Avukatlıkta, müvekkille etkili görüşmenin temel ilkeleri
Avukatlık Kanunu'nun ikinci maddesine göre,"Avukatlığın amacı,hukuki münasebetlerin düzenlenmesine,her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesine ve genellikle hukuk kurallarının tam olarak uygulanması hususunda yargı organları ve hakemlerle resmi ve özel kurul ve kurumlara yardım etmektir."

Avukatın amacına ulaşabilmesi,anlaşmazlıkların çözümünde gerekli organlara yardımcı olabilmesi için müvekkili ile görüşme tekniklerini ve iletişim becerilerini çok iyi bilmesi gerekir.Ancak o zaman avukat "hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis edebilir".

Mesleki anlatma tekniği olarak görüşmede etkileşim ve karşılıklı ilişkiler çok önemlidir.Avukatlıkta görüşme,uzmanlık gerektiren bir alandır.

Avukatlıkta görüşmenin iki hedefi vardır:

1. Görüşmeye dair en güvenilir ifadeye ulaşmak

2. Müvekkil ve karşı tarafı tanımak,onların yaşı,zihinsel ve duygusal gelişimi,sosyo-demografik özellikleri hakkında bilgi edinmek

Avukatlıkta İletişimin Önemi

İnsanlar gerçekten birbirlerini anlamaya çalışırlarsa,hemfikir olmaya başlarlar.Çünkü bütün iletişim sorunlarının % 90 dan fazlası ya semantik yada algı farklılığına dayanır.Semantik kelimeleri veya terimleri veya terimleri tanımlama biçimidir.İki kişi birbirini gerçek empatiyle,yani diğerinin değerlendirme çerçevesinde dinlediğinde,hem semantik hem de algı sorunları zamanla kaybolur.(Stephen Covey,8.Alışkanlık,s.231)

Avukatın bu algı farklılıklarının ve yanlış anlamaların önüne geçmesi için iletişim becerilerini ve beden dilini iyi anlaması gerekir.

Hareket ve yüz ifadelerimizin kullandığımız sözcüklerden sekiz kat daha güçlüdür.1960'lı yıllarda Prof.Dr.Albert Mehribian yaptığı çalışmalara göre sözcüklerin karşınızdaki kişiyi etkileme gücü % 7,beden dilinin etkileme gücü % 55 ve ses tonunun etkileme gücü % 38 dir.Bu sebeple avukat hem kendi beden dilini çok iyi kullanmalı,hem de müvekkilin ve karşı tarafın beden dilini çok iyi okuyabilmelidir.

Avukat insanları ikna etmekte zorlandığı zaman beden dilini daha çok,sözleri daha az kullanmalıdır.Avukat bu konuda becerisi oranında dostane ilişki kurabilir ve anlaşmazlıkların çözümünde güçlü bir konuma gelebilir.

Dostane İlişki Nasıl Kurulur?

Dostane bir ilişki kurmak uyum sağlamak demektir.Bu ilişki,güven ve anlayış temeli üzerine inşa edilen bir yapıdır.Uyum sağlamak,bilinç dışı düzeyde sorumluluk taşıma sürecidir.Bunun yöntemi de kelimelere,göz hareketlerine ve beden diline dikkat etmek ve ip uçlarını değerlendirmektir.Bir avukat dostane ilişki kurduğu zaman,müvekkilinin iç dünyasına girmiş olur.Uyum sağladığında avukatın hem kendi müvekkili hem de karşı taraf onunla iletişim kurmak ister,ona güvenir ve onunla iş yapmak isterler.Uyum sağlayabilen kimse, güven ve anlayış ortamı yaratma becerisine sahip olur.

Dostane ilişki kurabilen bir avukat şu altı boyutta karşısındaki insanla benzer davranışlar sergiler.Başka bir ifadeyle avukat,karşısındaki insanla altı alanda eşleşme yaparak aralarındaki diyalogu ve ilişkiyi geliştirir.

1.Fizyoloji:Bedenin duruşuyla birbirine benzeme.

2.Ses Eşleştirmesi:Sesli mi,Sessiz mi (volum),hızlı mı yavaş mı (tempo), duygulu mu duygusuz mu (ton) konuşma.

3.Dil ve Düşünce Tarzını Eşleştirme:Görsel,işitsel ve duygusal/dokunsal yollarla düşünmek."Bu soruna yeni bir açıdan bakalım ve onun yeni bir perspektife oturtmaya çalışalım"(görsel).

"Söylediğini işittim (işitsel).Her şey kolayca kayıp gidiyor (dokunsal),gibi....

4.İnanç ve Değerleri Eşleştirme:Kökleri derinlere inen değerlerin insanlar için önemi büyüktür.Adalet,dürüstlük,nezaket gibi...

5.Deneyimleri Eşleştirmekeneyimlerin benzer oluşu ilişki kurmaya yardım edebilir."Bugünkü seminerden en iyi şekilde yararlanalım.Buna katılmak için bir günümüzü ayırdık".gibi...

6.Nefes Alıp Vermeyi Eşleştirme:Nefes alıp vermeyle ruh halinin kontrolü sağlanabilir.

Meslektaşlarımız bizim geliştirdiğimiz ve akılda tutulması kolay olan "Etkili İletişimde (GGABİD) Formülünü" uygulayarak çok sağlıklı görüşmeler yapabilirler.

Etkili İletişimde (GGABİD) Formülü

Avukatları iletişimde ve görüşmelerde başarıya götürecek sözsüz unsurları,altı grupta toplayabiliriz:Bu altı unsura iletişimin Altın Anahtarı denir.

1.Gülümseme

2.Göz Teması

3.Açık Duruş

4.Baş Sallayarak Dinlediğini İfade Etme

5.İleriye Doğru Duruş

6.Dokunmak

Sözsüz iletişimin bu unsurlarını akılda tutmak bakımından GGABİD akronomi ile gösterebiliriz.Bu kelime her sözsüz iletişim unsurunun baş harflerinden oluşmaktadır.

Müvekkille Görüşme

Görüşmenin üç aşaması vardır.

1.Ortamın hazırlanması ve müvekkille tanışma

2.Görüşme (olayla ilgili bilgi toplama,diyalog geliştirme)

3.Görüşmenin sonuçlarını takip etme

Görüşme Odası Şu Şekilde Olmalıdır:Küçük ve sade oda,basit masa,90 derece açı ile oturma ve göz hizasını sağlayabilmek için ayarlanabilir sandalye.... Ekipman olarak ses,görüntü kaydı için aletler ve yazı malzemeleri bulunmalıdır.

Görüşmede sağlıklı bir yol izlenmelidir.Bunun için görüşmede,hedef belirleme, hedefe göre soru sorma,beklenmedik gelişmeleri tespit etme,müvekkil ve karşı taraf hakkında bilgi toplama,fail-mağdur yakınlığını öğrenme ve fiziksel çevreyi tanıma büyük önem arzetmektedir.

Kaynak: Yrd.Doç.Dr.Av.Zülfikar ÖZKAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.