'Başlangıç elzem değil, olmasa da olur'
AK Parti, yeni anayasanın başlangıç ve değişmez maddelerini masaya yatırıyor. Partide genel eğilim 'başlangıç bölümüne gerek yok' şeklinde. Bazı kurmaylar ise "Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilemeyeceğini hükme bağlayan 4. maddenin yeni anayasada yer almaması gerektiğini savunuyor.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti'de henüz bu konunun masaya yatırılmadığının altını çizerek, anayasanın "Başlangıç"  ve "Değiştirilemez" maddelerine ilişkin görüşlerini AKŞAM'a şöyle anlattı:

ELZEM DEĞİLDİR: Anayasanın başlangıç bölümü, bazı ülkelerde var, bazılarında yok. Bazılarında çok uzun, bazılarında çok kısa. Partimiz henüz olup olmamasına karar vermedi. Olsa da olur, olmasa da olur. Başlangıç bölümü, bir Anayasa için elzem değildir. Olacaksa, özgürlükleri öne çıkarmalı. İlla olacaksa kısa olmalıdır.

DARBE ANAYASALARINDA VAR: Komünist ülkelerde ve halk cumhuriyeti olan ülkelerde sistemi korumak için anayasanın başlangıç bölümü vardır ve çok uzun yazılmıştır. Darbe anayasalarının tamamında vardır, amaç darbenin haklılığını öne çıkarmaktır. Bizim anayasamızın başlangıç bölümünde "Türk milleti tarafından demokrasiye âşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunur" diyor. Millet çağırıyorsa, niye gece yarısı 3'te geliyorsun? Gündüz 3'te gel, niye gece geliyorsun?

SORUN YORUMDA: Değiştirilemez maddeler bazı ülke anayasalarında var, bazılarında yok. Bizdeki değiştirilemez madde "üniter yapı"dır. Mesele değiştirilemez maddelerin olup olmaması değildir. Eğer değiştirilemez maddeleri özgürlük lehine yorumlarsan hay hay, ama özgürlük aleyhine kıstas olarak yorumlarsan kavga çıkar. Türkiye'nin sorunu, değiştirilemez maddelerin yorumundan kaynaklanmıştır. Bizde değiştirilemez madde laiklik ilkesi başörtüsü engeli olarak yorumlandı. Anayasa Mahkemesi de Danıştay da bu yorumu yaptı, içtihat verdi. Bizdeki laikliğin militanlığı, bunu Fransa'dan almamızdan kaynaklanıyor. Fransa'da laiklik 1789'da yerleşti. 13 binden fazla kilise yakıldı, binlerce papaz doğrandı. Aslında bizdeki mevcut anayasada laikliğin tanımı var. Ama buna uyan yok.

'Değiştirilemez' maddelere ayar
 AK Parti'nin hukukçu kurmayları anayasanın ilk üç maddesini değiştirmeyi düşünürken bu maddelerin değiştirilemeyeceğini hükme bağlayan 4'üncü maddenin çıkarılmasını istiyor.  Birçok kurmay, mevcut anayasadaki ilk iki maddeyi birleştirerek,  "Türkiye Cumhuriyeti devleti, insan haklarına dayanan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir" şeklinde düzenlemek istiyor. Mevcut anayasada birinci madde "Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir"; ikinci madde "Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir" şeklinde yer alıyor.

 AK Partili kurmayların çoğu, mevcut anayasanın "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı "İstiklal Marşı"dır.Başkenti Ankara'dır" şeklindeki 3. maddesinde "Devletin dili Türkçe'dir" ifadesini "Devletin resmi dili Türkçe'dir" şeklinde değiştirmekten yana. ANKARA


Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.