Atalay: HSYK, korsan toplantı yaptı
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay:  "Yargının objektif olmadığı, adaleti tesis etmek için uğraşmadığı, yan tuttuğu bir yerde o ülke iflah olmaz. Yani 'Adalet Mülkün Temelidir' sözü boşa değildir. Adalet olmazsa mülkte zulüm vardır. Adaletin olmadığı yer, adaletin karşılığı, zulümdür, haksızlıktır"

- "(HSYK Kanunu'nda değişiklik teklifi) "Burada Anayasa'ya aykırılık diye bir şey söz konusu değil. En çok o boyutu dikkate alındı. Anayasa'da HSYK ile ilgili maddenin kanuna bıraktığı hususlar sadece burada düzenleniyor. Dolayısıyla burada biz o manada bir sorun görmüyoruz ve bu konuda çok dikkatliyiz"

- "Yürütme de yasama da yargı da millete hesap verir hale geldiğinde herşey düzene girer"

- "Araştırma var bugün basında. Güvenilir, iyi bir araştırma kuruluşu bir araştırma yapmış. Milletin yüzde 69'u son olup bitenlerin hükümete karşı bir komplo olduğu kanaatini taşıyor. Millet çok şeyi seziyor"

Atalay, Kanal 24 televizyon kanalında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin yazılı açıklaması ile ilgili değerlendirmesi sorulan Atalay, "HSYK'nın bugünkü açıklaması, doğrusu bizim geleneğimizde, teamülümüzde ve yüksek yargı geleneğinde de olmayan bir şey" ifadesini kullandı.

Hükümet tarafından bu konuda açıklamalar yapıldığını ve teklifle ilgili kamuoyunda tartışmaların gerçekleştirildiğini anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

HSYK Kanunu ile ilgili değişiklik teklifine değinen Atalay, HSYK'nın, Adli Kolluk Yönetmeliğindeki değişikliğin iptali istemiyle Danıştay'da açılan dava sırasında da "korsan bir toplantı yaparak, yönetmeliğin yasaya aykırı olduğuna" ilişkin görüş belirttiğini hatırlatan Atalay, Danıştay'ın ilgili dairesinin de bunun üzerine Hükümet ve idareden savunma almadan yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurduğunu söyledi.

"Anayasa'ya aykırılık diye bir şey söz konusu değil"

Konuyla ilgili olarak muhalefet partilerine de teklif götürdüklerini ve çağrıda bulunduklarını, ancak buna itirazda bulunulduğunu anımsatan Atalay, Adalet Bakanı, bakanlık bürokratları, Anayasa Komisyonu Başkanı, Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti'nin hukukçu genel başkan yardımcıları ile dışarıdan bazı öğretim üyelerinin de görüşü alınarak HSYK Kanunu ile ilgili değişiklik teklifinin hazırlandığını anlattı.

HSYK Kanunu'nda değişiklik öngeren teklifin bugün Adalet Komisyonu'nda görüşüleceğini anımsatan Atalay, "Eminim oradan daha da olgunlaşarak, kısa süre içinde bu değişiklik çıkacaktır. Muhalefetin bazı engellemeleri olacağını duyuyoruz. Olabilir, yani neticede muhalefet zaten bunun için vardır. Görüşlerini söyleyecek, karşı olduğu şeylerle ilgili bazı engellemelere de başvuracak. Bu işin tabiatında vardır. Ama yani sabırla bu çalışma yürütülecek ve tamamlanacak. Önümüzdeki hafta da Genel Kurul'da tamamlanmasını bekliyoruz. Burada hiçbir tereddüdümüz yok. Bu tamamlanacak" diye konuştu.

"Yargıya kimse hesap sormuyor" 

HSYK'nın oluşumuna çok önem verdiklerini ve bunun öncülüğünü Hükümetin yaptığını kaydeden Atalay, muhalefetin, Anayasa referandumunda da karşı çıktığını ancak milletin yüzde 58 ile referanduma onay verdiğini hatırlattı.  Atalay, "Yani bütün derdimiz, 'Türkiye'de milli iradenin üzerinde vesayet kalmasın. Herkes kendi görevini yapsın'. Ama şimdi gördüğünüz gibi şu son günlerdeki gelişmelerde gene ortaya bir vesayet çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

Atalay, "Yargının objektif olmadığı, adaleti tesis etmek için uğraşmadığı, yan tuttuğu bir yerde o ülke iflah olmaz" ifadesini kullandı. Yargıyı millet denetlemeli Türkiye'de parlamentonun, mevcut Anayasa'yı mutlaka değiştirmesi ve milletin denetleyeceği bir yargının olması gerektiğini belirten Atalay, "Yürütme de yasama da yargı da millete hesap verir hale geldiğinde herşey düzene girer" diye konuştu.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.