Danıştay, devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinde görevli öğretim üyelerinin, mesai saatleri dışında başka bir sağlık kuruluşunda çalışmasını yasaklayan düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Karar, üniversite hastanelerinin profesör ve doçent doktorlarına özel muayenehane yolunu açarken Sağlık Bakanlığı, yeni düzenleme sinyali verdi. Bakan Recep Akdağ ise "Vatandaşları özel muayenehanelere mecbur edecek bir sistemi kabullenemeyiz." dedi.

Söz konusu düzenlemenin aleyhine davayı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan bir öğretim üyesi açmıştı. Davanın ilk incelemesini yapan Danıştay 10. Dairesi, Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik ile Özel Hastaneler Yönetmeliği'nin ilgili hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Sağlık Bakanlığı, daha önce 'tam gün yasası' ile hem devlet hastaneleri, hem de üniversite hastanelerinde çalışan hekimlerin başka bir yerde de çalışmasını yasaklamıştı. Anayasa Mahkemesi ise yasanın üniversite hastanesi hekimlerine ilişkin bölümlerini iptal etmişti. Dün katıldığı bir televizyon programında Danıştay'ın son kararını değerlendiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Hukuki süreç devam ediyor. Hükümetin yapmak istediği şey şu: Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde çalışanlar dışarıda muayenehane çalıştırmasın. Bunun bedeli vatandaşın çile çekmesidir. Buralarda çalışan herkesin maaşları; devlet hazinesinden ya da SGK tarafından ödeniyor. Sakat sistemi düzeltmek istiyoruz." dedi.

Bu ara kararlardan vatandaşın endişe etmemesi gerektiğini dile getiren Bakan Akdağ, "Milli irade, hukuk vatandaşın aleyhine tecelli etmez. Devlette çalışan doktorların muayenehane işi olmayacaktır. Devletin hastanesi ve üniversite hastanesinde çalışan doktorların dışarıdaki ilişkisini kabul etmiyoruz. Vatandaşı muayenehanelere mecbur edecek bir sistemi kabullenemeyiz. AK Parti hükümeti olarak vatandaşın boynunu büktürmeyeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Recep Akdağ, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 2 ay içinde bu konuya ilişkin son kararını vermesini beklediklerini dile getirerek, vatandaşın lehine sonuç çıkmasını arzuladıklarını kaydetti. Akdağ, aksi halde yeni bir kanuni düzenleme yapılacağını, hükümet olarak vatandaşın vatandaşın aleyhine oluşacak bir durumu kabullenmeyeceklerini bildirdi.


Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.