Bakan Akdağ, Erzurum'dan dönüşte Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
    
Kılıçdaroğlu'nun iddialarla ilgili ''Yavuz hırsız ev sahibini bastırır'' dediğini anımsatan Bakan Akdağ, ''Aslında sayın Kılıçdaroğlu'nun ciddiyetten uzak olarak yaptığı bu açıklamayı yargıya da bir müdahale olarak nitelendiriyorum'' diye konuştu.
    
Olayın Bakanlık müfettişlerince karara bağlanarak yargıya aktarıldığını bildiren Akdağ, şunları söyledi:
    
''Devletin müfettişlerini sanki yandaş gibi görmek, tabii ki hiç sağlıklı bir durum değil. Bakan olarak ben söz konusu araştırma ile nihai kararımı 18 Mart 2010'da vermiş olduğuma göre ve bu kararı da ilgili mercilere, Van'daki savcılığa da gönderdiğime göre gerçekten sayın Genel Başkan son derece anlamsız ve mesnetsiz bir iddiayı devam ettirmekte çok yanlış bir iş yapmış oluyor. Bakan olarak müfettişlerce verilen bir kararı, Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdikten sonra bilgi edinmek üzere elbette, bu konularda açıklama yapmayıp yargının kararını beklemek aslında yargıya saygının bir gereğidir.''
    
Olayın yargıya intikal ettiğini vurgulayan Akdağ, Van'daki olaya ilişkin kısa bilgi verdi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile bazı sağlık kuruluşlarında bazı ihalelerde yolsuzluk yapıldığına ilişkin 18 Mart 2010'da sahte isimle yazılan ihbar mektubu ile BİMER ve Van Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapıldığını belirtti.
    
Van Valiliğinin, İçişleri Bakanlığının, Van Cumhuriyet Başsavcılığının iddiaların incelenmesi için Bakanlıklarından müfettiş talep ettiğini ifade eden Bakan Akdağ, konunun yargıya intikal ettiği için konuya ilişkin belgelerin tamamının açıklanamayacağını bildirdi.
    
İddiaları inceleme için 9 Nisan 2010'da müfettiş heyetinin görevlendirildiğini söyleyen Akdağ, müfettişlerin kısa bir incelemenin ardından kendisinden soruşturma yetkisi istediklerini söyledi. Bakan Akdağ, ''Müfettişlere talep ettikleri konular ve kamu görevlileri hakkında 15 Ekim 2010'da tarihli soruşturma yetkisini verdim. Hep bu soruşturmaları yapın diyen Sağlık Bakanı. Sayın Kılıçdaroğlu bazı şeylerin gizlenmesinden bahsediyor...'' dedi.
    
Soruşturmanın tamamlanmasının ardından müfettişlerin düzenlediği raporları, suç duyurusu raporunun kendi ''onayıyla muameleye'' konulduğunu ifade eden Akdağ, onay ve raporların daha sonra Bakanlık birimlerine, Van Valiliği, Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Bakanlığımız birimlerine intikal eden disiplin soruşturma raporları ile ilgili olarak bürokratlarım bazı konularda tereddütler oluştuğunu, herhangi bir haksızlık olmaması ve adaletin eksiksiz tecelli etmesi için konuların yeniden incelenmesi gerektiğini yazıyla bildirdiler. Ben de konunun hassasiyetine binaen yeniden bir müfettiş heyetine konuyu inceletme kararı verdim. Teftiş Kurulu Başkanına 'bu konuyu bir daha inceleyin bu önemli bir konudur' diye talimat verdim. Daha sonra ilgili yazı Teftiş Kurulu Başkanlığına, Van Valiliğine Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderiliyor. 'Belge, belge' diyorum. Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir tek yazıya dayanılarak buradan bir hüküm çıkarmaya çalışması son derece de yanlış bir davranış.
    
Süratle bu yaptığım son görevlendirme ile söz konusu bir önceki raporları bir müfettiş heyetine süratle incelettim. Yaklaşık 3 hafta sürdü bu inceleme ve 18 Mart 2010 tarihi itibariyle ilk müfettiş heyetince düzenlenen raporlar doğrultusunda verdiğim karar için bir onay tesis ettim. Derhal gereğinin yapılması üzerine, aynı tarihte Bakanlığımız birimlerine, Van Valiliğine ve Cumhuriyet Başsavcılığına bu belgeleri gönderdim.''

''KILIÇDAROĞLU, YOLSUZLUK PARANOYASI İÇİNE DÜŞMÜŞ DURUMDADIR''-
    

Konunun, başka müfettişlerce inceleme ve soruşturmasının yapılması yolundaki talimatının, Teftiş Kurulunca bilgi olarak savcılığa gönderilmesinin Kılıçdaroğlu tarafından ''yargıya talimat'' şeklinde yorumlandığını ifade eden Sağlık Bakanı Akdağ, ''Geçmişte denetim elemanı olarak çalıştığından bunun doğru olmadığını kendisi de çok iyi bilmektedir'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Bakan Akdağ, şöyle devam etti:
    
''Mevzuat gereği müfettişlerce yapılan disiplin soruşturmaları idari bir işlem olup yargının dışında cereyan eder, yargı sürecinden etkilenmez. Bizim bu aşamada yaptığımız sadece yargıyı bilgilendirmektedir.
    
Müfettişlerimiz idari soruşturmada esas olmak üzere gerek yargıdan bilgi ve belge talep ettikleri gibi yargı mercilerince de müfettişlerden veya bakanlığımızdan bilgi ve belge istenmektedir. Niketim bu olayda da böyle olmuştur. Teftiş Kurulu, mevzuatımız çerçevesinde incelenen soruşturulan konuların tekrar ayrı bir müfettiş veya müfettiş kuruluna inceletilmesi veya soruşturmanın yapılması oluşan tereddütlerin giderilmesi, adaletin eksiksiz tecelli etmesi amacına yöneliktir. Gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Bütün raporlar Van Valiliğine ve yargıya intikal ettirilmiş durumdadır.''
    
Kılıçdaroğlu, olayın bütününü değerlendirmeden acele ile bir suçlamada bulunduğunu belirten Akdağ, ''Sayın Kılıçdaroğlu, sürekli olarak yolsuzluk dedektifi gibi görünme ihtiyacını hissetmektedir. Bir yolsuzluk paranoyası içine düşmüş durumdadır. Ucuz bir siyaset üslubu tutturmuştur. Vatandaşın kafasını karıştırarak oy devşirmeye çalışmaktadır'' dedi.
    
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu ''ciddiyete, ahlaka, faziletli davranarak özür dilemeye davet ettiğini'' belirten Akdağ, ''Kılıçdaroğlu'nun Sağlık Bakanına bir özür borcu vardır. Haysiyetli insanlar başkalarını kulaktan dolma bilgilerle suçlamazlar'' dedi.
    
Bakan Akdağ, Konuşmasının ardından gazetecilere, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Muammer Gedik imzasıyla Sağlık Bakanlığı Müfettişi Birol Taşdemir'e gönderilen toplam 13 resmi belgeyi sundu.


AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.