Google avukatlığı ve internetteki bilgi kirliliği
“Google avukatlığı” kavramını duymuşsunuzdur. İhtiyaç duyduğu hukuki bilgiyi, dilekçe örneğini, emsal yargıtay kararını google üzerinden aratıp kitap açmadan avukatlık yapanlara verilen isim bu. Elinin altında internet gibi milyonlarca bilgiyi barındıran bir kaynak varken, avukatın bundan faydalanmaması elbette ki büyük eksiklik olur. Ancak bilen, bilmeyen herkes paylaşımda bulunduğundan,  bu durum beraberinde, bilgi kirliliğini de getirmiştir.
Özellikle forum tarzı sitelerde, hukuki sorulara verilen cevapların bir kısmının, eksik veya hatalı olduğunu üzülerek gözlemlemekteyiz. Hukukçular tarafından yazılıp yazılmadığı bile belli olmayan, emin bir üslupla fakat hatalı bilgi içeren mütalaalar nedeniyle insanlar yanlış yönlenmekte ve bu durum hak kayıplarına sebebiyet vermektedir.
Eğer bu tarz sitelere sizin de yorum yazdığınız oluyorsa, sizden ricamız, tam olarak emin olmadığınız bir konuda yorum yazarak bilgi kirliliğine neden olmayın. Hatalı olduğunu düşündüğünüz bir yorum gördüğünüzde, bunu dile getirin ki söz konusu yorumu kaynak almak isteyecek kişi, daha detaylı araştırma yapma ihtiyacı duysun.
Kaynak alacağınız paylaşımın, tarihine özellikle dikkat edin. Kaynak, yazıldığı zamanın şartlarında doğru ancak şu an geçerliliğini yitirmiş olabilir.
Yüksek yargı kararlarıyla desteklenmiş kaynaklar, diğer kaynaklara oranla, yorumdan öte değer taşırlar.
Kendinizi karşı taraf vekili yerine koyup, aleyhe olan kaynakları araştırın ki savunma olarak karşınıza neler çıkabileceğini görür, ona göre hazırlığınızı yaparsınız.
Tek bir kaynakla yetinmeyin. Birden fazla kaynaktan, söz konusu bilginin güncel ve doğru olduğunun teyidini alın. Hele ki araştırdığınız konuya farklı kaynaklarda birbirine zıt yorumlar, cevaplar bulursanız, hangisinin doğru ve daha güncel olduğu konusunda normalinden daha titiz davranın.
Yargıtay kararı ararken, dosyanızın olası bir temyiz durumunda hangi daireye gideceğini öğrenerek o dairenin emsal kararlarını arayın. Örneğin satış avansının satış isteme süresini kesip kesmeyeceği konusunu araştırdığınız varsayalım. 12. Hukuk dairesinin de, 23. Hukuk dairesinin de bu hususta kararları mevcut olup, bunlar birbirine zıttır. Davanız sıra cetveline ilişkinse, temyiz halinde dosya 23. Hukuk dairesine gideceğinden, bu dairenin kararlarına yoğunlaşmanızda fayda var…
Genel Kurul Kararları, tarih olarak daha eski olsa da, daire kararlarından daha kıymetlidir. Bu yüzden öncelikle ihtiyaç duyduğunuz konuda Genel Kurul Kararı olup olmadığını araştırın.
Hakimler malesef sizin düşündüğünüz gibi her hukuki sorunun cevabını bilmezler. Onlar da sizin gibi hukukçu dur. Mevcut delillerle hangi tarafın haklı olduğunu değerlendirir ve gerekçelendirirler. Sizin yaptığınız hazırlığın neredeyse aynısını kendileri de yapar. Öyle durumlar olur ki, dilekçenizde iddia ettiğiniz ve belgelendirdiğiniz bazı hususları ( içtihat değişikliği vb) hakimler sizin sayenizde öğrenirler.
Dosyanızda böyle bir nokta yakaladığınızda, davanın lehinize sonuçlanma ihtimali de, mesleki bilginiz nedeniyle hakimin size duyacağı saygı da artacaktır. (Av. Ahmet Erkan / Hukukitavsiyeler)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim uzun 3 yıl önce

Başımdan geçen bir olayı paylaşmak istedim kamu kuruluşunda çalışmaktayım işyerinin işlerini yapan iki kişiler vardı bu şahıslar burdur cıvarından yer aldıklarını söylediler benim arabamla gitmemizi istedi ve gittik o esnada alakam olmayan bir kaza meydana geliyor bensonra öğrendim bu şahıslar okazadan haberleri varmış ifade vermişler benden 10000 onbin tl istediler menim aracın plakayı vermişler ve mahkeme emniyete bildirmiş benim plakayı emniyet ten aradılar ve emniyete vardım emniyete bana sordular kaza yapmisindiyebende kaza yapan aracbeli olurmu dedim olurdediler ve Aracı kontrol Etiler çarpık boya izi olmadığı kazayla ilgili delil olmadığı rapor tuttular Allah Aşkına şimdi siz büyük lerime soruyorum duruşma günü geli hakimin karşısına çıktım hiç olayyeri incelemeden sahitlerimidinlemeden. Hiçbir araştırma yapmadan beş dakika ara veriyorum. Dedi ve besdakika sonra girdik ve hakim hanim tek kelime aslında karar vermeyecektimamma karar veriyorum şüphe üzerine suclusundedive. Çok şeyler vadida ben kısa kısa paylaştım ispatı delilerim hepsi mevcuttur artık siz abilerimden gelicek haberlerini bekliyorum ben fazla bilgili kisideyilim hatam olduysada özürdilerim