Anayasa Mahkemesi'nin 6271 kararı Resmi Gazete'de
ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemini reddediğine dair karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 
 
CHP, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun bazı hükümlerinin, "anayasaya aykırı olduğu" gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı. 
 
Davayı esastan görüşerek karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemini "Anayasa'ya aykırı olmadığı" gerekçesiyle reddetmişti. 
Yüksek Mahkeme'nin, ilgili kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 
     
Bazı üyeler karşı oy kullanmıştı
     
Kanun geçici 1. maddesinde yer alan, "Onbirinci Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır" hükmünün iptal isteminin reddi kararına üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Osman Paksüt ve Zehra Ayla Perktaş karşı oy kullanmıştı. 
Heyet, diğer düzenlemelerin iptal istemlerini ise biri hariç oybirliğiyle reddetmişti. Osman Paksüt, "Seçimin geri bırakılması" başlıklı 5'nci maddenin iptali isteminin reddi kararına karşı oy kullanmıştı. 
     
CHP'nin kanunun, iptalini istediği maddeler 
     
CHP'nin, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun iptalini istediği maddeler şöyleydi: 
"Seçimin geri bırakılması başlıklı 5'nci maddesi, 'Adayların görevden ayrılması ve göreve dönmesi' başlıklı 11'nci maddenin 1'nci fıkrasında geçen '...hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları ve subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar' hükmü, 
'Propaganda' başlıklı 13'ncü maddesinin 2'nci fıkrasının, '...ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu' hükümü, 
'Adaylara yardım' başlıklı 14'ncü maddenin 2'nci fıkrasının, "Seçilen adayın mal bildirimi, seçim sonuçlarının kesinleşmesini müteakip Resmi Gazete'de yayımlanır', 3 ncü fıkrasının, 'Alınan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden müstesnadır. Adaylar ödünç niteliğinde para kabul edemez' ile 4'ncü fıkrasında geçen 'Alınan bağış ve yardımlar sadece seçim harcamalarında kullanılır ve başka bir amaç için tahsis edilemez' 6'ncı fıkrasının 1'nci cümlesinde geçen '...Seçim sonuçlarının kesinleşmesini izleyen on gün içinde...' ibaresi ile 2'nci cümlesinde geçen '...Seçim hesaplarını inceler ve varsa... ve öngörülen limitlerin aşılıp aşılmadığını...' ibareleri, üçüncü cümlesinde geçen '...Adaylara...' ibaresi ve 6'ncı fıkranın son cümlesinde geçen 'Kurul bu görevi yerine getirirken Sayıştay'dan ve gerekli görülen diğer ilgili kamu kurumlarından yardım alabilir" hükümlerinin, 
'Cumhurbaşkanına tutanağın verilmesi ve and içme töreni' başlıklı 21'nci maddesinin, 'Seçilen Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından verilir..." hükmü, 
Geçici 1'nci madde yer alan 'Onbirinci Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır' hükümü."AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.