Arınç: Sadece Cumhuriyet'e dokunulmasın!


ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yeni anayasa daha az maddeli olacak. Yeni anayasa yapma konusunda ’hemen bir iki ay içerisinde bu iş bitsin’ diye bir endişemiz de yok" dedi.  AK Parti Genel Merkezi’nde bazı yerel televizyon kanalı temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Arınç, bir soru üzerine yeni anayasanın daha az maddeli olacağını ifade ederek, devlet odaklı değil insan odaklı bir anayasa hazırlayacaklarını söyledi. Bu sayede temel hakların daha çok ortaya konulacağını, bireylerin devlet karşısındaki gücünün veya korunmasının sağlayacağını dile getiren Arınç, "Yeni anayasa yapma konusunda ’hemen bir iki ay içerisinde bu iş bitsin’ diye bir endişemiz de yok" diye konuştu.

Bu konudaki karşılıklı görüşmeler ve tekliflerin değerlendirme aşamasının bir iki sene de sürebileceğini ifade eden Arınç, yeni anayasa konusunda Türkiye’nin geciktiğini ancak şartların yeni oluştuğunu belirtti.

-ANAYASANIN "DEĞİŞTİRİLEMEZ" MADDELERİ-

Süreç içinde sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ve "bana göre anayasa şöyle olmalı" diyen insanın da görüşlerini de dikkate alacaklarının altını çizen Arınç, anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif bile edilemez maddeleriyle ilgili olarak, "Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletidir dedikten sonra demokrasinin unsurları içerisinde bu tür statükonun veya dogmatizme gidişin olmaması gerektiğini" söyledi.

"Benim İstiklal Marşı’ndan, bayraktan bir şikayetim yok" diyen Arınç, kişisel olarak, bunların içerisinde anayasada korunması gereken hususun sadece cumhuriyet ile ilgili olması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Arınç, "Cumhuriyet değiştirilemez veya cumhuriyetin şekli değiştirilemez, rejim cumhuriyet olmaktan çıkartılamaz, bunu yazabiliriz ama bunların dışındaki bütün konularda (değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez) sözleri yerine, değiştirilmelerini nitelikli çoğunluğa bağlamak mümkün" diye konuştu.

-TÜSİAD’IN YENİ ANAYASA ÖNERİSİ-

Anayasa teklifini ortaya koymadan bu konuda bir şey söylemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Bülent Arınç, "İlk üç madde konusunda TÜSİAD da aynı düşünceleri paylaşınca, başlarına pek çok şey geldi. Onlar da zaten her zaman tornistan etmeye hazır. Ertesi gün ’Bu bizim düşüncemiz değil, profesörler böyle yazmış’ dediler" dedi. Arınç, seçmen tercihleri ile ilgili bir soruyu yanıtlarken vatandaşların genel seçimde farklı, yerel seçimlerde de başka tercihlerde bulunabildiğini ifade etti.

Türkiye’nin "sağcı-solcu" diye ayrıldığı dönemlerde de siyaset yaptığını anlatan Arınç, seçmenlerin "sağ ya da sol" diye oy verdiği
partilerin, "çok da sağ ya da sol olmadığını gördüğünü" savundu.

-"CHP BUGÜN ÇARŞAFLILARA BİLE ROZET TAKIYOR"-

Konuşmasında CHP’ye yönelik eleştirilerde de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "AK Parti’nin yaptıklarına bakarak Avrupa’daki sosyal demokrat partiler diyor ki ’Siz muhafazakar demokrat parti değilsiniz, siz aslında sosyal demokrat partisiniz.’ CHP’nin söylediklerine bakıyorlar, ’CHP sosyal demokrat parti değil bizim gözümüzde. O, olsa olsa faşizme doğru giden bir aşırı sol parti gibi’ diyorlar" iddiasında bulundu. Türkiye’de geleneksel, klişeleşmiş korkular olduğunu söyleyen Arınç, CHP’nin eskiden ’laiklik çiğnendi, Cumhuriyet tehlikede diye’ askeri dönemi ağırdığını, bugün ise çarşaflılara bile rozet taktığını kaydetti. Arınç, "Bir siyasi parti, muhasebesi insan olan bir sahada iş yapıyorsa, toplumun bütün kesimleri ile ilişkide olması lazım" görüşünü dile getirdi.

Arınç, "Ergenekon Soruşturması" ile ilgili olarak da soruşturma ve yargılamanın uzamasının kendilerinin değil savcıların ve hakimlerin işi olduğunu vurgulayarak, yargı sürecinin uzamasından kendisinin de şikayetçi olduğunu ifade etti. Arınç, en azından eldeki davalardan bir kısmının bitirilmesi gerektiğini kaydetti.

-SEÇİM BÖLGESİ BURSA’YA "100. YIL" MÜJDESİ-

Bülent Arınç, programa Bursa’dan katılan bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken, Cumhuriyet’in 100. yılı için Bursa’nın önemli katkısı olacağını
ifade ederek Bursa’ya yönelik çeşitli projeleri olduğunu belirtti. Arınç, Bursa’ya tarifeli uçak seferleri düzenlenebileceğini, kentsel dönüşüm için özel bir kanun çıkarılabileceğini ve ilin turizm ve konaklama merkezi haline getirilebileceğini söyledi. (aa)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.