CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor. Sözlerine Davutpaşa'da meydana gelen patlamayla başlayan Kılıçdaroğlu, Cumartesi annelerinin taleplerini de değerlendirdi.

İşte grup toplantısından satır başları:

- Ne kadar üzülürsek üzülelim, olan patlamalarda hayatını kaybedene ve yakınlarına oluyor.

- İstanbul Davutpaşa'da meydana gelen patlama sonrası baktık herkes bir başkasını suçluyor. Hükümet başkasını, belediye başkasını suçluyor. Şimdi geldiğimiz noktada da herkes birbirini suçluyor.

- Hukuk devletinde hukuk normlarının uygulaması vardır. Siyasetçinin sorumluluğu daha fazladır. Japonyada sular 2 saat akmıyor diye Belediye Başkanı istifa ediyorsa orada siyasetçinin sorumluluğu yüksek demektir.

- Bakan çıkıyor ve diyor ki eğer denetim elemanı açığımız olmasaydı kontrollerimizden kaçmazdı. Alsaydınız, hükümet değilmisiniz. Sanki mübarekler iktidarda değiller. Geldiğimiz nokta şu, sadece 2009'da olmak üzere 1071 kişi hayatını kaybetti.

- Bunları dile getirmek sadece muhalefet partilerinin değil sendikaların da görevi. Koltuklarında oturmamalı biraz çıkıp dünyaya bakmalı. Neymiş ölen işçiler için saygı duruşunda bulunacakmışız. Eğer sorun çözülecekse ben de geleyim 70 milyonla saygı duruşunda bulunalım.

Erdoğan: 'Suç duyurusunda bulunuyorum'

Cumartesi anneleriyle buluşma

- Başbakan Erdoğan geçen hafta Cumartesi anneleriyle buluştu. Güzel bir şey, Başbakan'ı yürekten kutluyorum. Başbakan Erdoğan daha önce Cumartesi Annleri için şunu demişti; 'Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, birilerinin kullandıkları insanlar'. Hak arama demokrasinin vazgeçilmez kurallarından biridir. Her şeye rağmen Başbakan Erdoğan kabul etti. Şimdi biz Cumartesi Anneleri'in samimiyetini test edeceğiz. Bir anne orada faili meçhulleri araştırma komisyonu kurulsun önerisine 'diğer partiler de destek vermeli' diyor. Her şeyi beceriyorsun da faili meçhulleri araştırma komisyonunu mu kuramıyorsun. Sen eğer faili meçhullerin ortadan kalkmasını istiyorsan CHP'nin önergesine evet de. Bak biz ne kadar yürekli, namuslu davranıyoruz. Sen de davran. Biz şunu kabul ederiz; siyasette samimiyet çok önemlidir. Varsa, bir şey söylüyorsan arkasında duracaksın. 12 Eylül'de acı çekenlerin acısını nasıl sömürttüyse Cumartesi Anneleri'nin de acılarını sömürmek istiyor. Ama biz bunu sömürtmeyiz.

"Çevremizde önemli olaylar oluyor"

- Sadece Türkiye'de değil çevremizde de önemli olaylar oluyor. Tunus'ta genç bir üniversite öğrencisi kendisini yaktı. Mısır'a sıçradı. Mısır kilit konumda olan ülkelerden birisi. Mısır'da olan olaylara kimse kayıtsız kalamaz. Biz de Mısır'ı yakından izlemeye devam edeceğiz. Mısır'ı düşünenler Mısır'dan sonra olanları düşünüyorlar. Ortadoğu'daki dengeler ne olacak, biz ne kadar söz sahibi olacağız diyorlar. Bir satranç mücadelesi adeta. Münih'te bu olaylar tartışıldı ve Mısır'daki yönetim değişikliğinin sonuçlarını tartışlar. 47 yıllık Güvenlik Toplantısı'nda ilk kez bir CHP Genel Başkanı çıktı görüşlerini paylaştı. Demokrasiyi götürelim, insan haklarını götürelim dedik. fincancı dükkanına giren fil gibi Başbakan Erdoğan darma dağın etti. Sahaya indi mi sayın Başbakan? Sahaya indi mi? Obama ne yaptı Mısır'a hemen özel temsilcisini gönderdi. Biz doğrudan doğruya Mısır'a temsilci gönderdi. Dış politikada bir hatanın faturası kolay kolay ödenemez. Cezair'in bağımsızlığı konusunda kullandığımız oy hala önümüze konur. Sen hep tribünde olmaya devam edeceksin.

- KKTC'de insanlar katledilirken oraya 1974 yılında çıkartma yapma kararını veren sosyal demorkat devlet adamı Bülent Ecevit'ti. Kıbrıs, demokrasi anlamında bizden daha gelişmiş durumda. Böyle bir yerde 5-10 kişi bir pankart açıyor Türkiye aleyhine bu pankart. Başbakan ne yapıyor 5-10 kişi yerine tüm Kıbırs'a besleme sözcüğünü kullanmıştır. Başbakan hazmedilemeyecek bir sözcük kullanmıştır. Biz Kıbrıs'ı nasıl kazanırız derken onlar Kıbrıs'ı elden çıkarma derdinde.

"Her konuştuğunda çam deviriyor"

- Başbakan'ı biliyorsunuz camlar var oradan konuşur. Allah aşkına camsız konuşma. Her konuştuğunda çam deviriyor. Onlara besleme diyorsun. Çıkıp biri sana sormaz mı sayın başbakan niye aynaya bakmıyorsun diye? Dubai'de bir milyar dolarlık para için bakanın imza atmadı mı? Onlar dönüp sana besleme demez mi? Kaldı ki vatandaşa da kömür makarna dağıtıyorsun onlara da mı besleme diyorsun.

- Sayın Başbakan, Mısır'a sesleniyor; sokağın sesine kulak ver. Peki Mısır sana sormaz mı asıl sen sokağına kulak ver. O zaman ne cevap verecek.

- Hangi gazeteyi açsan ekonomide mucizeler olduğu dillendirilir. O haberlerde açlıktan ölenler yoktur, işsizlik yoktur. İthalat yoktur, tarımdaki çöküşü göremezsiniz orada. Efendim dünya 20 ekonomi içerisinde en büyük 16. Türkiye 1984 yılında en büyük ekonomi arasında 14. sıradaydı.

- Şimdi bakalım vatandaşın gündemi ne.. 80 yılda Türkiye'nin borçlanması 242 milyar 8 yılda 217 milyar. 80 yılda bütçeden faiz ödemesi 135 milyar lira son 8 yılda 405 milyar lira. Vatandaşların bankalara borcu artıyor.

- Ekonomiyi bu hale getirirseniz daha çok mali af çıkarırsınız. Bu hükümet döneminde 4 defa mali af çıkardınız. Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmasını yaptınız. Peki ne oldu bu paralara. 35 milyar dolarlık mal sattınız, ne oldu işsizlik mi azaldı. Bunlar yanlız bir şey yaptılar, icra dairelerinin sayısını arttırdılar. Bu arada Malatyalı arkadaşlar bize faks çekmiş, açılan AVM'ler işlerini bitirmiş.

Başbakan'a ordu eleştirisi

- Sayın Başbakan bugün bizi eleştirmiş ordumuzu övmüş. Başbakan eleştirisinde haklı olabilir. Ben Sayın Başbakan’dan bunu beklerim. Bizi eleştirmeyi bildiğin gibi kendini eleştirmeyi bileceksin.

- Eğer senin bakanın “Bu orduyla mı savaşa girecektik” der ve sen sesini çıkarmazsan sen orduya saygı göstermiyorsun demektir. Biz sadece orduya değil devletin tüm kurumlarına saygılıyız.

- O saygıyı çok iyi bilmeliyiz. Hiç kimse ordu üzerinden siyaset yapmaz. Bu bize Mustafa Kemal’in verdiği bir mirastır. Bunu herkes koruyacak.

- Önceki genel başkanımızın söylediği bir söz var, “Orduyu eleştirmek ancak CHP genel başkanı katında mümkün olabilir.” Tek ve güçlü bir ses çıkarmalıyız. Biz halkımız seviyoruz onlara güveniyoruz.

- Başbakan'ın suç duyurusu açıklaması yargıya müdahaledir.


Cumhuriyet


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.