Bakan Yıldız, Libananco davasından umutlu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Libananco şirketinin, devlet tarafından el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye aleyhinde açtığı 10 milyar dolar tutarındaki tahkim davasının Türkiye lehine sonuçlanacağını söyledi.
Basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Yıldız, Cem ve Hakan Uzan kardeşlerin de katılımıyla Paris’te görülen Libananco davasının alışılagelmiş bir tahkim davası olmanın ötesine geçtiğini söyledi. Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Libananco şirketinin tezlerine karşı kendilerini savunduklarını belirten Yıldız, “Tahkim heyetinin objektif ve sağduyulu bir şekilde konuya yaklaşacağından eminiz” dedi.
Paris’te, davayla ilgili olarak bakanlığın 17 kişilik bir ekibi bulunduğunu ifade eden Yıldız, “Polonya’daki Polonya-1 ve Polonya-2 diye ifadelendirilen toplam 8.4 milyar dolarlık davayı Türkiye tarafı kazanmıştır. Buradaki gelişmelerin de Polonya-1, Polonya-2 davalarıyla benzer olduğu kanaatiyle kazanabileceğimiz ümidim, inancım çok fazla. Türkiye mutlaka kazanacak bu davayı. Çünkü aklın yolu birdir” dedi.

Kömür gazı için anlaşma
Türkiye’de kullanılan doğalgazın sadece yüzde 2-2.5’inin yerli kaynaklardan karşılandığına dikkati çeken Yıldız, şu anda kömürden gazlaştırma faaliyetleri yürütüldüğünü ve bu konuda ABD ile çalışıldığını bildirdi. Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattıyla ilgili anlaşmanın bu ay içerisinde bittiğini hatırlatan Enerji Bakanı, tekrar yeni bir anlaşma yapmak için merkezi Irak hükümeti ve Irak Petrol Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Irak tarafıyla son bir görüşme daha yapılacağını ifade eden Yıldız, “İki konu kaldı, o iki konuda da mutabakat sağlamamız halinde süresi 15-20 yıllık olmak kaydıyla inşallah yeni bir anlaşma yapacağız” dedi.

Samsun-Ceyhan’a destek
Yıldız, Çalık Grubu ile İtalyan ENI’nin yapımını üstlendiği Samsun-Ceyhan petrol boru hattına kaynak sağlanması konusunda görüşmeler yürüttüklerini, bu konuda Rusya ve Kazakistan’dan 30 milyon tona kadar bir petrol için referans nokta oluşturulmaya çalışıldığını bildirdi.
Hatta kaynak sağlayacak olan Rusya’nın, hattın hissesinden ne kadar kaynak alacağı konusuyla ilgilenmediklerini, temel hareket noktalarının kaynak sağlamaya yönelik adımları içerdiğini vurgulayan Yıldız, “Samsun-Ceyhan hattına siyasi desteğimiz sürüyor. Gerekirse özel sektörün önünü açacak destekler veririz” değerlendirmesinde bulundu.

Deprem hattı tartışılıyor
Yıldız, “Rusya’dan nükleer santralla ilgili bir heyet gelecek. Bu konudaki çalışmalar ne aşamada?” sorusunu yanıtlarken de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkilileriyle toplantı yaptıklarını, Rusya ile protokol çerçevesinde nelerin yapıldığına ilişkin bilgi aldığını söyledi.
Mayıs başına kadar Rusya ile nükleer santral kurulmasıyla ilgili temel 4-5 başlığın bitirilmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, “Zaman zaman kamoyunda tartışılıyor. ‘Burası deprem hattında mı bulunuyor, acaba yapılmayacak mı, lisansı yenilenecek mi’ gibi... Bütün bunların hepsi bu süre içerisinde elden geçiriliyor” dedi.
 

‘Barajlar doldu, elektrik ucuzlar mı?’ tartışması
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çeçen, barajların tahminleri aşan yağışlarla dolmasıyla “Elektrik fiyatı ucuzlar mı?” beklentisinin doğduğunu ancak elektrik fiyatlarının ucuzlayamayacağını söyledi. Doğalgaz ve kömürle çalışan termik santrallara devletin alım garantisi verdiğini hatırlatan Çeçen, Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 48.6’sının doğalgaz ile yapıldığını belirterek şöyle konuştu:
“Doğalgaz al ya da öde çerçevesinde alındığı için, elektrikte bir indirim söz konusu olamaz. Elektriğin yarısı doğalgazdan, yüzde 25’i kömür santrallarından üretiliyor. Bunların çoğu ithal kömürle üretim yapılıyor ve burada da al ya da öde yükümlülüğü var. Elektriğin yüzde 26’sı barajlardan üretiliyor ancak barajların elektrik fiyatlarına etkisi olmuyor.”
Enerji Bakanlığı yetkilileriyse barajların dolması nedeniyle elektrik fiyatının ucuzlayabileceğini söylediler.

 
2 aylık doğalgaz 1 yıllık petrol rezervi bulunuyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2010-2014 yıllarını kapsayan stratejik planı açıklandı. Plan özetle şunları içeriyor:
-  Türkiye’de 2009 sonu itibariyla yaklaşık 1 yıllık petrol rezervi ve yaklaşık 2 aylık da doğalgaz rezervi bulunuyor.
-  3 bin 500 megavatlık yerli kömür yakıtlı termik santrallarıyla 5 bin megavatlık HES’ler de 2013 sonuna kadar tamamlanacak.
-  Yerli kömür, petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerine öncelik verilecek ve bu alanlarda yatırımların sürdürülebilirliğini sağlayacak tedbirler alınacak.
-  2009 itibariyle 802.8 megavat olan rüzgar enerjisi kurulu gücü, 2015’e kadar 10 bin megavata, 77.2 megavat olan jeotermal enerjisi kurulu gücünün ise 300 megavata çıkarılacak.
-  2.1 milyar metreküp olan mevcut doğalgaz depolama kapasitesi, 2015’e kadar 2 katına ulaştırılacak.
-  1.3 milyon ton olan bor kimyasalları ve eşdeğeri ürün üretim kapasitesi 2015’e kadar 2.8 milyon tona çıkarılacak.Milliyet


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.