AK Kadınların yeni kaptanı Özkoç

Siyasete girişinden avukatlık mesleğinin siyasi bakışına yansımalarına kadar birçok başlıktaki sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Özkoç’la bir araya geldik. Kadın bir siyasetçi olmanın avantajları ve dezavantajları üzerine sorularımızı yanıtlayan Özkoç önünüzdeki seçimlerde Antalya’daki AK kadınların çalışmalarını yönlendirecek.

Siyasete girme hikâyenizi anlatır mısınız? Ak Parti’yle yollarınız nasıl kesişti?
Aslında Ak Parti İl Yönetimi’nde görev almadan önce Ak Parti’yi ve politikalarını desteklememe ve parti teşkilatında görev alan pek çok arkadaşım olmasına rağmen siyasetten hep uzak durdum.2012 yılının Haziran ayında İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak teşkilata girdiğim andan itibaren siyasete olan ilgim beni dahi şaşırtacak şekilde arttı.Benim siyasete bakış açımı değiştiren şey,Ak Parti teşkilat mensubu kişiler arası ilişkilerin tıpkı bir aile ortamında olduğu gibi son derece sıcak ve samimi olduğunu görmemdir.Bu sayede siyasete bakış açım değişti.Bu işin beni en çok cezbeden tarafı gönülden inandığım bir davaya aktif bir şekilde hizmet edebilme fırsatı yakalamamdır.

15 yıllık bir hukuk geçmişiniz var. Sizden önceki Ak Parti Antalya Kadın Kolları Başkanı da avukattı.Bir hukukçunun siyaset hayatında mesleği bakış açısı ne gibi farklılıklar yaratır? Siyasi analiz yeteneğine ne gibi katkılar sağlar?

Hukuk ve siyaseti, birbirinin ayrılmaz parçalar olarak görüyorum.Siyaset, toplumun yönetim modelini oluştururken,hukuk da adalet sistemini oluşturmaktadır. Hukukun temel disiplinleri ve meslek hayatımız boyunca edindiğimiz tecrübeler,biz hukukçuların muhakeme yeteneklerinin gelişmesine katkı sağladığından, elbette ki siyasi yaşantıda da bunun faydasını fazlasıyla görüyoruz. Ayrıca hukukçu bakış açısı, olaylara hak ve adalet çerçevesinden bakılmasını sağladığı gibi, siyasete de hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinden bakmamıza yardımcı olur. Avukatlık mesleği hem zaman serbestisi hem de düşünce yapısı bakımından belki de siyasete en yakın mesleklerden birisidir.


“TABANLA İLİŞKİM SON DERECE İYİ”


Eski başkanınız Nezihe Hanım parti tabanının çoğunluğunun oyunu alarak seçilmiş bir isim idi. Siz atandınız. AK Parti’nin örgüt tabanının desteğinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Tabanla ilişkileriniz nasıl?

Önceki başkanımız Nezihe Hanım’ın istifa ettiği dönem, kongre dönemi olmadığı için atamayla göreve geldim. Ancak 1 yıldır Ak Parti Antalya İl Yönetim Kurulu’nda görevli olarak aktif siyaset yapıyordum. Adalet ve Kalkınma Partisini kuruluşundan bu yana desteklediğim için parti tabanıyla ilişkilerim vardı. Zaten atamanın ardından gerçekleştirdiğimiz toplantılarda da gördüm ki gerek il gerekse ilçe teşkilat mensuplarımız, seçimle ya da atamayla geldiğine bakmaksızın tüm başkanlarını bağırlarına basacak derecede yüce gönüllü insanlar. Bu nedenle tabanla ilişkilerim son derece iyi zaten daha önce il teşkilatında görev yaparken de birlikte çalışmalar yapmıştık.

Yerel seçim takvimi yaklaştı. Bu dönemde kadın kollarının başında olacaksınız? Atanma kararının ardından bir heyecan içine girip telaş hissettiğiniz anlar oldu mu?

Heyecanlandığım anlar elbette ki oldu. Ama bu telaşla birlikte atandığım andan itibaren hızla çalışmalara başladık. Ramazan’a kadar ilçe ziyaretlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Biz sadece seçim dönemlerinde çalışan bir parti değiliz. Önceki başkanımız Nezihe Hanım’ın da, özveriyle çalışarak bu zamana kadar yapılması gereken tüm çalışmaları gerçekleştirmiş olduğunu gördük. Bu durum bize çok katkısı olmuştur. Biz de ondan devraldığımız bu bayrağı daha yukarılara taşımaya çalışacağız.

Siyasete girmek isteyen gençlere, kadınlara neler tavsiye edersiniz?
Siyasetle ilgilenmek isteyen hanımların ve gençlerin siyasetin uzun soluklu bir iş olduğunu bilmeleri gerekir. Eğitimli ve donanımlı olmalarının yanında zorluklar karşısında hemen yılmamaları güçlü olmaları gerekir. Hepsinden önemlisi de inançlı ve ümitli olmaları gerektiğidir ki bence bu iki unsur yaşam boyu sahip olmamız gereken özelliklerdendir.

“GÖNÜL İŞİ FEDAKÂRLIK YAPMADAN OLAMAZ”

Hem anne hem çalışan kadın hem de siyasetçi olmak nasıl bir duygu?
Yaşım ve mesleğimden kaynaklanan tecrübemden dolayı, zamanımı nasıl programlamam gerektiğini az çok öğrendiğimi düşünüyorum. Ancak tabi ki bende zorlanıyorum. Sevdiklerime ayırdığım zamanda ciddi bir azalma oldu. Fakat böyle bir gönül işinin fedakârlık yapmadan olamayacağını da çok iyi biliyorum. Tabii bu fedakârlığı sadece biz yapmıyoruz eşlerimiz ve çocuklarımız da yapıyor. Tüm yaşamımda desteğini hissettiğim eşim, siyasi yaşamda da en büyük desteğim, kendisiyle aynı mesleği paylaşmamız da benim için büyük avantaj. Ben sizin vasıtanızla buradan da kendisine sonsuz sevgilerimi, teşekkürlerimi göndermek istiyorum.


Yerel seçimlerde partinizin kadın kolları olarak Antalya’da nasıl bir strateji ile çalışmalarınızı yürüteceksiniz?

Biliyorsunuz ki Ak Parti sadece seçim dönemlerinde çalışan bir parti asla olmadı. Biz her zaman yarın seçim varmış gibi çalışan bir partiyiz. Bu nedenle sürekli yeni stratejiler geliştiriyor ve uyguluyoruz. Öncelikle kendimizi ve partimizin faaliyetlerini insanlarımıza en güzel şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz Cumhuriyet Tarihinde ilk kez Ak Parti döneminde meclisteki kadın milletvekili oranı %14.1 e ulaştı. 2011 seçimlerinde 46’sı Ak Parti den olmak üzere toplam 78 kadın milletvekili T.B.B.M.M de görev aldı. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere kadın seçilmişliği oranını artırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu konuyla ilgili genel merkez ve il teşkilatımızın da desteğini alarak başarılı bir oran yakalayacağımıza inanıyorum.

RÖPORTAJ: Elif MİRMAHMUTOĞLU

FOTOĞRAF: Cenk ÖZEL


Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.