400 bin öğrenciyi rahatlatan karar
İSA YAZAR
 
Meclis’te kabul edilen kanunla liseyi bitiren öğrenciler, üniversiteye başlayıncaya kadar arada geçen 3-4 aylık sürede sağlık hizmeti alabilecekler. Mevcut uygulamaya göre, lise ve dengi okulları bitiren erkek öğrencilerden 18 yaşını dolduranların, anne ve babası üzerinden sağlık yardımı almaları mümkün değildi. Erkek çocuğun, liseyi bitirir bitirmez, üniversiteye hemen başlaması söz konusu olmadığından, arada 3-4 ay geçiyordu. Bu sürede mağduriyet yaşanıyordu. Bu durumda olan yaklaşık 400 bin öğrenci bulunuyor. Kız çocukları ise evleninceye veya işe girinceye kadar anne-babaları üzerinden sağlık hizmeti alabildikleri için böyle bir sorunla karşılaşmıyorlar.
 
4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun dün mecliste kabul edildi. Düzenleme ile gazilere sevksiz özel hastaneye gidebilme yolu açıldı. Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.
 
Düzenleme ile iş ve meslek danışmanlarının, Danıştay’ın iptali ile oluşan hak kayıpları da giderildi. Danıştay’ın kararı nedeniyle 817 iş ve meslek danışmanının 2013 yılı sözleşmeleri yenilenmemişti. Bu kişiler bir anda işsiz kalmıştı. Yasa ile Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine ortaya çıkan hukuki sorunlar ve hak kayıpları giderildi. Aynı düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu yapısı değiştiriliyor. Üye sayısı artırılıyor. Esnaf ve sanatkârları temsilen bir üye SGK Yönetim Kurulu’na girecek. Yönetim Kurulu’nda SGK’nın bir başkan yardımcısı yer alırken bu sayı da ikiye çıkacak.
 
Aynı düzenleme ile emekli olduktan sonra işyeri açarak çalışanlardan kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne (SGDP) ilişkin mağduriyetin de giderilmesi hedefleniyor. Emekli olduktan sonra işyeri açarak çalışan emeklilerin sayısı 600 bini bulurken bunlardan yalnızca 14 bini destek primini ödedi. Düzenleme ile destek primi borcu olanların bu borçlarının faizi silinerek anapara enflasyon oranında artırılıp 36 aya kadar taksitlendiriliyor. Düzenlemeyle birlikte prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur’lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.
 
Gazeteciler ve vekillere yıpranma hakkı
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in imzasıyla Genel Kurul’da verilen bir önerge ile 2008’de kaldırılan gazetecilerin ‘yıpranma payı’ yeniden getirildi. Kanuna göre ‘basın kartı sahibi gazeteciler’ yılda 90 gün fiili hizmet zammından yararlanacak. 4 yıl prim ödeyen gazeteciler 5 yıl prim ödemiş sayılacak ve 20 yıl çalışarak emekliliğe hak kazanabilecek, ancak emeklilik yaşları sadece 3 yıl aşağı çekilebilecek. Gazeteciler, Ekim 2008 ile Ocak 2013 yılları arasında ödenmeyen ‘fiili hizmet süresi zammı primlerini’ 3 ay içinde SGK’ya başvurup 6 ay içinde ödeyebilecek. Milletvekilleri de yılda 90 günlük yıpranmadan yararlanacak.Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.