Adalet Bakanı'ndan telekulak yanıtı
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun 2008-2011 yılları arasında mahkeme kararıyla telefon dinlenmesi yapılıp yapılmadığına ilişkin soru önergesini yanıtladı.


Ergin, Ceza Muhakemesi Kanununun "İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması" kenar başlıklı 135. Maddesini hatırlatarak, bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkânının bulunmaması durumunda, hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının kararıyla şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişiminin tespit edilebileceği, dinlenebileceği, kayda alınabileceği ve sinyal bilgilerinin değerlendirilebileceği, Cumhuriyet savcısı tarafından verilen kararların derhal hakimin onayına sunulacağı hükümlerinin yer aldığını söyledi.

Ceza Muhakemesi Kanununun "İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması" kenar başlıklı 135. maddesi, "Kararların yerine getirilmesi, iletişim içeriklerinin yok edilmesi" kenar başlıklı 137. maddesi, "Teknik araçlarla izleme" kenar başlıklı 140. maddesi, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun ek 7. maddesi, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanununun ek 5. maddesi, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun "Yetkiler" kenar başlıklı 6. maddesindeki hükümleri hatırlatan Adalet Bakanı, şöyle dedi:

"İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasına yönelik faaliyetler, açıklanan bu hükümler çerçevesinde yürütülmekte olup, soru önergesine konu edilen hususlar hakkında herhangi bir istatistik bilginin bulunmadığı, bununla birlikte 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 132. maddesinde düzenlenen 'Haberleşmenin gizliliğini ihlal' suçuna ilişkin Bakanlığımızda mevcut 2009 ila 2011 yılları verilerine göre, 2009 yılında 190, 2010 yılında 224, kesinleşmemiş verilere göre 2011 yılında 240 kamu davası açıldığı anlaşılmıştır."Anka

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.