Bakan Ergin 'Erdoğan-Barzani buluşması'nı değerlendirdi
Adalet Bakanı Ergin AİHM temasları nedeniyle Strazbuorg'da NTV'nin canlı yayınında hem yargıya hem de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Haftasonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mesut Barzani'nin Diyarbakır'da gerçekleştireceği görüşmeyi ve çözüm sürecinin bulunduğu durumun anımsatılması üzerine Ergin, çözüm sürecisinin yurtdışı ayağıyla, komşu ülkeler bağlantısıyla, uluslararası konjektürle, Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmelerle değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani'nin gerçekleştireceği temasların anlamlı olduğunu dile getiren Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak'ta gerçekleştirdiği görüşmelere de dikkat çekerek, temasların Ortadoğu'da Türkiye'ye yeni kapılar açacağını kaydetti. Erdoğan-Barzani görüşmesinin çözüm sürecine pozitif yansımasının olmasını temenni ettiğini ifade eden Ergin, "Sadece bir görüşme ile olacak şey değil bu sürecin içerisinde farklı aktörler farklı temas noktaları da var" dedi. Erdoğan-Barzani görüşmesine BDP'nin mesafeli yaklaştığının anımsatılması üzerine ise Ergin, sözlerine şöyle devam etti:

 "Türkiye'de bölgedeki vatandaşlarımız ile Irak'ta, Suriye'de ve İran'da yaşan Kürtler bir şekilde etkileşim içinde. Bizim öteden beri politikamız her ülkenin kendi toprak bütünlüğü içerisinde varsa bir problem bunu çözmeye dönük adımlar atılmasından yana. Temel ve kültürel haklar konusunda yapılması gerekenler varsa bunların yapılması çerçevesinde şekillenmiş bir politikamız var.
 
Bu politikamız çerçevesinde daha realist bir bakış açısı ile konuya yaklaşmak durumundayız artık. Başımızı çıkarıp dünyada neler oluyor, bölgemizdeki gelişmeler nelerdir, 90 yıllık politikalarımızın neresinde yanlış yaptık, reçeteler yazdık, bu reçeteleri uyguladıkça hastanın daha ağırlaştığı daha sıkıntılı noktaya gittiğini görmek lazım. Hastaya yaramayan reçeteleri tekrar tekrar tatbik etmenin ne getireceğini öngörmek lazım. Bu açıdan son dönemde mesafe kat eden çözüm süreci çalışmalarını önemsiyorum."

 ÇÖZÜM SÜRECİNDE SORUMLU TAVIR TAKINMAK GEREKİR

Çözüm sürecine ilişkin Kandil'den olumsuz mesajlar verildiğinin hatırlatılması üzerine Ergin, Türkiye açısından önemli bir mesele konusunda daha sorumlu tavır takınmak gerektiğini belirterek, basit hesaplarla farkı mesajlar verilmesini doğru bulmadığını dile getirdi. 2011-2012 yıllarındaki tabloyu herkesin hatırladığını ifade eden Ergin, "Çözüm süreci bitsin, bitti, bitiyor gibi haberler Ne olacak bitince, Kandil ne kazanacak, bölge insanı ne kazanacak, Türkiye ne kazanacak, bütün bu lafları sarf edenler bunların değerlendirmesini yaptılar mı?" diye sordu.
 Mesajlar verilmeden önce çatışmanın ve silahlı mücadelenin ne getirdiğinin iyi değerlendirmesini isteyen Adalet Bakanı, "Türkiye'nin yarınları için emek sarf edebilecek, çaba koyacak unsurlar kayboluyor, değerler kayboluyor. O açıdan küçük hesaplarla bu tür beyanların yapılmasını ben doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

TUTUKLU VEKİLLER SORUNU

Türkiye'den AİHM'e yapılan başvuruları da değerlendire Ergin, 5 yıldır Strasbourg ve AİHM ile çok yoğun temaslar gerçekleştirdiklerini, ortak projeler hayata geçirildiğini anlattı. 2011 yılında Ankara'da düzenlenen çalıştayla yargıda temel paradigmanın değiştirildiğini anımsatan Ergin, bu çalıştayın ardından Türkiye'de yargı sisteminde AİHM kararlarının içtihat olarak değerlendirilmeye başlandığını anlattı. Çalıştayın ardından yargıda farklı tedbirler alınmaya başlandığını, Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru'nun yolunun açıldığını, AİHM'deki başvuruların Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğuna geçtiğini anımsatan Ergin, Türkiye'nin uzun yargılamalardan yapılmış şikayetlerin iç hukuk yolu ile çözme talebinin AİHM tarafından kabul edildiğini, kısa bir sürede 2 bin 600 dosyadan bin 600'ünün karara bağlandığını anlattı. Ergin, "Öyle etkin bir sistem kuruldu ki 102 günde dosya karara çıkıyor. 13 günde tazminatlar ödeniyor. Bu komisyon eliyle ihtilafların önemli bir kısmını çözme imkanına kavuştuk" dedi. AİHM içtihatlarının artık UYAP sisteminde olduğunu tüm hakim ve savcıların bunları inceleyebildiğini anlatan Ergin, AİHM'in bilgi veri tabanında yer alan kararların artık Türkçe olarak yayınlanabileceğini de anımsattı.
Tutuklu vekillerin AİHM'e başvurduğunun ve bu konuda bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine Ergin, "Bir ara Mecliste bulunan Anayasa Uzlaşma Komisyonu gündemine gelen konular arasındaydı. O çalışmalar içerisinde biz yokuz. Talep edildiğinde bizim kanunlar departmanımız destek sağlar durumunda ama şu anda görebildiğim kadarıyla Uzlaşma Komisyonunda da bir sıkışıklık ve bir kilitlenmişlik görünüyor. Seçim takvimi zaten görünüyor" yanıtını vermekle yetindi.

CHP BAŞA DÖNDÜ

Yeni Anayasa yazımı çalışlarını da değerlendiren Adalet Bakanı Ergin, "Anayasayı yapmak değil yaptırmamak için bir gayret ortaya konuldu. Keşke bu fırsatı tepmemiş olunsaydı. Parlamento, olağan dönemlerde 76 milyonun ısrarla beklediği demokrat, sivil ve çağdaş dünya ile barışık bir temel metni bu milletin önüne koyabilseydi. Şu ana kadar bu gerçekleşmedi her geçen gün ihtimal biraz daha zayıflıyor" dedi. Üzerinde uzlaşılan maddelerin yasalaşması konusunda CHP'nin olumlu yanıt verdiğini belirten Ergin, "AK Parti bir takım temaslardan sonra CHP sözcüleri 4 parti beraber yapalım dediler. İki parti hiç olmaz ise uzlaşılan maddeleri yapalım diye anlaşılmıştı tekrar CHP başa döndü. Bunlar tarihin süzgecinde değerlendirilecek tavırlardır. Burayı kilitlemeye çalıştıysa onlar amacına ulaşmak üzereler tarih onlar hakkında değer yargısını ortaya koyacaktır" diye konuştu.

ELİMİZDE FARKLI ÇALIŞMALAR VAR

Ergin, "Yeni demokratikleşme paketi çalışmalarının bulunup bulunmadığına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:
 Türkiye bir süreç içerisinden geçiyor. Adım adımı demokratik standartları yükselten ve AİHM sözleşmesinde altına imza koyduğumuz hakları teslim eden bir çizgi üzerinde gidiyoruz. Bu açıkladığımız paketi Mecliste yasalaştırdıktan sonra inşallah yeni adımlar bizi bekliyor. Süreç durmaz. Elbette elimizde farklı çalışmalar var, ihtiyaç duyduğumuz adımlar var, bunlar zaman içerisinde birbirini takip edecek."
 Seçimler öncesinde yeni bir demokratikleşme paketinin açıklanıp açıklanmayacağına yönelik bir soruya ise Ergin, "Bu bir süreçtir duymaz, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. O açıdan Türkiye'nin yerinde durma lüksü yok. Suyun içerisindesiniz, yüzmek zorundasınız, hamle yapmak hareket etmek zorundasınız. Türkiye bu yolda da adımlarını atmaya devam edecek" yanıtını verdi. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.