1 Ekim'den sonra kalp ve tansiyon ilaçlarına daha fazla fark ödeyeceğiz!
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere SUT'daki eşdeğer ilaç uygulaması için yeni bir fiyat hesaplaması getirdiğini açıkladı. Mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit b, astım gibi tedavi gruplarındaki ilaçlar için hastaların bundan sonra daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyeceğini belirten Saydan, 15 etken madde ile başlayacak olan bu uygulama, kısa bir süre sonra tüm ilaçları kapsayacağını söyledi.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, ‘İlaçta Taban Fiyat Uygulaması’ ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İlaç fiyat farklarının arttığını belirten Saydan, “Taban Birim Fiyat Uygulaması sistemine geçilmesi sonucunda vatandaşlar eczanelerimize geldiklerinde daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyecekler." dedi.

Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki (SUT) eşdeğer ilaç uygulaması için SGK tarafından 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeni bir fiyat hesaplaması getirildiğini vurgulayan Saydan, “Öncelikle 15 etken madde ile başlayacak olan bu uygulama kısa bir süre sonra tüm ilaçları kapsayacak. İsmi , Taban Birim Fiyat Uygulaması olan bu sisteme geçilmesi sonucunda vatandaşlar, eczanelere geldiklerinde daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyecekler." diye konuştu.

1 Ekim itibariyle 76 milyon vatandaşın SGK'nın ilaç taban fiyatını açıklamasını, ne kadar daha fazla ilaç parası ödeyeceğini endişesi ile bekleyeceğini anlatan Saydan, "Vatandaşlar, eczanelerimize geldiklerinde halen ilaç katılım payı, muayene ücreti, reçete parası (3 kutuya kadar 3 TL sonra kutu başına 1 lira olarak) ve ucuz ilaca göre kendi ilacının farkını ödemekte, bunu öderken bile zorlanmaktadır.Bu yeni uygulama hastanın cebinden çıkan paranın artmasına neden olacaktır." şeklinde konuştu.

HER İLACA FİYAT FARKI ÇIKACAK

Sağlık sistemindeki aksaklıkların önlenmesi yerine, vatandaşın ilaca ulaşımını engelleyen ya da güçleştiren düzenlemelerin yapılmasının halk sağlığını tehdit eder boyuta ulaştığını belirten Saydan, şöyle devam etti: "İlaç taban fiyat uygulaması ile hangi ilaç yazılırsa yazılsın SGK'nın belirlediği fiyat ödenecek. Bu demek oluyor ki neredeyse her ilaca fiyat farkı çıkacak. Başlangıç paketi olarak ilk grupta yer alan mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit b, astım hastalarının kullandıkları tedavi gruplarındaki etken maddelere göre, vatandaşlar raporlu olsalar bile, ilaç fiyat farkını ödeyecekler ve bu farklar artacak. Çoğu reçetede zaten neredeyse reçetenin parasından çok, para vermek zorunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyeti daha da artacak ve ilk tepkileri maalesef yine bizlere olacak. O yüzden eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak vatandaşlarımıza bu sorunun eczanelerimizden ve bizlerden kaynaklanmadığını özellikle belirtmek istiyoruz."

İLACI ALINABİLİR OLMAKTAN ÇIKARTMAYIN

İlacın halk sağlığı açısından olmazsa olmaz bir ürün olduğunu hatırlatan Saydan, "Bir hasta olarak ülkenin en iyi hastanelerine gidip, en iyi doktorlarına muayene olabilirsiniz. Ama tedavi olmak için ilaç kullanmak zorundasınız. Vatandaş ilaç alabilmek için daha fazla ücret ödemek zorunda kalacak. Bu durumdan, en çok raporlu vatandaşlarımız mağdur olacak. Hastalarımızın yapmak zorunda kaldığı bu ödemeler eczacının inisiyatifi dışındadır. Tamamen kurumun belirlediği tutarları biz eczacılar tahsil etmek durumunda kalıyoruz. TEİS olarak, SGK’nın bir finans kurumu hem de ülkemizin en büyük finans kurumu olduğunu biliyoruz ama, bu ülkenin tek sağlık otoritesi olan, vatandaşlarının sağlığından sorumlu Sağlık Bakanlığı’nın ‘Taban Birim Fiyat Uygulaması’ için ne yapmayı düşündüğünü bilmiyoruz. Vatandaşın sağlığının korunması ve hastalıkların tedavisi için gereken ilaçlara zorlanmadan ulaşabilmesi en temel hakkıdır. Bunu sağlamak ta Sağlık Bakanlığı'nın görevidir." açıklamasında bulundu.

"VATANDAŞLARIMIZ DUYARLILIKLARINI ALO 170'İ ARAYARAK GÖSTERSİN"

 Sağlık Bakanlığı’nın olaya müdahil olmasını isteyen Saydan şunları söyledi: “Son 5 yılda her yıl ortalama yüzde 10 artışla yüzde elliden fazla artan hastane giderlerini finanse etmek için yine aynı süreçte neredeyse hiç artmayan ilaç harcamalarını baskılayarak faturayı hastalara ve eczacılara çıkaran , hastaların ilaca ulaşımını zorlaştıracak bu uygulamaya dur demesini, vatandaşlarımızın da 1 Ekim tarihinden itibaren fiyat farklarının yükseleceğini bilmesini ve duyarlılıklarını ALO 170 hattını arayarak göstermelerini , kendileri gibi bu uygulamadan mağdur olan eczacıların, bu uygulamanın sorumlusu olmadığını bilmelerini istiyoruz. TEİS olarak yetkililere tekrar ve altını çizerek hatırlatmak istiyoruz; Sağlık harcamalarını düşürmek için ilacı alınabilir olmaktan çıkarmayın, zira sonra para harcayacak sağlığınız bile olmayabilir.”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nin Eşdeğer ilaç uygulaması başlıklı maddesinin (2) numaralı fıkrasının ç) bendinde belirtilen ‘Taban birim fiyat uygulaması”na ilişkin Kurumca belirlenen ilk gruplar şu şekilde belirlendi:

 Eşdeğer grubu Etken madde

 E267A Pantoprazol (MİDE)
 E004B Amoksisilin – klavulanik asit(ANTİBİYOTİK)
 E239B Kandesartan sileksetil(TANSİYON)
 E274A Klopidogrel (KALP)
 E040C Metformin hidroklorür (DİYABET)
 E172H Metoprolol süksinat (KALP, TANSİYON)
 E062A Sefuroksim aksetil (ANTİBİYOTİK)
 E455B Deksketoprofen trometamol(AĞRI KESİCİ)
E594A Tenofovir disoproksil fumarat(HEPATİT B)
 E499A Sefdinir (ANTİBİYOTİK)
 E392A Rabeprazol sodyum(MİDE)
 E004G Amoksisilin – klavulanik asit(ANTİBİYOTİK)
 E063D Sefuroksim sodyum(ANTİBİYOTİK)
 E360D Gabapentin(NOROLOJİK AĞRI)
 E327C Montelukast sodyum (ASTIM)


 (CİHAN)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.