4+4+4'te suç duyurusu
ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de, İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü 11 Mart'taki toplantıda yaşananlarla ilgili, aralarında TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı'nın da bulunduğu 4 komisyon üyesi hakkında, ''görevi kötüye kullanma ve gerçeğe aykırı belge düzenleme'' iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Suç duyurusu dilekçesinde, komisyon toplantısında, iktidar partisinin 100'ü aşkın milletvekilinin, toplantının resmi açılma saati olan 15.10'dan saatler önce toplantı salonunu doldurduğu, muhalefet milletvekillerinin, salona girmesinin, oturmasının ve söz almasının engellendiği iddia edildi.

Dilekçede komisyonun, kavgadan yararlanarak CHP'li milletvekillerinin söz taleplerini içeren dilekçesini göz ardı ettiği, kimseye söz hakkı vermeyerek oylamayı yaptığı ve teklifin komisyondan geçtiği öne sürüldü.

Söz hakkı talep eden CHP'li milletvekillerinden Fatma Nur Serter, Ali Haydar Öner, Recep Gürkan, Engin Özkoç ve Metin Lütfi Baydar'ın komisyon salonunda ''yok'' olarak tutanağa geçirildiği ve söz alma taleplerinin ''salonda olmadıkları'' gerekçesiyle reddedildiği ileri sürülen dilekçede,Komisyon Divan Üyeleri'nin, Türk Ceza Kanunu'nun 204. maddesinin 2. fıkrasına aykırı olarak gerçeğe aykırı belge düzenlediği iddia edildi.

Dilekçede, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin 6 defa söz isteme talebinde bulunduğu, bunun tutanağa geçirilmesine rağmen kendisine bu hakkın tanınmadığı ileri sürüldü.

Düzeni bozan hareketler olduğu halde komisyon başkanı ve üyelerin, bu eylemleri görmezlikten gelerek, bu durumu tutanaklara yansıtmadığı öne sürülen dilekçede, Nabi Avcı'nın yanı sıra, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkan Vekili Avni Erdemir, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Sözcüsü Fikri Işık ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Kâtip Üyesi Osman Çakır ''şüpheli'' olarak yer aldı.

‘KOMİSYON KARARLARINI DEĞİŞTİRME YETKİSİ YOK’
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı ise, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e gönderdiği cevabi yazıda, ''İçtüzük'ün Meclis Başkanı'na Komisyon'un aldığı kararları değiştirme ve hükümsüz kılacak işlem tesis etme yetkisi vermediğine'' yer verdiklerini ifade etti.

Avcı, Parlamento muhabirleriyle yaptığı sohbet toplantısında, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifi ile ilgili Komisyon Raporunu TBMM Başkanlığına gönderdiklerini, bundan sonraki sürecin Genel Kurulun takdirinde olduğunu belirtti.

Raporda yer alan hususların, Komisyon Başkanı veya herhangi bir üyesine atfedilemeyeceğini, üye ve üye olmayan milletvekillerinin değerlendirilerek derc edildiğini kaydeden Avcı, ''Raporda, görüşmelerde ne yaptığımızın bir fotoğrafını çekiyoruz'' dedi.

Avcı, TBMM Başkanı Çiçek'in kendilerine gönderdiği yazıya cevaplarını da ilettiklerini bildirdi. Kendi imzasıyla gönderdiği 6 sayfalık yazıda, İçtüzük uyarınca komisyonların gündemlerine hakim olduğu, görüşmelerin Anayasa ve İçtüzük hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildiğine işaret edildiğini belirten Avcı, yazıda, ''İçtüzük'ün 14. maddesinde (Meclis Başkanı'nın görevleri) Meclis Başkanı'na verilen görevler idari ve temsili niteliktedir. Dolayısıyla 14. maddesinin 1. fıkrasının 6 numaralı bendi, TBMM Başkanı'na komisyon kararlarını değiştirmeyi ve hükümsüz kılmayı sağlayacak işlem tesis etme yetkisi vermez'' denildiğini ifade etti.
AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.