Avukatsız mahkeme!
AKP, Balyoz davasında sanık avukatları ile mahkeme heyeti arasında gerilime yol açan “avukatın yokluğunda karar verilip verilmeyeceği” tartışmasına nokta koyuyor. AKP'nin hazırlayıp Meclis Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifine göre mahkeme, çocuklarla ilgili yargılamalar hariç avukatın yokluğunda da karar verebilecek.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre, ceza muhakemesi yasasının 188. maddesinde yapılan değişikliğin gerekçesi teklifte şöyle belirtildi:

Gerekçe: Davalar gereksiz uzuyor

“Bu düzenleme, özellikle çok sanıklı ve karmaşık davalarda zorunlu müdafilerin değişik gerekçelerle karar duruşmasında bulunamamsı nedeniyle karar verilmesine engel olmakta ve yargılamanın gereksiz uzamasına sebebiyet vermektedir.

Bu noktadan hareketle, maddede yapılan değişiklikle, savunma hakkını da kısıtlamaksızın Cumuhriyet Savcısının esas hakkındaki mütalasının zorunlu müdafiin de hazır bulunduğu duruşmada açıklanmış olması veya bu mütalaanın zorunlu müdafie yazılı olarak tebliğ edilmiş olması durumlarında, kabul edilebilir bir mazereti olmayan zorunlu müdafiin yokluğunda da karar verilebileceği düzenlenmiştir.”

Seçim suçuna hapis yerine para cezası

Aynı teklifle Kürtçe propaganda da dahil seçim suçlarına da hapis yerine para cezası öngörüldü. Teklifle, seçim günü propaganda yasağını delen, seçimin düzenini bozabilecek ya da özgürce yapılmasına etki edebilecek nitelikte propaganda yapıp asılsız şaiya çıkaranlara verilen 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası 100 günden 200 güne kadar adli para cezasına çevriliyor.

Propaganda amaçlı el ilanı ve her türlü yayının üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibarelerin bulundurulması ile radyo ve televizyonlarda yapılacak propaganda konuşmaları ile seçim propagandalarında Türkçeden başka bir dil ya da yazının kullanılmasına ilişkin suçlar için öngörülen 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası da 200 günden 300 güne kadar adli para cezasına dönüştürülüyor. Aynı teklifle, “Seçim suçlarından doğan kamu davasının seçimin bittiği tarihten itibaren 2 yıl içinde açılmadığı takdirde kovuşturma yapılamaz” hükmündeki süre de 6 aya çekiliyor.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ben 5 yıl önce

avukatla temsil, bir haktır. taraf, bu hakkı ister kullanır, ister kullanmaz.