Adalet Bakanı'na 'süper bütçe'
BAHAR ATAKAN

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını değiştiren ve Adalet Bakanı’na kurul üzerinde geniş yetkiler veren HSYK teklifi, gelecek hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Görüşmeler, kesintisiz şekilde olacak ve teklif jet hızıyla yasalaştırılacak.

Teklifte Ak Parti önergeleriyle pek çok madde yeniden düzenlendi. Bu düzenlemelerden öne çıkanlar şöyle:

-  Kanun yürürlüğe girdiği gün HSYK’nın seçilmiş üyeleri dışındaki müfettişler ve hâkimler de dâhil idari personelin görevleri sona erecek. Ayrıca, Kurul Başkanvekili ve daire başkanlarının bu görevleri ile Kurul üyelerinin dairelerdeki görevleri de bitecek.

-  Kurul idari personeli için yapılacak atamalarda Bütçe Kanunu’ndaki sınırlamalar uygulanmayacak. Kurul Başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bütçe sınırlamalarına takılmadan personel atayabilecek.

Onay beklenecek
-  Adalet Bakanı’na hâkim ve savcılar hakkındaki “soruşturmaya yer yok” kararlarına “olur” verme şeklinde yeni bir yetki daha tanındı. HSYK’nın hakkında inceleme istemediği hâkim savcı için bakan da “olur” verirse, hakkındaki dosya kapanacak. Bakan “olur” vermezse inceleme başlatılabilecek. Bozdağ, yasa yürürlüğe girdikten sonra Ergenekon ve Balyoz hâkimlerinin reddedilen şikâyetlerinin yeniden incelenebileceğini de açıkladı.

-  Adalet Bakanı’nın, disiplin işlemleriyle ilgili genel kurul toplantılarına ve dairelerin çalışmalarına katılamayacağına yönelik mevcut yasadaki hükmün korunması düzenlemesi getirildi. Böylece bakanın hem soruşturmayı yürüten hem de karar veren merci olmasına yönelik eleştirilen sistemde değişikliğe gidilmiş oldu.

-  Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine bakanın HSYK üyelerine tek başına suç ve disiplin soruşturması açıp ceza verme yetkisi daraltıldı. Cezaya tek başına Bakan değil, HSYK Genel Kurulu kovuşturma yapıp karar verecek.

Dosyalar devredilecek
-  Hâkim ve savcıları soruşturma denetleme izni verme yetkisi 3. Daire’den 2. Daire’ye verildiği için kanun yürürlüğe girdiğinde en geç bir hafta içinde hâkim savcı disiplin dosyaları devredilecek. 3. Daire Ergenekon, Balyoz şikâyet dosyalarını devredecek.

-  Önümüzdeki sonbaharda yapılacak HSYK üyeliği seçimlerinde Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmesine rağmen her hâkim ve savcının tek aday için oy kullanma esası geri getirildi.

-  Hâkim ve savcı sınıfından olan Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği kadrosu sayısı 10’dan 20’ye çıkarıldı. Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı kadrosu da 2’den 3’e çıkarıldı.

Tartışmalı madde değişti
-  En çok eleştirilen madde de değiştirildi. Maddede, Adalet Bakanı’nın HSYK üyeleri hakkında suç soruşturması ile ilgili disiplin soruşturma ve kovuşturmalarını yürütebileceği ve bu konularda karar verebileceği belirtiliyordu. Düzenleme, bakanın istediği HSYK üyesine istediği disiplin cezasını verdirtebileceği hatta üyeliğini bile düşürebileceği yorumlarına yol açmıştı. Önergeyle, bakanın disiplin soruşturma ve kovuşturma işlemlerine ilişkin kanunla verilen görevleri yerine getireceği şeklinde değiştirildi.Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.