'Anayasa Mahkemesi'nin dinlendiği doğru mu?'
Tanrıkulu, Bakan Elvan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Başbakan Erdoğan'ın, "Anayasa Mahkemesi'ni de dinliyorlar. Son zamanlarda atılan adımlar bizde bu soru işaretlerini doğuruyor. Her şeyleri bunların şantaj her şeyleri montaj" sözlerini anımsattı. Telefon dinlemeleri konusundaki belirsizlik ve hukuk dışı uygulamaların devam ettiğine dikkat çeken Tanrıkulu, Elvan'a şu soruları yöneltti:

"-Anayasa Mahkemesi'nin dinlendiği doğru mudur?
-Doğru ise, Recep Tayyip Erdoğan Anayasa Mahkemesi'nin dinlendiğinden nasıl emin olmuştur? Bahse konu dinlenme olayı ile ilgili kendisinde delil var mıdır? Varsa bu delil ya da delilleri kamuoyu ile ne zaman paylaşacaktır?

-Anayasa Mahkemesi'nin dinlendiğinin bilinmesine karşın, konu ile ilgili hiçbir inceleme ya da soruşturma başlatılmadığı doğru mudur? Anayasa Mahkemesi Başkanının yapmış olduğu konuşmadan sonra, Recep Tayyip Erdoğan'ın "Anayasa Mahkemesi'ni de dinliyorlar' ifadesini kullanmasının gerekçesi nedir?

-Telefon, ortam ve diğer dinlemeler ile ilgili verdiğim soru önergeleri ya cevaplandırılmamış ya da "Anılan önergede belirtilen konular Bakanlığım sorumluluğundaki kurum ve kuruluşların görev alanına girmemektedir' şeklinde cevap iletilmiştir. Bu durumda, Türkiye'de 2013-2014 yıllarında özellikle artan dinleme iddiaları göz önüne alındığında, yasal olmayan kaç dinleme olayı tespit edilmiştir?

-Bu dinlemelerin sorumluları tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse, ilgili kurum ya da kişiler hakkında uygulanan cezai müeyyideler nelerdir?

-2011-2014 yılları arasında 25 Nisan tarihi itibariyle ülkemizde mahkeme kararıyla telefon dinlenmesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise, sayısı nedir? Dinlenme talepleri hangi kurum tarafından yapılmıştır?

-2011-2014 yılları arasında 25 Nisan tarihi itibariyle ülkemizde mahkeme kararı olmadan (yasadışı) telefon dinlenmesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise, sayısı nedir? Dinlenme kim veya kimler tarafından yapılmıştır?

-Telefonu dinlenen veya teknik takip altında olan Muhalefet Partisi Yöneticileri, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları, Savcılar, Hakimler ve Emniyet Mensupları bulunmakta mıdır? Bu kişiler kimlerdir? Takip edilme veya dinlenme gerekçeleri nelerdir?

-Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlıklar, Anayasa Mahkemesi, Muhalefet Partilerinin Genel Merkezleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Genel Merkezlerinin yasal veya yasal olmayan yollardan dinlendiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, hangi tarihlerde hangi gerekçelerle dinlemeler yapılmıştır?

-AKP Hükümeti'ne muhalif söylemde bulunan kişilerin öncelikle sosyal medyada takibe alındığı ve hedef gösterildiği iddiaları doğru mudur?"

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.