4.yargı paketi TBMM komisyonuna geldi
TBMM Adalet Komisyonu'n başında, toplantıya katılanlarla ilgili tartışma yaşandı. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, toplantıya katılanların isimlerinin okunmasının ardından, katılanların çoğunun Adalet Bakanlığı'ndan olduğunu söyledi. Bu kadar önemli bir tasarının görüşmelerinde üniversitelerden hocaların olmamasını eksiklik olarak nitelendiren Öztürk, ''Onların bilinçli ve kasıtlı olarak getirilmediğini düşünüyoruz. Buraya herkes gelsin ve görüşlerini özgürce ifade etsin. Bir şey yapmış olmak için yapılacaksa bunun değeri olmaz'' dedi.

Bu eleştiriye yanıt veren Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, ''Müzakere sürecini etkili ve katılımcı yöntemle yürütme konusundaki hassasiyeti teslim etmeniz lazım'' dedi. Gündemi oluştururken sadece resmi çağrı ile değil telefonla iletişim kurarak da gerekli prosedürün sağlandığını belirten İyimaya, komisyon gündeminin ayrıca basına da bildirildiğini kaydetti.

''İzzet hoca sabah beni telefonla aradı ve 'bir saate katılırım' dedi'' diyen İyimaya, komisyon gündemini belirlerken, hocalarının gündemlerinin uygun olup olmadığını da test ettiklerini bildirdi.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da alt komisyon çalışması sırasında da hiç bir akademisyenin ne düşündüğünü duyamadıklarını belirterek, ''Başkanlık makamının yetersiz olduğunu düşünüyoruz'' dedi. İyimaya da komisyon üyelerinin hukuk alanında yetkin olduğunu söyledi.

'Evinizin balkonuna terör örgütünün amblemini asıyorsanız...'

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Türkiye'de tutuklu milletvekilleri sorunu olduğunu söyledi. Milletvekillerini tutuklu olarak yargılanmasının AİHM kararlarına aykırı olduğunu ileri süren Türmen, ''Bu milletvekillerinin tutuksuz olarak yargılanmasını sağlamak Meclis'in görevidir. Tasarı bu konuya hiç değinmemektedir'' dedi.

Türmen, tasarının cezaevinde olan öğrencilerin durumu ile ilgili bir düzenleme de içermediğini ifade etti. ''Tasarının, Terörle Mücadele Kanunu'nun 6. ve 7. maddelerinde değişiklik yaparak, ifade özgürlüğü alanında düzenlemeler getirdiği belirtiliyor, ancak bu doğru değil'' diyen Türmen, tasarıda, Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili iyileştirmeler yerine ağırlaştırılmış hükümler getirildiğini iddia etti. Türmen, ''Siz eğer evinizin balkonuna terör örgütünün işaretini, amblemini asıyorsanız, bu Terörle Mücadele Kanunu kapsamına girecektir'' dedi.

Türmen, TCK'nın 220. maddesinin 6. ve 7. fıkralarına dokunmadan sadece Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılacak değişikliğin yetersiz kalacağını belirterek, ''Vicdani ret konusunda iyileştirme yapılmamıştır. İşkence konusunda zaman aşımının kaldırılması önemli bir adım ama kasten adam öldürmekte zaman aşımını muhafaza etmek doğru olmamıştır. Yapılması gereken, Terörle Mücadele Kanunu'nu olduğu gibi ortadan kaldırmaktır'' diye konuştu.

'15 gündür 'KCK'lılar nasıl çıkacak?' diye tartışılıyor'

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, ''Vatan, bayrak gibi temel değerler, adalet vasfı gelişmemiş hiç bir insan için bir şey ifade etmez'' dedi. Terörle müzakere sürecinin bir ayağının Balgat'da diğerinin ise İmralı'da olduğunu iddia eden Adan, ''Ölüm oruçlarını durduran, rehineleri bırakan irade İmralı iradesidir. Bu da milli devletin bittiğini, şimdiye kadar verilen silahlı mücadelenin sonuçlarını gösteriyor'' dedi.

Adan, 15 gündür ''KCK'lılar nasıl çıkacak?'' konusunun tartışıldığını ifade ederek, ''Niye açıkça çıkıp demiyorsunuz, 'biz bu süreci tamamlamak için KCK'lıları serbest bırakacağız' diye. KCK operasyonu Cumhuriyet tarihinde yapılan en adaletli operasyondur. Eğer KCK'lılar tutuklanmasalardı, daha değişik bir mücadeleyi Türkiye'nin önüne koyacaklardı'' diye konuştu.

''Devletten aylık alan milletvekilleri Türk askerine silah atan teröristler ile görüştü, kucaklaştı, onları okşadı'' diyen Adan, ''KCK'nın lideri Karayılan bir dağın eteğinde, hala silahlı güçlerin nasıl çıkacağını ve gireceğini Türkiye'ye dayatan birisi. Bölücü terör örgütü, Türk milletini bölmek noktasında bize hakim olmuş durumda. 'Vururuz' diyorlar. Bunu diyen bir örgütle yaptığınız pazarlıkları açıklayınız. Dün 10 kişi eşkıya başına hayranlık duyuyorsa bugün bine, iki bine çıktı'' ifadelerini kullandı.

Celal Adan, ''Nevruz bir bayram değil, katilin mitingidir ve onu tertip eden de sizsiniz'' dedi. Türkiye'ni büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu savunan Adan, ''Askerler ve polisler teslim alınırken suç işlenmiştir. Görme özürlü, 60 yaşındaki birisi gidip Karayılan ile görüşüyor, biz de bunu kabul ediyoruz. Bu bir dayatma. 'Biz Türkiye'nin selameti için anlaştık' deyin, samimi olun, bizi aldatmayın'' dedi.
 
'Gizli tanık skandallarını ortadan kaldıracak...'

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu teyit eden maddelerin tasarıda olmadığını ileri sürdü. AİHM 'uzun tutukluluk ağır insan hakkı ihlalidir'' demesine rağmen tasarıda bununla ilgili düzenleme olmadığını kaydeden Köktürk, onlarca, yüzlerce insanı öldürmüş, öldürme emrini vermiş kişilerin gizli tanık beyanlarıyla özel yetkili mahkemelerde kararlar verildiğini söyledi.

Köktürk, ABD'ye giden gizli tanık Tuncay Güney'in ''Bu açıklamaları belli bir projenin ürünü olarak açıkladık, bize belli beyanlar vermemiz söylendi, biz de söyledik. Artık bundan sonra süreç normalleşmeli'' dediğini kaydederek, gizli tanık skandallarını ortadan kaldıracak bir düzenlemeni tasarıda olmadığını bildirdi.

''Terörle Mücadele Yasası iktidar tarafından ne tarafa atarsan o tarafa giden lastik topa dönüştürülmüş'' diyen Köktürk, bu yasanın bugün gerçek amacından uzaklaştığını, siyasi iktidarın elinde muhalefeti ve basını susturmanın yolu olarak kullanıldığını iddia etti.

Köktürk, ''Demirören, 'Başbakan'ı üzmektense Milliyet Gazetesi'ni kapatırım' dedi. Bir gazete sahibini bunu diyecek bir noktaya getirecek bir ülkede basın özgürlüğünden söz edilebilir mi?'' diye sordu.

'Tutuklu milletvekili dünyanın neresinde var?'

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, uzun tutukluluk konusunda bugüne kadar bir şey yapılmadığını ancak pazarlıklar sonucunda bu tasarının Meclis'e getirildiğini savunarak, ''Milletvekillerinin uzun tutukluğu ile ilgili neden bugüne kadar bir şey yapılmadı. Tutuklu milletvekili dünyanın neresinde var, bunu AİHM doğru mu buluyor? Bulmuyor. Niye bu konuyla ilgili düzenlemeyi bugüne kadar yapamadık'' diye konuştu.

Askerin ve helikopterlerin, teröristler sınırı geçerken zarar gelmesin diye onlara eşlik edeceğini ileri süren Dibek, ''Durum böyle iken siz insanları Silivri'de tutuyorsunuz. Örgüt yarın öbür gün, 'sınır ötesi operasyon yapma yetkiniz var, bunu da kaldırın' diyecek. Fatih Hilmioğlu'na 'sen teröristsin kaçarsın' diyorsun ama öbür taraftan teröriste sınır dışına güvenli bir şekilde çıkması için helikopter eşlik edecek. Bunu anlamak mümkün değil'' dedi. TBMM Adalet komisyonu'nda, tasarı üzerindeki görüşmeler, verilen aranın ardından sürecek.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.