Anayasa'da CHP krizi büyüyor
Ayşe Sayın

TBMM Anayasa Yazım Komisyonu’nda CHP’li üyeler arasında başta “yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğu” maddesi olmak üzere birçok maddedeki görüş ayrılığı, sert tartışmaya dönüşünce, Uzlaşma Komisyonu Başkanı da olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında bugün toplanılarak, yeni yöntem belirlenmesi kararlaştırıldı.
TBMM Anayasa Yazım Komisyonu’nun dünkü toplantısına, CHP’li Komisyon üyeleri Süheyl Batum ile Atilla Kart arasındaki tartışma damgasını vurdu. Edinilen bilgiye göre Batum kendisinin de katıldığı geçen haftaki görüşmelerde milletvekillerinin yakalanması ve soruşturulması için Meclis’in izin kararının aranması ancak hakkındaki hüküm kesinleşinceye kadar milletvekillerinin tutuklanamayacağı konusunda sağlanan uzlaşmadan önceki günkü toplantıda vazgeçilmesine itiraz etti. CHP’li Kart’ın, “Sizin katılmadığınız toplantıda bir değişiklik oldu” demesine Batum, “Olmaz böyle şey. Yeter artık!” diyerek sert tepki gösterdi. Batum, diğer partilerin üyelerinin birçok toplantıya katılmamasına karşın, partinin “temel ilkelerine” ayrı bir düzenlemeye asla “evet” demediğini, kendisinin yokluğunda, partinin ilkelerine aykırı bir hükmün benimsenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

‘Dalga mı geçiyorsunuz?’

Batum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tutuklama işini Meclis’in çoğunluk kararına bağladığınızda aynı suçu işleyen milletvekillerinden biri tutuklanırken, diğeri tutuklanmayabilir. Ayrıca diyelim ki 15 yaşındaki 5 kız çocuğuna tecavüz eden bir milletvekili var diyelim olmaz ama varsayalım ki böyle bir olay oldu, TBMM’de dörtte üç veya beşte dört çoğunluk sağlayamadık diye bunun tutuklanmasına izin vermeyecek misiniz? Siz dalga mı geçiyorsunuz? 3 ay önce Başbakan ‘BDP’lilerin dokunulmazlığını kaldıracağız’ dediğinde ilke olarak buna karşı çıkan ve 2 milletvekili tutuklu olan CHP bu konuyu Meclis çoğunluğuna bırakabilir mi? Kafamı kaldırsam, 10 dakika tuvalete gitsem böyle oluyor. CHP’nin görüşü bu değildir. Aksini iddia eden bana Genel Başkanı’ndan yazılı bir şey getirmek zorunda.”

Salonu terk etti

Sert sözlerinin ardından kapıyı çarparak salonu terk eden Batum, daha sonra geri geldi. Batum, “Katılmadığım toplantılarla ilgili konuşma hakkım olmayacak mı” diye tepkisini sürdürünce, AKP’li Komisyon Üyesi Mustafa Şentop, “Şimdi Süheyl Bey’in katılmadığı tüm toplantıları geçersiz mi sayacağız?” diyerek devreye girdi. Batum’un katılmadığı toplantılardaki her maddenin yeniden müzakere edilmek zorunda kalındığını belirten Şentop, “CHP’nin iç meselelerini burada tartışarak bizi meşgul etmenize izin veremeyiz. Bu artık parti içi sorun olmaktan çıkıp komisyonun sorunu haline gelmiştir” dedi.

Ben bir şey bozmuyorum

BDP’li üyelerin de kendisini uzlaşmayı bozmakla suçlamasına sinirlenen Batum, “Ben birşey bozmuyorum. Siz bir toplantıya katılmadınız diyelim. Bir sonraki toplantıya geldiğinizde görüyorsunuz ki anadilinde eğitim isteminden vazgeçilmiş. Ona göre de bir madde yazılmış. Siz buna itiraz etmeyecek misiniz?” diye sordu.

Komisyon toplanacak

Tartışmanın uzaması üzerine AKP’li Şentop, “Bu böyle olmayacak. Partileri toplantılarda kim temsil edecek, Meclis Başkanı’nın başkanlığında oturup bir prensip kararı alalım” diyerek TBMM Başkanı Çiçek’in başkanlığında komisyonun çalışma usulünün yeniden belirlenmesi konusunda toplantı talep etti. Batum’un, itirazına karşın Şentop’un önerisi benimsendi. Komisyon üyelerinin talebini ilettiği TBMM Başkanı Çiçek de komisyonu bugün toplantıya çağırdı.Cumhuriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.