Anadil krizinde sürpriz gelişme
Ebru TOKTAR ÇEKİÇ / ANKARA
 
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, MHP'nin karşı çıkması nedeniyle anadilde eğitim hakkında uzlaşma sağlayamayınca, BDP'den yeni öneri geldi. Eski metnini revize eden BDP, iki fıkradan oluşan yeni Anayasa önerisinde, Türkçe öğreniminin okullarda tüm öğrencilere zorunlu olarak okutulmasını, ancak anadilde eğitimin de garanti altına alınmasını istedi.
 
BDP'li Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecindeki en önemli ayağın anadilde eğitim olduğunu vurgulayarak, "Olmazsa olmazımız anadildir, bu konuda uzlaşma olmazsa masada kalmanın anlamı yok" diye rest çekti. Komisyon üyeleri, hafta başına kadar kendi partilerinde bu konuyu değerlendirerek, ana dilde eğitim için çözüm arayacak. Komisyon, hafta başında aynı gündemle toplanacak.
 
MHP'DEN TALEP: ANADİL KONUSU GÜNDEMDEN ÇIKSIN
 
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, "anadilde eğitim" konusunu yeniden masaya yatırdı. Ancak MHP'li komisyon üyesi Oktay Öztürk, anadilde eğitime kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Öztürk, anadilde eğitim konusunda uzlaşma umudunu hiçbir şekilde olmadığını savunarak, bu maddenin artık gündemden düşürülmesini istedi.Bunun üzerine söz isteyen BDP'li Sırrı Süreyya Önder, anadil konusunun Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşme yönündeki en önemli ayak olduğunu, mutlaka görüşülerek orta bir yol bulunması gerektiğini dile getirdi.

OLMAZSA OLMAZ

"Bu madde bizim için çok önemli. Olmazsa olmazımız. Bu madde olmazsa masada kalmanın anlamı yok" diyerek rest çeken Önder, başta Avrupa olmak üzere yabancı ülkelerin anadil konusunda anayasalarında yer alan düzenlemeleri içeren bir dosyayı komisyon üyelerine tek tek dağıttı.
 
YENİ ÖNERİ

Önder, iki fıkralık yeni bir öneri sunarak, "Anadili düzenleyen eğitim hakkının birinci fıkrasında herkese Türkçe eğitim zorunlu tutulur, ama ikinci fıkrada da anadilde eğitim hakkı garanti altına alınır" dedi. Komisyon üyeleri şimdi bu teklifi partilerinin karar organlarında değerlendirecek ve beş gün sonra yeniden biraraya gelecekler.

TUTANAĞA KAPALI GÖRÜŞME
 
Daha sonra TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu tutanağa yazılmasını istemedikleri bölümde kapalı devre görüşme yaptı. Buradaki görüşmeler, tutanağa geçirilmedi.MHP'li Faruk Bal, "Eğitim dili sadece eğitimle ilgili değil. Bir ülkenin hükümranlık hakkıyla doğrudan ilgili. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranlar başlangıçta bunu belirledi. Hakimiyet millete ait. Millet de başlangıçta Türkçeye karar verdi. Eğer başka dillerde eğitime olanak tanınırsa hakimiyet paylaşma noktasına gidilir. Ayrışma işte o zaman yaşanır" görüşünü ortaya koydu.BDP'nin anadilde eğitim talebinin bölücülüğe neden olacağını savunan MHP'li Bal'a karşı çıkan isim CHP'li Rıza Türmen oldu. Türmen, anadilde eğitimin "temel bir insan hakkı" olduğunu savundu.

BATUM YİNE KARŞI
 
Ancak komisyonda ona karşı çıkan isim kendi partisinden CHP'li Süheyl Batum oldu. Batum, anadilde eğitim değil, anadilin öğretiminden yana olduğunu söyledi.Komisyonda son konuşmayı yapan isim olan BDP'li Sırrı Süreyya Önder, "Ez cümle ne diyorsunuz? Biz bu halka ne diyeceğiz. 'Bir onbeş, yirmi sene daha mı dilinizi unutun' diyeceğiz. Bırakın siyasi pozisyonu. MHP'nin endişesi varsa bunu bir fıkrada gideriyorsak, Kürtlerin haysiyetini de bir cümlede teminat altına alalım. Soruna teknik bir çözüm bulalım" görüşlerini ortaya koydu. Önder, "Hepimiz birer adım atmalıyız ve ortak noktada buluşmalıyız. Bunu yaparsak ilk üç maddede de kolay uzlaşılabilir" diye konuştu.
 
AK PARTİ'DE  İYİMAYA ÇATLAĞI
 
AK Parti'li üye Ahmet İyimaya'nın, yeni Anayasa'nın üçüncü maddesinde CHP ve MHP 'ye destek vererek, "Devletin dili Türkçedir" maddesinde sağlanan uzlaşma da bozuldu. İyimaya'nın bu yöndeki görüşüne AK Partili diğer kurmayların karşı çıktığı, konunun AK Parti Genel Merkezi'nde de uzun boylu tartışıldığı öğrenildi.İyimaya, partisinde kendisine yönelik tepkilerin ardından komisyonda söz alarak, üçüncü maddenin yeşil yazıldığı toplantıda kişisel görüşünü dile getirdiğini, bu yüzden partilerinin Anayasa tekliflerinde yer alan "Devletin resmi dili Türkçedir" yönündeki görüşlerine geri döndüklerini açıkladı.AK Partili diğer üye ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, üçüncü maddenin daha sonra yeniden tartışılmasını önererek, tutanağa geçen 'devletin dili Türkçedir' ifadesini kabul etmediklerini belirtti. Bunun üzerine madde yeniden kırmızıya döndü.
Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.