37 ilde belediye başkanı değişti
30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde oy kullanan seçmenler 34 ilde mevcut belediye başkanı ile yola devam etme kararı alırken, 37 ilde belediye başkanını değiştirdi.
 
30 Mart'ta yapılan yerel seçimlere ilişkin itirazlar devam ederken resmi olamayan sonuçlara göre AK Parti 81 ilden 49'unu kazanırken, 32 ili rakiplerine kaptırdı.

CHP ise 13 ili kazanabilirken, 2009 seçimlerine göre kazandığı 4 ili kaybetti.

 MHP ise bu seçimlerde en az ilde birinci olan parti oldu. MHP 8 ili alabilirken, 2009 seçim sonuçlarına göre kazandığı 4 ili kaybetti.
 BDP ise Türkiye genelinde 10 ili kazandı. BDP elinde bulundurduğu hiçbir ili kaybetmezken AK Parti'deki 2 ile de belediye başkanı görevlendirdi.

34 İLDE MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI İLE YOLA DEVAM

2009 seçimlerinde birinci aday olarak illeri 5 yıl yönetmeye hak kazanan 34 belediye başkanı koltuklarını koruyarak 5 yıl daha illerini yönetecekler. Aynı ili en uzun süre yönetme rekorunu ise iki AK Partili belediye başkanı paylaşıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki 5. dönemlerinde de belediye başkanı olurken 25 yıldır aralıksız bu illeri yönetebilecekler.

Mevcut belediye başkanları ile 5 yıl daha yönetilmeye devam edilecek iller ise şu şekilde:

 "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş
 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu
 Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu
 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe
 Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen
 Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş
Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kara
 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki
 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu
 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek
 Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu
 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz
 Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu
 Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan
 Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu
 Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan
 Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır
 Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın
 Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban
 Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy
 Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir
 Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın
 Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz
 Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç
 Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü
 Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül
 Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci
 Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili
 Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver
 Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan
 Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün
 Yalova Belediye Başkanı Bilgin Koçal."

15 ilde birinci parti değişti

30 Mart'ta yapılan seçimlerde, Antalya, Hatay, Kars, Balıkesir, Ağrı ve Mardin başta olmak 15 ilde 2009 seçimlerinde birinci olan partiler değişti.
 
30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, AK Parti CHP'den Antalya, Artin ve Ordu'yu, MHP'den Uşak, Balıkesir, Gümüşhane ve Kastamonu'yu, BBP'den ise Sivas'ı aldı.
CHP'ise muhalefet partilerinden hiçbir partiyi alamazken AK Parti'nin elinde olan Burdur ve Hatay'ı kazandı.
MHP'ise AK Parti'nin elinden sadece Kars'ı alabilirken, CHP'den de Mersin'i aldı.
Sandıktan en karlı çıkan parti ise BDP oldu. BDP elinde bulundurduğu hiçbir ili kaybetmezken, AK Parti'nin elindeki Ağrı ve Iğdır'ı aldı.
Resmi olamayn sonuçlara göre, AK Parti'nin elinde bulundurduğu il sayısı 2 artarak 49'a yükseldi. CHP'nin elinde bulundurduğu il sayısı ise 2 azalarak 13'e düştü. MHP'de elinde bulundurduğu 2 ili kaybederek 8 ilde birinci oldu. MHP, Türkiye geneilnde iller bazında en az belediyeye sahip parti oldu.
 BDP ise hiçbir ili kaybetmediği halde 2 ili kazanarak 10 ilde birinci parti oldu.

AK PARTİ CHP'DEN 3 İLİ, CHP AK PARTİ'DEN 2 İLİ ALDI

30 Mart seçimlerinde AK Parti CHP'den; Antalya, Artvin ve Ordu'yu aldı. AK Parti'nin CHP'den aldığı iller arasında en öne çıkan Antalya oldu. 2009 seçim sonuçlarına göre Erdoğan Antalya'yı kaybetmenin kendisini çok üzdüğünü ifade ederken, buraya partinin kurucuları arasında olan Menderes Türel'i aday gösterdi. Türel çekişmeleri geçen seçimin ardından Antalya'yı tekrar kazandı.
AK Parti'nin CHP'den aldığı bir diğer il ise Artvin oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kaybettiği iller arasında en fazla üzüldüğü ilin Artvin olduğunu kaydetti.
 CHP ise AK Parti'den Burdur ve Hatay'ı aldı. Hatay'da seçimlere mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş ile giren CHP burayı kazanmayı başardı. Lütfü Savaş 2009 seçimlerine AK Parti'den girmişti fakat AK Parti'den istifa ederek CHP'ye katılmıştı. AK PArti'nin önemli isimlerinden eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i yenmeyi başaran Savaş, Kılıçdaroğlu'nu da mutlu etti. Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede en çok sevindiği ilin Hatay olduğunu ve Hatay'a barış geleceğini kaydetti.

MHP AK PARTİ'DEN 1, AK PARTİ MHP'DEN 4 İLİ ALDI

MHP'nin oy oranının yüksek olduğu Kars'ta bu sefer MHP'nin yüzü güldü. 2009 seçimlerini Kars'ta AK Parti'ye kaptıran MHP, bu sefer Murtaza Karacanta ile birinci parti oldu. AK Parti ise Kars'ta oylarını düşürerek birinci parti iken CHP'nin de gerisine düşerek 3. parti oldu.
 AK Parti ise MHP'den, Uşak, Balıkesir, Gümüşhane ve Kastamonu'yu aldı.

MUHALEFET ARASINDA ÇEKİŞME OLMADI

Seçimlerde muhalefet arasındaki çekişme pek fazla sandıklara yansımazken, 2009 seçimlerinde MHP, BDP ve CHP'nin kazandığı iller arından sadece bir il muhalefet arasında değişti. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni CHP'nin elinden alan MHP Burhanettin Kocamaz'ı yeni belediye başkanı yaptı.
TBMM'de grubu bulunmayan partilerin ve bağımsız adayların çok fazla etkinlik gösteremediği bu seçimlerde sadece Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde Ahmet Türk bağımsız olarak belediye başkanı seçildi.

 EN KARLI BDP OLDU

 Seçimlerden en karlı çıkan parti BDP olurken, elinde bulundurduğu hiçbir ili kaybetmeyen tek parti BDP oldu. 2009 seçimlerinde 8 ili yönetmeye hak kazanan BDP'nin bu seçimlerde de bölgedeki tek rakibi AK Parti oldu. AK Parti'nin elinde bulundurduğu Ağrı ve Bitlis'i kazanmayı başaran BDP, AK Parti'de olduğu gibi elindeki belediye sayısını 2 il artırdı.
Ağrı'nın yeni Belediye Başkanı ve Muş Milletvekili Sakık da uzun çekişmelerin ardından AK PArti'li rakibi Hasan Arslan'ı yenmeyi başardı.
Ahmet Türk ise seçimlere Mardin'den bağımsız olarak girdi. Yeni Büyükşehir olan Mardin'de AK Parti istediğini bulamazken, Ahmet Türk en yakın rakibi AK Partili Mehmet Vejdi Kahraman'a 47 bin civarında oy fark attı.


(ANKA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.