Bahçeli: Anayasa Mahkemesi yetkisini aştı

Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi'nin hukuken şaibeli son kararının, referandum sürecini sekteye uğratmayarak tarihi hesaplaşmayı etkilememesi hayırlı olmuştur" dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada, partisinin, "toplumsal mutabakatı yansıtmayan ve TBMM çatısı altında mümkün olabilecek en geniş tabanlı uzlaşmaya dayanmayan AKP Anayasası konusundaki görüş ve tutumunun çok açık olduğunu" ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Siyasi ve şahsi ikbal hesaplarıyla Anayasa değişikliği zorlamasına girişen AKP'nin siyasi ve ahlaki meşruiyeti ne kadar tartışmaya açıksa, Anayasa Mahkemesi'nin son kararı da hukuki açıdan o kadar tartışmalıdır. Yasama organını emri altına sokan Başbakan, gizli emellerini hayata geçirmek için AKP'nin kirli geçmişine ve Türkiye'nin hayrına olmayan hesaplarına hizmet edecek yandaş yargı arayışına girmiştir.

Anayasa Mahkemesi de Anayasa'da belirlenen çerçevenin dışına çıkarak Anayasa değişikliklerinin özüne ve esasına girmiş, yetkisini aşan siyasi bir karar vermiştir.
Yürütmenin siyasi ve ahlaki meşruiyet sınırlarını ayaklar altına alması da anayasal yargının yetki gaspı yapması da doğal değildir, anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir."

"Gizli emeller"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "gizli niyet ve emellerinin" olduğunu ileri süren Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Başbakan Erdoğan ve AKP'nin Anayasa değişikliği konusundaki amaçları; sekiz yıla yaklaşan AKP'nin yıkım, soygun ve vurgun döneminin hesabını adalet önünde vermekten kurtulmak ve etnik bölücülüğün emellerine sahip çıkan Başbakan'ın 'PKK açılımı'nı ilerletmek için anayasal alt yapıyı hazırlamaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, Başbakan'ın bu gizli niyet ve emellerini referandum sürecinde bütün çıplaklığıyla teşhir edecektir.

12 Eylül 2010 referandumunda Türk milleti sandık başında, AKP'nin sekiz yıla yaklaşan yıkım ve tahribat döneminin, işsizliğin ve yoksulluğun, terörle mücadelenin bilinçli olarak zaafa uğratılmasının, etnik bölücülüğün önü açılarak PKK'nın siyasallaştırılmasının, Habur rezaletinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ilkelerinin yıkılması ve milli birliğimizin temellerine dinamit konulmasının ve AKP kadrolarının boğazlarına kadar içine battığı yolsuzluk, vurgun, soygun ve talanın hesabını soracaktır. Anayasa Mahkemesi'nin hukuken şaibeli son kararının, referandum sürecini sekteye uğratmayarak bu tarihi hesaplaşmayı etkilememesi bu bakımdan hayırlı olmuştur."
 


Cnn Türk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İdris Saim 7 yıl önce

Anayasa mahkemesi ne yazık ki yine kendisinden bekleneni yaptı ve referanduma sunulan anayasa değişikliği metnini kısmen iptal etti.Çoğunluğu Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan Anayasa mahkemesi üyelerinin CHP zihniyetine sahip olduğunu ve daha önce verdiği taraflı kararları dikkate alırsak AYMnin Anayasayı açık ihlalle sonuçlanan iptali aslında şaşırtıcı bir karar değildir.Anayasa Mahkemesi bu kararıyla siyasi bir duruş sergilemiş,milletimizin çoğunluğuna karşı CHP safında yer alarak millete meydan okumuş ve kendi varoluşunu tartışmalı hale getirmiştir.Henüz yasalaşma süreci tamamlanmamış bir metnin AYM kararına konu edilmesi fahiş bir hukuk ihlalidir.Anayasa değişikliklerini sadece şekil yönünden,nitelikli çoğunluk, ivedilikle görüşülmeme ve iki defa görüşülme yönünden, denetleme yetkisi olan AYMnin, konuyu esastan ele almasının Anayasa ihlali olduğunda şüphe yoktur.