AYM, Ankara seçim sonuçlarını inceleyebilir mi?

ANAYASA HÜKMÜ: OLAĞAN KANUN YOLLARI TÜKETİLMELİ

Anayasa'nın 148. maddesine göre, bireysel başvuru yapabilmek için olağan kanun yollarını tüketmek zorunludur.

"Başvuruda bulunabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması şarttır."

6216 SAYILI KANUN: YARGISAL YOLLAR TÜKETİLMELİ

Yine, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Teşkilat Kanununda bu durum açık olarak yazılmış ve "yargısal yolların tamamının" tüketilmesi şart olarak belirtilmiştir.

"(2) İhlale neden olduğu ileri sürülen işlem, eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının bireysel başvuru yapılmadan önce tüketilmiş olması gerekir."

ANCAK TWİTTER KARARINDA BU ANAYASA VE KANUN HÜKMÜ DİKKATE ALINMAMIŞTIR

Ancak, AYM twitter kararında yaptığı yanlışın bir benzerini bu kez mahalli seçimlerde yapmaya çalışıyor görünmektedir. Twitter için yapılan bireysel başvuruda, idari yargı yolu tüketilmeden bireysel başvuru incelenmiş ve karar alınmıştır. Sadece bu karardan dolayı yüksek mahkemenin işyükü, altından kalkılamayacak şekilde artmıştır.

>> Mansur Yavaş'a 'Emsal' Şoku!

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

6216 SAYILI KANUN HÜKMÜ: YARGI DENETİMİ DIŞINDAKİ İŞLEMLER BİREYSEL BAŞVURU KONUSU OLAMAZ

Anayasa Mahkemesi bu kez de, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ın bireysel başvurusu konusunda YSK'dan ek belge istemiştir. Oysaki 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi Teşkilat Kanununun 45. maddesinde "... Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamaz." hükmü yer almaktadır.

ANAYASA HÜKMÜ: YSK KARARLARI, YARGI DENETİMİ DIŞINDADIR

Anayasanın 79. maddesinde YSK kararları aleyhinde yargı yoluna başvurulamayacağı 79. maddede şu şekilde düzenlenmiştir.

"Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz."

Yüksek Mahkemenin, görev alanına genişletecek bir yorumla YSK'dan ek belge talep etmiş olması, Türkiye'de zaten zedelenmiş olan hukuka olan güvensizliği daha da derinleştirmektedir.


>> Bozdağ'dan AYM'ye Ankara Tepkisi

memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.