'Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yakışan budur'
Kılıç, yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis'te düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin görüşleri sorulan Kılıç, "Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak söyleyebileceğim çok bir şey yok. Çünkü yapılacak olan bu düzenlemeler yarın önümüze gelebilir. Gelme ihtimali oldukça da yüksek. Dolayısıyla da benim işim detayına girerek herhangi bir değerlendirme yapmam mümkün değil" diye konuştu.

Kılıç, şöyle devam etti:

"Ancak benim söyleyeceğim şu; kim olursa olsun, hangi siyasi iktidar olursa olsun, eğer bir özgürlük alanında genişleme yapılıyorsa ben bundan her zaman mutluluk duyarım. Çünkü bir Anayasa Mahkemesi Başkanı'na herhalde yakışan budur. 'Yok siz özgürlük alanını kapatıyorsunuz, daraltıyorsunuz, daraltmanız gerekir' mi demem gerekir. Dolayısıyla da biz herhangi bir alt değerlendirmelere girmeden, detayına girmeden, genel olarak baktığımda eğer bir özgürlük alanı genişletilmesi varsa bu konuda bir düzenleme yapılıyorsa biz bundan mutluluk duyarız, memnuniyet duyarız. Onun dışında bir değerlendirme yapma fevkalade yanlış olur."
 
 "Anayasa Mahkemesi'nin kamuda türbana ilişkin kararı var. Açıklanan pakette buna yönelik düzenleme var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu ise Kılıç, "Ben bu genellik içinde cevap vermek zorundayım çünkü yarın bütün bunlar çıktığı zaman bizim önümüze gelebilir. Onun için de herhangi bir şey söyleyemem" diye yanıtladı.

ÜÇ MESLEĞİN SINIRLANDIRILMASI EŞİTLİK İLKESİNE UYGUN MU?”

"3 mesleğin sınırlandırılması eşitlik ilkesi tartışması çıkardı. Bu şekilde Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelebilir mi" sorusu üzerine Kılıç, bunun yapılacak düzenlemeye bağlı olduğunu, bir yönetmelikle düzenlenmesi durumunda Yüksek Mahkeme'nin önüne gelmeyeceğini söyledi.

ÖCALAN’IN BAŞVURUSU

Terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın bireysel başvurusuna ilişkin soru üzerine de Kılıç, henüz karar verilmediğini belirterek, "Onunla ilgili arkadaşlar artık işin esasını görüşebilecek bir noktaya gelmişler. Sanıyorum kısa bir süre içinde görüşürler" dedi.
 Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin davaları yıl olarak güncellediğini ifade ederek, bu yılki davaların 3'te 2'sinin tamamlandığını bildirdi.
 
“6 İHLAL KARARININ NASIL UYGULANACAĞI BELİRSİZ”

"Yüksek Mahkeme'nin bireysel başvurulara ilişkin verdiği 6 ihlal kararının nasıl uygulanacağının belirsiz olduğunu söylediği" ifade edilerek, bu kararların yaşama geçip geçmediği sorusuna Kılıç, şu cevabı verdi:
 "Onu şundan dolayı söyledim; Türkiye Sosyalist İşçi Partisi ya da Türkiye Kominist Partisi tam olarak hatırlamıyorum, AİHM bu konuda bir ihlal kararı verdi. Bu ihlal kararını bu parti getirdi Anayasa Mahkemesi'nin önüne, 'yargılamanın iadesi yoluyla bunu görüşün ve bu kapatma kararını kaldırın' dedi. Ancak Anayasa Mahkemesi oturdu, bunun bir yargılama sebebi olup olmadığı konusunda inceleme yaptı ve 'hayır ben yeniden yargılama sebebi olarak görmüyorum' dedi ve reddetti. Benim muhalefetim var orada. Bence çok da isabetli bir karar değil bu karar. Ama arkadaşlarımızın düşüncelerine tabii ki saygılıyız. Gerek Anayasa'daki Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının bağlayıcılığı, gerekse 6216 sayılı yasadaki bu konuda verilen kararlara, ilgili mahkemelerin mutlaka uyması gerektiği, varsa bir ihlal bunun ortadan kaldırılması gerektiği konusundaki hüküm gereğince yapacakları çok fazla bir şey yok. Bu karara uyarak yargılamanın yenilemesini yapıp neyse o ihlal onu ortadan kaldırmak zorundalar."

“KARARLAR ÇELİŞKİ YARATMAZ”

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör de demokratikleşme paketinde başörtüsüne ilişkin düzenlemeye yönelik soruyu yanıtladı.
 "Danıştayın bir engel bulunmadan önce verdiği çok ileri kararlar var. Bu kararlar da hala yürürlükte diye bir eleştiri var. Bu bir çelişki yaratır mı, bu yeni bir durum mudur" sorusuna Güngör, "Bir çelişki yaratacağını zannetmiyorum" karşılığını verdi.
 "Danıştay 8. Daire kararıyla (avukatların başörtüsüyle duruşmalara girebilmelerine imkan tanıyan karar) uyumlu olarak mı söylediniz? Çünkü daha önce farklıydı" sorusu üzerine Güngör, "Mevcut Danıştay kararı var. Bu konuda hiçbir çelişki olmayacaktır. Uygulamada rahatlık sağlayacaktır" diye konuştu.Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.