunu inceledikten sonra, borcun alındığı ve ödenmediği gerekçesiyle gerekli işlemleri başlattı. Hesaplamaya göre, 3.5 milyon dolar olarak alınan borcun, bugün itibarıyla, faiziyle birlikte 8 milyon
dolara (16 milyon TL) ulaştığı belirlendi.

YİĞİT SUÇLU DEĞİL Mİ?

16 yıllık bir krediyle ilgili elindeki bilgi ve belgeleri bugüne kadar TMSF sunmadığı için bankanın eski sahibi Korkmaz Yiğit’in suç işleyip işlemediği sorumuza yetkililer, “Yiğit müflis olmasaydı, bir mal varlığı bulunsaydı bu kredilerden aynı şekilde sorumlu olurdu” yanıtını verdiler. TMSF yetkilileri, kredilerle ilgili zaman aşımı konusundaki sorularımıza da yanıt verirken, bu sürenin 20 yıl olduğunu, dolayısıyla 16 yıllık gecikmenin yasal işlemlere engel olmadığını vurguladılar.

Sarıgül: Zamanlama manidar

MUSTAFA Sarıgül, TMSF’nin tüm mal varlığına haciz ve tedbir kararı koyması sonrası Hürriyet’e açıklama yaptı. 16 yıl sonra gelen bu kararın düşündürücü olduğunu söyleyen Sarıgül, “Zamanlama manidar” dedi. Sarıgül yazılı açıklamasında da şunları söyledi: “Bugün TMSF tarafından banka hesaplarıma ve mal varlığıma haciz ve tedbir konulmuştur. Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. TMSF ile herhangi bir borç ilişkim yoktur. Bu olay, 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provakasyondur.”

Temizlik İşleri Müdürü’ne haciz

TMSF’nin Mustafa Sarıgül ile birlikte Bank Ekspres’ten kredi çeken veya kefil olan 9 kişiye daha haciz gönderdiği öğrenildi. 1998 yılında çekilen 3.5 milyon dolarlık kredi nedeniyle banka hesapları ve gayrimenkullerine haciz gönderilen isimlerden birinin de Şişli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nahit Hayal olduğu belirtiliyor. TMSF yetkilileri, bunun bir şirket kredisi değil şahsi kredi olduğunu, kefil olanların da bu kredilerden doğrudan sorumlu olduğu için hakları haciz kararı alındığını ifade ettiler. TMSF yetkilileri, haczin sadece Sarıgül için değil, onunla birlikte toplam 10 kişiyi kapsadığını bildirdiler.

TMSF'den Sarıgül açıklaması

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kuruma devredilen bankalardan Bankekspres AŞ'den kullanılan ve bugüne kadar tahsil edilemeyen banka kaynağının tahsili amacıyla inceleme sonucunda, borçlu olduğu tespit edilen ve aralarında banka hakim ortağı Korkmaz Yiğit ile Mustafa Sarıgül'ün de bulunduğu 9 kişi hakkında icrai takibat başlatıldığı bildirildi.

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, kuruma devredilen bankalardan Bankekspres AŞ'den kullanılan ve bugüne kadar tahsil edilemeyen banka kaynağının tahsili amacıyla TMSF tarafından, 5411 sayılı Kanun kapsamında, kurum kayıt ve belgeleri ile kuruma daha sonradan sunulan belgelerde yapılan incelemeler sonucunda, borçlu olduğu tespit edilen ve aralarında banka hakim ortağı Korkmaz Yiğit ile Mustafa Sarıgül'ün de bulunduğu 9 kişi hakkında icrai takibat başlatıldığı belirtildi.

Kamuoyunun da bildiği üzere, TMSF'nin halka büyük bir yük getiren batık bankaların topluma maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi maksadıyla,
kanunların kendisine verdiği yetki ve görev kapsamında kamu alacağının tahsilini sağlamak amacıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarına devam edeceği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kurumumuz kamu alacağını tahsil görevini ifa ederken, bugüne kadar borçlu olduğu kayıt ve belgelerden tespit edilen kişilerin kişisel özellikleri veya sosyal statüleri gibi subjektif kriterlerden bağımsız olarak, tamamen kayıt ve belgeler ile mevzuat kapsamında objektif kriterleri esas alarak hukuk kuralları içinde hareket etmiştir. Kurumumuzun kamu alacağının tahsil edilerek batık bankalardan dolayı halkımızın sırtına yüklenen maliyetleri azaltmak yönündeki çalışmaları bundan sonra da devam edecektir."


Hürriyet/AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.