Aden Körfezi'ndeki görev süresi 1 yıl uzatıldı


TBMM Genel Kurulu'nda TSK Deniz unsurlarının Aden Körfezi'ndeki görev süresini bir yıl daha uzatan Başbakanlık tezkeresi görüşülüyor. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül 2008 yılından bugüne kadar Aden Körfezi'ndeki Türk personel tarafından 94 deniz haydudu ve 2 haydut teknesinin etkisiz hale getirildiğini, kaçırılan tüm Türk gemilerinin kurtarıldığını bildirdi. Gönül "24 Mart 2010 tarihinden bugüne kadar saldırıya uğrayan 158 adet ticari gemiden 56 adedi deniz haydutları tarafından kaçırılmış olmasına rağmen aynı dönemde Türk ve Türkiye bağlantılı hiçbir ticaret gemisi kaçırılmamıştır" dedi. 
Meclis Genel Kurulu'nda, Başbakanlık tezkeresi üzerinde hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, dünya deniz ticareti için büyük bir öneme sahip olan Süveyş Kanalı, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden yıllık ortalama 33 bin ticaret gemisinin geçiş yaptığını ifade etti. Bu gemilerin dünya ticaret hacminin yüzde 14, petrol ihracatının da yüzde 26'sını karşıladığını kaydeden Bakan Gönül, Aden Körfezi'nden, yıllık ortalama 380 Türk bayraklı ticaret gemisinin geçiş yaparak, 33 ülke ile ithalat ve ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti. Gönül, Türkiye'nin 2009 itibarıyla yıllık 243 milyar dolar olan dış ticaretinin 40 milyar dolarının deniz yoluyla yapıldığını kaydetti. 

-"KAÇIRILAN TÜRK GEMİLERİNİN HEPSİ KURTARILDI"-

Korsanlık ve deniz haydutluğunun uluslar arası gündemin ön sıralarında yer almaya devam ettiğini ifade eden Bakan Gönül, 2008 yılından bugüne kadar Somali açıkları ve Aden Körfezi'nde görev yapan Türk personel tarafından 15 operasyon düzenlendiğini ve bu operasyonlarda 94 deniz haydudu ve 2 haydut teknesinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Gönül, deniz haydutları ve korsanlar tarafından 5 Türk bayraklı geminin kaçırıldığını ve bunların hepsinin kurtarıldığını söyledi. 24 Mart 2010'dan bugüne kadar saldırıya uğrayan 158 yabancı bayraklı gemiden 56'sının kaçırılmasına rağmen, alınan tedbirler sayesinde Türk bayraklı hiçbir geminin kaçırılmadığını kaydeden Gönül, Türkiye'nin 10 firkateynle bölgede hizmet verdiğini, halen de Giresun isimli firkateynin bölgede bulunduğunu bildirdi. 
Bakan Gönül, Denizcilik Müsteşarlığınca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının katkılarıyla bölgede seyredecek Türk bayraklı ya da bağlantılı ticari gemilerle ilgili bilgilerin bir veri tabanında toplanabileceği "Deniz Haydutluğu Bilgi Sistemi' kurulduğunu, bu sayede sahada konuşlu deniz kuvvetleri unsurlarıyla ticari gemiler arasında elektronik bir eşgüdüm ve bilgi paylaşımının oluşturulduğunu ifade etti. Bakan Gönül, "TSK deniz unsurlarının, 10 Şubat 2009 tarihli TBMM kararıyla belirlenen ilke ve esaslar dahilinde başlatılan ve 2 Şubat 2010 tarihli TBMM kararıyla 10 Şubat 2011 tarihine kadar uzatılan korsanlık, deniz haydutluğu ve silahlı soygunla mücadele görevinin, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları ile mücavir bölgelerde 10 Şubat 2011'den itibaren bir yıl süre ile bir kez daha uzatılması için hazırlanan Hükümet Tezkeresi'ni yüce Meclisin takdirlerine sunuyorum" dedi.(ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.