Avukatlık Kanununda Değişiklik Teklifi
Teklif ile; avukatlık bürolarının işyeri açma ve çalışma ruhsatına tabi olmaması ve bürolara ait tabelaların her türlü vergi, resim ve harçtan muaf tutulması; Türkiye Barolar Birliğinin delege yapısının oluşumunda demokratik, eşit ve adil katılımın sağlanması amaçlanmaktadır.


GENEL GEREKÇE
Hukuk devletinin olmazsa olmazı ve vazgeçilmez unsuru yargıdır. Yargının bağımsızlığının sağlanması, adil yargılamanın gerçekleşmesi ve demokratik toplum düzenine ulaşılması için de; yargının kurucu unsurlarından biri olan savunmanın etkinliğinin işlevine uygun biçimde artırılması, baroların oluşturduğu barolar birliğinin oluşumunun tarafsız, demokratik ve özgürlükçü olması, savunma hakkının hiçbir surette kısıtlanmaması ve kamu hizmeti gören avukatların bürolarının salt ticarethane olmadığı düşüncesiyle kanun teklifi hazırlanmıştır.

13.02.2011 Tarih ve 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 194. Maddesine göre 1136 Sayılı Avukatlık Kanununda, avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam edeceği sürenin ise iki yıl olduğu düzenlenmiştir.

Türkiye Barolar Birliği baroların çatı organıdır. Bütün baroların katılmasıyla oluşur. Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Bu sebeple Türkiye Barolar Birliğinin oluşumunun da delege yapısının da tüm baroların demokratik, eşit ve adil katılımının sağlanması gerekmektedir. Mevcut düzenleme de üye sayısı fazla olan bir iki baronun Türkiye deki yetmişin üzerinde baroyu yok sayarak ve adeta tahakküm edecek şekilde Türkiye Barolar Birliğinin yönetim kurulu, denetim kurulu, disiplin kurulu üyelerini belirleme yetkisi vermektedir. Bu durum Baroların ortak çatı organı olan Türkiye Barolar Birliğinin yönetiminde çoğulcu demokrasi ve katılımcılığın sağlanamamasına sebep olmaktadır. Adeta diğer barolar yok sayılmaktadır. Getirilen düzenlemeyle tüm baroların ortak çatısı olan Türkiye Barolar Birliğinin yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyeliklerine tüm baroların çoğulcu ve eşit katılımı amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-Maddeyle Kat mülkiyetine tabi konutlarda avukatlık hizmeti yapılması ancak büronun aynı zamanda mesken olarak kullanılamayacağı, işyeri açmak için ruhsat ve harç alınmayacağı amaçlanmıştır.

MADDE 2-Yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesinde avukatların, baroların ve Barolar Birliğinin önemi büyüktür. Yargının vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Türkiye Barolar Birliği baroların çatı organıdır. Bütün baroların katılmasıyla oluşur. Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.

Bu sebeple Türkiye Barolar Birliğinin oluşumunun da delege yapısının da tüm baroların demokratik, eşit ve adil katılımının sağlanması gerekmektedir. Mevcut düzenleme de üye sayısı fazla olan bir iki baronun Türkiye deki yetmişin üzerinde baroyu yok saymaktadır. Adeta diğer baroları tahakküm edecek şekilde Türkiye Barolar Birliğinin yönetim kurulu, denetim kurulu, disiplin kurulu üyelerini belirleme yetkisi vermektedir. Bu durum, Baroların ortak çatı organı olan Türkiye Barolar Birliğinin yönetiminin oluşumunda çoğulcu demokrasi ve katılımcılığın sağlanamamasına sebep olmaktadır. Bu husus savunma mesleğinin ruhuna aykırıdır, hiç bir hukukçunun da bu durumu kabulü mümkün değildir.

Getirilen düzenlemeyle tüm baroların ortak çatısı olan Türkiye Barolar Birliğinin yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyeliklerine tüm baroların, demokratik, çoğulcu ve eşit katılımının sağlanması amaçlanmıştır.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

MADDE 4- Yürürlük maddesidir.

1136 SAYILI AVUKATLIK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR
KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 19.3.1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 43 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Avukatlık bürolarının niteliklerini Türkiye Barolar Birliği belirler. Kat Mülkiyeti Kanununa göre ana gayrimenkulun mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde avukatlık bürosu faaliyetleri yapılır. Ancak avukatlık büroları aynı zamanda konut olarak kullanılamaz.
Bir avukatın ve avukatlık ortaklığının birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz. Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar.
Avukatlık büroları işyeri açma ve çalışma ruhsatına tabi değildir. Avukatlık bürolarına ait tabelalar her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
MADDE 2- 19.3.1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 114 üncü maddesinin ikinci, üçüncü ve altıncı fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Genel Kurul, baroların avukatlıkta en az on yıl kıdemi olan üyeleri arasından gizli oyla seçecekleri dörder delege ile kurulur. Ancak, avukat sayısı beş yüze kadar olan barolarda (beş yüz dâhil) ilave bir delege, bine kadar olanlarda (bin dahil) ilave iki delege seçilir. Binden sonra gelen her bin üye için, ayrıca birer delege seçerler. Halen görevde bulunan Barolar Birliği Başkanı ve Baro Başkanları, Barolar Birliği Genel Kurulunun doğal üyesidirler; oylamalara katılma, seçme ve seçilme hakları vardır.
Oy verme işlemi gizli oy açık tasnif esaslarına göre yapılır. Seçimlerde, üyeler bağımsız aday olabilecekleri gibi, aralarında oluşturacakları grupların listelerinden de aday olabilirler. Barolar Birliği Genel Kurul delegelikleri için ayrı oy pusulaları oluşturulur. Oy pusulalarında, grup listelerinden aday olanlar ilgili grup ismi altında, bağımsız adaylar ise ayrıca listelenir. Oy pusulaları, Barolar Birliği Delegeliği için hangi grup ya da bağımsız adaya oy verileceğini gösterecek şekilde hazırlanır, grup isimlerinin ve bağımsız adayların adlan yanına işaret konacak kare şeklinde kutulara yer verilmek suretiyle çoğaltılır, ilçe seçim kurulu mührü ile mühürlendikten sonra kullanılır. Oylar pusulada yer alan grup ya da bağımsız adayların ismi yanındaki kutu işaretlenmek suretiyle kullanılır. Seçime katılan grupların ve bağımsız adayların adlan alt alta ve aldıkları geçerli oy hizalarına yazılır. Grupların oy sayılan, önce bire, sonra ikiye, sonra üçe şeklinde devam edilmek suretiyle, Birlik Genel Kurul delege sayısına ulaşıncaya kadar bölünür. Elde edilen paylar ile bağımsız adayların aldıklan oylar ayrım yapılmaksızın en büyükten en küçüğe doğru sıralanır. Barolar Birliği Genel Kurulu asil ve yedek delegeliği gruplara ve bağımsız adaylara rakamlann büyüklük sırasına göre tahsis olunur. Delegelik İçin oyların eşit olması halinde, meslek kıdemi fazla olan, kıdemleri de eşitse, yaşlı olan adaya öncelik tanınır. Barolar Birliği Genel Kurulu delegeliğinin gruplara tahsisi oy pusulasında yer verilen sıralamaya göre yapılır.
Delegelerin yolculuk ve konaklama giderlerini Türkiye Barolar Birliği karşılar.
MADDE 3 - Bu Kanun Bakanlar Kurulu yürütürMADDE 4 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.Geliş Tarihi:04.07.2012Durum:Komisyonda


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.