Avukat Vural, vekil maaşlarının peşini bırakmıyor!


Anayasa Mahkemesi, 22 Temmuz 2007 genel seçimi öncesi vekillere 3 aylık dönem için peşin ödenen maaşın, milletvekili seçilemeyenlerden geri alınmasını engelleyen Kanun hükmünün iptali istemiyle açılan davayı reddetmişti. Konunun Anayasa Mahkemesi'ne kadar taşınması ise Avukat Sedat Vural'ın Danıştay'a yaptığı başvuru sonucu gerçekleşmişti. Milletvekillerine ödenen ve seçilemeler dahi iade edilmeyen maaşların peşini bırakmayacağını yazılı bir açıklama ile duyuran Vural, şu değerlendirmede bulundu:

"Anayasa Mahkemesi haksızlığı, ve eşitsizliği onaylamıştır. Anayasa Mahkemesi verdiği karara göre, Türkiye'de eşitsizlik anayasal hükümdür. Anayasa madde 55'e göre ücretin çalışmanın karşılığı olduğu hükmü milletvekilleri için geçerli değildir. Milletvekilleri ayrıcalıklıdır, diğer kamu çalışanları ile eşit değildirler. Yasa koyucunun takdir yetkisinin anayasal hükümlere uygunluğunun denetimini anayasa mahkemesi yapamaz. Anayasa mahkemesinin görevi yasa koyucunun takdirine karışmamaktır. Yasa koyucunun takdir yetkisi anayasal hükümlerin üstündedir."

-"ANAYASA MAHKEMESİ BİREYSEL BAŞVURUDA AİHM'İN İÇTİHATLARINA UYMAYACAK"-

Anayasa Mahkemesi'nin ret kararını alan 17 üyesinden 9'nun "milletvekilleri çalışmadan 3 aylık maaş alabilir' dediklerine dikkat çeken Vural, 8 üyenin ise çalışmadan alınan 3 aylık maaşın iade edilmesi gerektiği yönünde oy kullandığına işaret etti. Vural açıklamasında şu değerlendirmede bulundu:

"Haksızlığa evet diyen 9 üyenin 4'ü hukukçu değil ikisi askeri yargıdan gelme. Haksızlığa hayır diyen 8 üyenin tamamı hukukçu ve uygulamalı yargıdan gelme. Anayasal yargının güvencesinde asıl taraf yurttaştır. Yurttaşın insani ve ekonomik hak ve özgürlüklerinin korunmasıdır. Hukukun bu temel üzerinde yorumlanmasıdır. Anayasa mahkemesinin bu mesleki yapısı ve buna bağlı yorum anlayışı ile "bireysel başvuru" konusunda hukukun insana özgü temel hak ve özgürlükleri ön planda tutan kararlar vereceğini, evrensel hukuk ile AİHM gibi uluslararası mahkeme içtihatlarına ulanacağını sanmak büyük bir hayaldir."

-"MAAŞLAR VERGİDEN ÖDENDİ"-

Üyelerin kararlarındaki gerekçelerini anımsatan Vural, konunun takipçisi olacağını iç hukuk yollarından sonuç alamaması durumunda davayı AİHM'e taşıyacağını belirtti. Vural, "Halkımın ve onlardan biri olarak şahsımın vergilerinden ödenen haksız toplam 25 trilyonu bulan bu paranın gerçek yerine yani "hazineye' dönmesi için mücadelemi devam ettireceği. Aynı durum şu anda yaşanmaktadır. Hiç bir milletvekilinin itirazına uğramadan 15 Nisan 2011 tarihinden itibaren çalışılmayan dönem paraları ceplere indirilmiştir. Küçük haksızlık ve yolsuzluğu görmeyenlerin büyük haksızlıklara ve yolsuzluklara kör olacakları yaşanılan bir gerçektir" dedi.
ANKA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.