Askerlik yapanları rahatlatacak teklif
5510 sayılı Kanunda değişiklik yapılmasını öngören bu teklif Hazineye ciddi bir yük getirecek nitelikte olduğundan kabulü oldukça zor görünüyor.
Bu teklifte özetle; Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencilerinin sigortalı olmaları ile bunların sigorta primlerinin ödemesinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılması öneriliyor.

Bu teklife itiraz edilmesi oldukça zor görülüyor. Çünkü, askerlik hizmeti zorunlu bir kamu hizmeti ve şartları taşıyan her Türk Vatandaşının bu hizmeti yerine getirmesi gerekiyor. 5510 sayılı Kanunun 4-c maddesi kapsamı dışındaki sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler askerlik süresince sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Bu durum esas itibarıyla adil olmayan bir durumdur. 4/c kapsamında sigortalı olanların bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetinden yararlanabilirken diğer sigortalıların bu hizmetten yararlanamaması önemli bir eksikliktir. Bu kişiler isteseler dahi sigortalı olamıyorlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler ciddi bir sıkıntıya girmektedir.

İşte Mahmut TANAL tarafından verilen soru önergesi bu sıkıntıları ortadan kaldıracak niteliktedir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine ulaşmak için tıklayınız.

Kanun teklifine göre; 5510 sayılı Kanunun Sigortalı sayılmayanlar başlıklı 6 ncı maddesinin (d) bendi yürürlükten kaldırılıyor. ( d) bendinde; "d) Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,"hükmü yer alıyor.

Yine bu Kanunun Sigortalıların borçlanabileceği süreler başlıklı 41 inci maddesinin (b) bendi yürürlükten kaldırılıyor. (b) bendinde; "b) Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri," hükmü yer alıyor.


Ayrıca, Prim ödeme yükümlüsü başlıklı 87 nci maddesine (g) bendi eklenmektedir. (g) bendinde; "g) Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri için Milli Savunma Bakanlığı,"hükmü yer almaktadır.
sgkrehberi.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.