Üniversite hocaları muayenehane açamayacak

Artık üniversite hocaları mesai saatleri dışında özel muayenehane çalıştıramayacak. Tam Gün Yasası ile ilgili düzenlemeler Adalet Bakanlığı'nın teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun hükmündeki kararname de yapıldı. Kararnameye göre, üniversite öğretim üyesi, muayenehane açması durumunda kendi üniversitesinde sadece eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunabilecek. Hocalar, görev yaptıkları üniversitelerde hasta bakamayacak ve ameliyat yapamayacak. Buna göre, memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak, gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak. Yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde çalışan öğretim üyelerine döner sermayeden ek ödeme yapılmayacak. Bu öğretim üyeleri rektör, dekan, enstitü, yüksekokul ve konservatuvar müdürü, bölüm başkanı, anabilim ve bilim dalı başkanı, başhekim ve bunların yardımcısı olamayacak. Yükseköğretim kurumları dışında meslekî faaliyette bulunmak ve meslek veya sanatlarını serbest olarak icra etmek isteyen öğretim üyelerine, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıla kadar ücretsiz izin verilebilecek.

Kararname, GATA doktorlarını da etkileyecek

Resmî Gazete'de yayımlanan kanun hükmünde kararname ile 2955 sayılı Gülhane Askerî Tıp Akademisi Kanunu'nda da değişiklik yapıldı. Değişiklikle Gülhane Askerî Tıp Akademisi'ndeki kadrolu asker ve sivil öğretim elemanları da 926 sayılı kanunun, "serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açılamayacağını, gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışılamayacağını'' öngören ek 27'nci maddesine tabi hale getirildi. Söz konusu hükümler, kanun hükmünde kararnamenin Resmî Gazete'de yayımlandığı dün yürürlüğe girdi. ANKARA AA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.