MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Afet Yasası neden geri çekilmiştir? Olmayan kanuna atıf mı yapılmıştır?" sorusunu sorarken, TOKİ'nin Bakanlıkla bu kadar paralel işler yaptığına dikkat çekerek "TOKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na neden bağlanmamaktadır? TOKİ Başkanı iken güvendiğiniz başarılı bulduğunuz bürokrata, Bakan olunca neden kurumu emanet etmiyorsunuz?" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Ayhan, Afet Yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini aktararak, tasarının afet riski bölgesi ilan edilen alanları kamulaştırma da dahil olmak üzere her türlü mülkiyet devri, planlama, yapılaşma haklarını sınırsız ve sorgulamaya kapalı şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ'ye verildiğini öne sürdü.

Tasarının barınma hakkını yok saydığını ve vatandaşların hak arama özgürlüğünü kısıtladığını ileri süren Ayhan şöyle devam etti:
"Kanunla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve TOKİ'ye verdiği yetkiler ile özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde imar ve yapılaşma kuralları hiçe sayılarak dönüşüm adı altında büyük rantlar yaratılabilecektir. 2003-2011 yılları arasında AKP iktidarı döneminde 4 milyon 725 bin 338 daire yapı ruhsatı almıştır. Yapı kullanım izni alan daire sayısı ise 2 milyon 849 bin 300'dür.Yine aynı dönemde yapı ruhsatı izni alan dairelerin yaklaşık yüzde 40'ı üç büyük ilde, kalan yüzde 60'ı ise diğer illerdedir. İstanbul'da başlanan binaların büyük çoğunluğu tamamlanamamaktadır."

-"TOKİ NEDEN BAĞLANMIYOR?"-

Yapımına başlanan her 100 daireden 10'unun TOKİ tarafından başlandığını, Türk özel sektörünün en güçlü rekabet edebildiği alana, devlet firma olarak katıldığını ifade eden Ayhan, TOKİ'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanmamasının dikkat çekici olduğunu söyledi.
Ayhan, şunları söyledi:
"Afet Yasası neden geri çekilmiştir? Olmayan kanuna atıf mı yapılmıştır? TOKİ'nin Bakanlıkla bu kadar paralel işler yapmaları düşünülürken neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanmamaktadır? TOKİ Başkanı iken güvendiğiniz başarılı bulduğunuz bürokrata Bakan olunca neden kurumu emanet etmiyorsunuz?
İnşaatta arzda rekor üstüne rekor kırılıyor. Buna karşın özellikle büyük şehirlerde lüks konutların bitirilip satılamıyor. 10 yıllık iktidarın ilk dönemlerinde zam yapılmaması bugün bu birikmiş zamların yapılmasına neden oluyor. Dünyada doğalgaz ithal eden 4.ülkeyiz, kömürde 7.sıradayız. Petrolde yüzde 95 dışa bağımlıyız. Vergiler indirilerek zamlar telafi edilebilirdi. Demek ki hükümet kamu maliyesine güvenmiyor. Vergilerden fedakarlık yapılarak vatandaşlara zamlar yansıtılmayabilirdi. Zammın acısı, petrol fiyatlandırması bahane edilerek vatandaşın sırtına yükleniyor. ABD Büyükelçisi Türkiye'nin tavrını net olarak belirlemesi gerektiğini söylüyor, aynı günün akşamı petrol alımının İran'da azaltılarak Libya'dan yapılacağı Bakan tarafından söyleniyor. İzlenen dış politika diğer hususlarda da ülkemizi bağımlı hale getiriyor."(ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.