Bakan Ergin'e


CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, "Sivas katliamı davasında TCK'nın 146/1. maddesine aykırılıktan ceza almış olan sanıkların tümü halen cezaevinde midir? Bu sanıklardan ele geçmemiş ve infazı yapılamamış kaç hükümlü bulunmaktadır" diye sordu.
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM Başkanlığı'na Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta meydana gelen gerici katliam sonucu Madımak Oteli'nde yakılarak ve dumandan boğularak otuz üçü konuk ikisi otel çalışanı olmak üzere 35 yurttaşın yaşamını yitirdiğini belirten Gök, "18 yıl önce televizyon aracılığı ile tümümüzün tanıklığında yaşanmış olan bu olayı Sivas Emniyet Müdürlüğünün 3 Temmuz 1993 günlü olay tutanağına göre 15 bin saldırgan gerçekleştirdi" dedi.

-ZAMAN AŞIMINA DİKKAT ÇEKTİ-

Sivas'ta bir insanlık suçunun işlendiğini belirten Gök, "Adli ve idari birimler ihmalleri ile bir insanlık suçunun dava ya da ceza zaman aşımı yolu ile cezasız kalmasına neden olacaklardır" dedi. Gök, Adalet Bakanı'na şu soruları yöneltti:
"Yakalanamamış olanlardan yurt dışında olduğu iddia edilen Harun Kavak, Âdem Ağabektaş, Mehmet Yılmaz, Metin Ceylan, Sedat Yıldırım, Ali Temiz, Adem Bayrak, Murat Sungur, Ramazan Önder, Özkan Doğan, Nuh Muhammet Kılıç, Ethem Ceylan, Latif Karaca adlı sanıklardan yakalanabilen ya da teslim olan olmuş mudur?
TCK'nın yürürlüğe girmesinden önce, TCK'nın 146/3. maddesinin yeni yasada da karşılığı olmadığı gibi bir savla hukuka aykırı bir biçimde alınmış ikinci bir kararla salınmış olan aşağıda isimlerini sıraladığımız sanıklardan kaçı yakalanabilmiş ve cezalarının infazına başlanmıştır? Anılan kararla salınanlar şunlardır:
Yalçın Kepenek, İlhami Çalışkan, Metin Asamaka, Ali Teke, Metin Yokuş, Temel Toy, Bülent Karayiğit, Serhat Özgentürk, Gazi Tufan, Y.Ziya Eliş, Ünal Berka, Ahmet Kaşkaya, Hayrettin Gül.
Cafer Erçakmak'ın 18 yıl saklanabilmiş olması haklı olarak arkasında örgütlü bir desteğin olduğunu göstermektedir. Erçakmak'ın saklanmasına kimler yardım etmiştir?
Yurt içi ve dışında Erçakmak nerelerde ve kimlerin himayesinde barındırılmıştır?
Emniyet tutanaklarına göre, 15 bin kişi olan eylemcilerin yargı önüne getirilmemiş olanlar ve arkalarında ki örgütler hakkında adli bir araştırma var mıdır?
Erçakmak olayı ile bir kez daha gün ışığına çıkmış olan gerçek karşısında katliamın eylemcilerini ve arkalarındaki örgütleri araştırmayan güvenlik güçleri Jandarma, Emniyet, Vali, diğer idari birimler ve savcılık makamı yetkilileri hakkında adli ve idari bir işlem yapılmayacak mıdır?"ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avk. Sinan 6 yıl önce

HAPİS YATANLARIN HEPSİ GERÇEK FAİL Mİ?
Bu sorunun da sorulması lazım.
Geçenlerde Sivas'ytaydım. olaylardan beri içeride yatan genç bir delikanlı'nın babasıymış ytanıştığım bir amca, delikanlı şu an orta yaşı geçmiş.
Sara hastası olan bu delikanlı olayların ortasında kalmış ve sara nöbeti geçirerek heyecandan bayılmış. uyandığında başında polis tutuklu imiş. haalen de içeride. tek suçu sakalı olması diyor babası anası.
Olaydaki tutuklanan saf Sivas lıların aslında olaydaki kast ve niyetleri sorgulansa çoğunun suçsuz yere hükü giydiği, içeride olduğu anlaşılır.
Bir kaç hafta önce jitem den miydi birisi açıklama yaptı itirafları vardı. Sivas a o olayları çıkarmak için gittiklerini olayları nasıl çıkardıklarını itiraf ettiler.
SİVAS DOSYASININ DA YENİDEN AÇILMASI GEREKİYOR BANA GÖRE.