'Anayasa Mahkemesi metni inceleyemez'
Türkiye'nin gündemi çözüm süreci ve yeni anayasa konularına odaklanırken, bu konuları sürecin önemli aktörlerinden biri olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop'la konuştuk.

Aynı zamanda partisinin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi olan Şentop'a aylardır yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamamasından diğer partileri sorumlu tuttu. "Her partinin en kötü önerisi bile mevcut anayasadan daha iyi. Dolayısıyla yeni anayasa çalışmasının başarısız olmasının sonucu, eski anayasanın devam etmesidir. Buna sebebiyet veren partiler, ondan yana olmuş olacak. Ciddiyetten, samimiyetten bahsediyorlar ama fiiliyatta bunu gösteremediler. Sıkıntı burada" değerlendirmesini yaptı.

NİSAN SONUNA KADAR
 Partiler son tekliflerini komisyona sunarken Şentop, komisyonun azami nisan ayı sonuna kadar çalışabileceğini belirterek takvim ısrarını şöyle açıkladı:
 "Bu komisyon anayasayı yaptı yaptı, yapamadı yapamadı. Bu tablonun ortaya çıkması lazım. Haziran sonu itibariyle yasama yılı sona erecek.

 1 Ekim'den itibaren Meclis açıldığında ise artık yerel yönetimler seçim dönemine girilecek. Arkasından cumhurbaşkanlığı seçimi, sonrasında genel seçimler var. Dolayısıyla, Türkiye'nin artık siyasi atmosferi yeni bir mutabakat arayışına ve sonrasında yürütülecek çalışmaya müsait değil. Komisyon çalışmasının başarısızlıkla sonuçlanması durumunda partilerle yeni değerlendirme yaparız. İki partiyle deneriz. O da olmazsa, birer birer deneriz. Başarılı olamazsak, tek başımıza bir çalışma hazırlayıp Meclis'e sunmak istiyoruz. Bunların hepsinin haziran ortalarına kadar sonuçlanması lazım."

 Yeni anayasa çalışmalarında tartışmanın düğümlendiği konuların başında mevcut anayasadaki "Değiştirilemez" nitelikteki maddeler olduğunu hatırlatarak, "Onları neden değiştirmek istiyorsunuz?" sorusunu yöneltiyoruz. Şentop gerekçelerini şöyle dile getiriyor:

DENETLEYEMEZ...
 "Prensip olarak biz yeni bir anayasa yapıyoruz. Şu ana kadar yazdığımız bütün maddelerde, 'Mevcut anayasadaki durum nedir' diye bakmadık. Konu bu (değiştirilemez) maddelere gelince, böyle bir görüşün ortaya konulmasına hayret ediyorum. Biz mevcut anayasada değişiklik yapmıyoruz ki, yeni bir anayasa yapıyoruz... Biz bu kadar insan hakları ve temel haklarla ilgili problemden bahsederken, 'Anayasanın önceliği insan olacak' derken, 'insan haklarına saygılı devlet" ifadesini 'insan haklarına dayanan devlet' diye değiştiremeyecek miyiz?

 "Değiştirilemez" maddelerin değiştirilmesi halinde bunun Anayasa Mahkemesi'nden dönüp dönmeyeceği sorusuna Şentop "Anayasa Mahkemesi'nin, yeni anayasa metnini inceleme yetkisi yok" karşılığını verdi ve devamla şunları söyledi: "Çünkü burada kullanılan yetki 'asli kurucu iktidar yetkisi'dir, 'tali iktidar' değil. Yeni bir anayasa yapılıyor. Dolayısıyla, kurucu iktidar yetkisine sahip Anayasa Mahkemesi'nin yeni hazırlanan metni denetleyememesi gerekir. Çünkü Anayasa Mahkemesi, 'Anayasa'ya uygunluk' denetimi yapıyor. Biz anayasayı tümden değiştireceğimize göre, neye bakarak denetleyecek? Kriter yok ki. Eski anayasa bir kriter olmaktan çıkıyor."

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, çözüm süreci  ve bu kapsamda oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti konusundaki soruları da yanıtladı.

 "Akil İnsanlar Heyeti, AK Parti propagandası için oluşturuldu" iddialarını reddeden Şentop, heyette AK Parti'yi eleştiren kişiler de olduğunu belirterek şunları söyledi:

SORUMLULUK SİYASETİN
 "Tabii ki amaç bu değil. Heyette çok farklı görüşlerden kişiler var. Bu kişilerin özelliği, çözüm sürecinin öncesinden de başlayarak, yıllardır bu konuyla ilgileniyor olmaları. AK Partili olmayan, AK Parti'yi eleştiren kişiler var orada. Zaten, çözüm sürecine destek vermeyen, daha önce bu konularla ilgili hiçbir çalışması bulunmayan kişilerin heyete konulması makul olmazdı. Heyette yer alanlar, büyük bir titizlikle ve dengeli bir şekilde belirlendi. 'AK Parti propagandası' diyenler, ya kıskançlıktan ya da heyette yer alamadıkları için bunu söylüyor olabilirler."

 Kangrenleşen bu sorunun siyasetin çözebileceği bir sorun olduğunu vurgulayan Şentop, "STK'ların, kişilerin muhakkak sürece katkısı olacaktır. Akil İnsanlar Heyeti'nin de sorunun çözümünde faydası olacağı kanaatindeyiz. Ama bu sorunun çözümünde başarı da, başarısızlık da siyasete mal edilecektir. Dolayısıyla, siyasetin kendi üzerindeki sorumluluğu başkalarının üzerine atması mümkün değil" diye konuştu.

Yüzde 50 oy alan partİ İhanet etmez
Şentop'un açıklamalarından diğer satırbaşları şöyle:

- Çözüm Sürecini İzleme Komisyonu, süreçle, yeni gelişen şartlarla ilgili durumu, bilgi ve belgeleri değerlendirecek. Yani bu komisyonun bir icrai yönü olmayacak.

- (Komisyonun yolu, İmralı ve Kandil'e de düşecek mi? sorusuna: Bütün bunlara, ne çerçevede çalışılacağına ve nerelere gidileceğine dair kararı komisyon verecek.

- (Vatana ihanet suçlaması) Türkiye'ye ihanet etmesi mümkün olmayan tek parti aslında AK Parti'dir. Milletten yüzde 50 oy almış. Bu kadar büyük bir tabana sahip bir partinin Türkiye'ye ihaneti mümkün değil. Türkiye'ye kim ihanet eder? Bölük pörçük, cüzi oylara sahip olanlar.

 - Tedirgin olan kesimler, çözüm sürecinden dolayı değil, çözüm karşılığında birtakım pazarlıklar yapılacağından endişeli. Oysa biz tavrımızı net koyduk. AK Parti, çözüm süreci karşılığında milletimizi rahatsız edecek bir pazarlık olmaz. Böyle bir pazarlık yok.

Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.