Baykal\'dan Cumhurbaşkanı\'na \'Anayasa\' çağrısı

Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada anayasa değişikliği teklifini değerlendirdi, Cumhurbaşkanı Gül\'e seslendi.

Baykal, Gül\'ün, kamuoyu önünde, son oylamada hangi oyu alırsa alsın, 3 maddeyi ayırıp, referanduma sunacağını, buna yetkisi olduğunu, bu uygulamanın daha önce yapıldığını, şimdi de kendisinin yapacağını açıkça ilan ederse, Türkiye\'deki bu gerginliği ortadan kaldırma bakımından çok önemli, tarihi bir hizmet yapmış olacağını söyledi.

\"Eğer Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir açıklama yaparsa, biz de CHP olarak, bu anlayış doğrultusunda, bir uzlaşma yaklaşımını, en iyi niyetle, sonuna kadar gerçekleştiririz\" diyen Baykal, şunları kaydetti:

\"Bunu, bu gergin ortamda, iyi niyetli, yapıcı bir öneri olarak Sayın Cumhurbaşkanı\'nın takdirine sunmak istiyorum. Bunun yapılmaması halinde, Mecliste 27 maddenin 24 tanesinin, referanduma gerek kalmadan, milleti yormadan, anayasal bir değişim gerçekleştirme şansı ortadan kaldırılacaktır.

Hatta belki, daha sonraki aşamalarda, tümünün engellenmesi olasılığı da söz konusu olabilecektir hem referandumda hem anayasal denetim aşamasında. Bunlar yanlış, eğer derdimiz, üzüm yemekse, 24 maddeyi anayasa değişikliği yaparak hayata geçirmekse, size CHP olarak diyoruz, getirin o maddeleri, elbirliğiyle, referanduma hiç gerek kalmadan, birlikte sonuçlandıralım. Bundan daha iyi niyetli bir öneri ne yapılabilir?\"

\"Tarihi öneri yapmak istiyorum\"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül\'e, \"milletin önünde tarihi bir öneri yapmak\" istediğini söyleyen Baykal, anayasanın, Cumhurbaşkanına, anayasa değişikliklerinin paket halinde oylanmasına yönelik bir düzenlemede, son oylamada hepsi yeter sayıya ulaşmışsa da bazı maddeleri ayırarak halkoyuna sunma yetkisi verdiğini anımsattı.

Baykal, \"Gül, 27 madde içerisinden 3 maddeyi ayırarak, \'Mecliste 3\'te 2 oyla hallettiniz ama 3 maddeyi, milletin oyuna, referanduma sunmak zorundayım. Bu büyük ve köklü bir düzenlemedir. Bu düzenlemenin, Meclisteki bir oylamayla sonuçlandırılması kabul edilemez, hukukçularıma incelettim, böyle bir yetkimin olduğunu görüyorum. Bu yetkim doğrultusunda 3 maddeyi referanduma sunacağım...\' Eğer Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir açıklamayı, bu süreç içerisinde, Mecliste oylamalara geçmeden önce yapacak olursa, sanıyorum hem bu konunun Türkiye\'de bir gerginlik ve kutuplaşma yaratmasının önüne geçmiş olur hem de Cumhurbaşkanlığından, milletimizin beklemeye hakkı olan davranışı çok sorumlu bir şekilde sergilemiş olur\" değerlendirmesinde bulundu..

CHP lideri, \"Eğer Sayın Cumhurbaşkanı, kamuoyumuzun önünde, son oylamada hangi oyu alırsa alsın, 3 maddeyi ayırıp, referanduma sunacağını, buna yetkisi olduğunu, bu uygulamanın daha önce yapıldığını, şimdi de kendisinin yapacağını açıkça ilan ederse, Türkiye\'deki bu gerginliği ortadan kaldırma bakımından çok önemli, tarihi bir hizmet yapmış olur. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir açıklama yaparsa, biz de CHP olarak, bu anlayış doğrultusunda, bir uzlaşma yaklaşımını, en iyi niyetle, sonuna kadar gerçekleştiririz. Bunu, bu gergin ortamda, iyi niyetli, yapıcı bir öneri olarak Sayın Cumhurbaşkanı\'nın takdirine sunmak istiyorum\" dedi.

Baykal, \"Bunun yapılmaması halinde, Mecliste 27 maddenin 24 tanesinin, referanduma gerek kalmadan, milleti yormadan, anayasal bir değişim gerçekleştirme şansı ortadan kaldırılacaktır. Hatta belki, daha sonraki aşamalarda, tümünün engellenmesi olasılığı da söz konusu olabilecektir hem referandumda hem anayasal denetim aşamasında. Bunlar yanlış, eğer derdimiz, üzüm yemekse, 24 maddeyi anayasa değişikliği yaparak hayata geçirmekse, size CHP olarak diyoruz ki getirin o maddeleri, elbirliğiyle, referanduma hiç gerek kalmadan, birlikte sonuçlandıralım. Bundan daha iyi niyetli bir öneri ne yapabiliriz?\" diye sordu.

\"Türkiye\'ye ferahlık getirir\"

Değişiklik teklifindeki 3 maddenin anayasaya aykırı olduğunu, Anayasa Mahkemesi başkanlığı yapanlar, yargıdaki yetkili kişilerin de dile getirdiğini vurgulayan Baykal, \"Büyük bir ihtimalle döner, dönebilir. Bu tehlikeyi niye göze alıyorsunuz?\" diye sordu.

\"Dönmeyeceği görülen maddeleri gelin hep beraber çıkaralım\" çağrısında bulunan Baykal, sözlerini şöyle tamamladı: \"Öbürlerini de referanduma sunalım. Ama sadece onları sunalım. Sayın Cumhurbaşkanının yetkisi var. Sayın cumhurbaşkanı diyebilir ki bunlar 3\'te 2 oyla da geçse ben bunun üzerine yatmam. Millet bunun kararını almalıdır, demelidir. 3 maddeyi referanduma sunma kararını şimdiden ilan etmelidir. Bu, inanıyorum ki Türkiye\'ye çok ciddi bir rahatlama ve ferahlık getirir.

Çok doğru bir karar alınmış olur. Sayın Cumhurbaşkanı\'ndan ben umudumu kesmedim. Yaşadığımız bütün sıkıntı ve olumsuzluklara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmanın, bu aşamada böyle bir davranış sergilemesine yeteceğine güveniyorum. Ve Sayın Cumhurbaşkanı\'ndan bunu ciddiyetle irdelemesini, değerlendirmesini ve bu konudaki anlayışını kanun önüne gelmeden, Meclisteki oylamalar tamamlanmadan kamuoyunun bilgisine sunmasını bekliyoruz. Tam bir saygı içinde Sayın Cumhurbaşkanı\'na bu öneriyi ifade ediyorum.\"

\"İyot gibi...\"

Deniz Baykal, \"184 imza var, partimizin şu kadar üyesi var, getirin konserve, stoktaki imzaları, veriverelim\" diyerek, anayasa değişikliğinin olamayacağını ifade ederek, \"Olur zannediyorsan, sen anayasayı anlamamışsın. Anayasa değişikliğinin hangi şartlarda, nasıl gerçekleştirileceğinden senin haberin yok demektir. Maalesef böyle bir tablo gözüktü\" görüşünü savundu.

Baykal, TBMM Başkanı\'nın, değişikliğe tepki gösteren AK Partili milletvekilinin de teklifte imzası bulunduğunu ifade ederek, \"Onun haberi yok, Meclis Başkanı \'haberim yok\' diyor. Kimsenin haberi olmadan, onlar adına bir anayasa değişikliği, birilerinin uygun görmesi üzerine veriliyor. Bu ciddi bir zafiyet. Arkadaşlarımız tespit ettiler, uyarılarını yaptılar, tuzak kurmadılar. İmzalarını geri çektiler, niye imza attın, niye çekiyorsun? İzahı mümkün değil\" dedi.

Deniz Baykal, \"Başbakan gene, tepeden konuşmaya devam ediyor, \'Muhalefetin hastalığı var da onun için çektik\' Muhalefetin hastalığı yok Sayın Başbakan, hasta olan sensin. AKP\'nin, anayasa değişikliği konusundaki yanlışlıkları, iyot gibi, bu imzayı geri çekerek ortaya çıkmıştır. \'Geri çekeceksin\' dedim, geri çektiler. Geçen hafta \'ABD\'ye gidecek\' dedim, şimdi Başbakan ABD\'ye gidiyor. Ona itiraz ediyor, bize kızıyor, bağırıyor, çağırıyor. Ama bir süre sonra tıpış tıpış CHP\'nin söylediği noktaya geliyor. Son hafta içinde bunun 2 örneğini yaşadık\" diye konuştu.

\"Devlet düzenimizin kubbesi ortadan kalkacak\"
 
Deniz Baykal, anayasa değişikliğinde 27 önerinin bulunduğunu, bunlardan 24\'üyle ilgili bir tartışma, çekişme, sıkıntı olmadığını, Mecliste gerginlik yaşanmayacağını, herkesin yanlışı düzeltmeye çalışacağını dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın, 3 maddeyi de bunların içine koyarak, \"27\'sini birlikte ya kabul, ya red\" demesinin, doğru bir yaklaşım olmadığını, hukuken geçerli sayılmayacağını savunan Baykal, \"Tartışmalı 3 madde var. O 3 madde öyle 3 madde ki, onlar gerçekleşirse, devlet düzenimizin kubbesi ortadan kalkacaktır, çatısı, temel hesabı, statik dengesi bozulacaktır, sarsılacaktır. Çünkü 3 kuvvetin içinde bağımsız kalabilmiş tek kuvvet var; yargı\" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesinin önemine işaret eden Baykal, bu düzenin kaldırılması halinde, iktidarın freninin koparmış olunacağını kaydetti.

Baykal, dünyada her yerde yargının, \"dur\" diyebileceğini, İtalya\'da, Berlusconi\'ye \"dur\" denildiğini belirterek, \"Türkiye\'de bizimkiler diyor ki, \'Bana kimse dur demesin\' Ya sen nesin Allah aşkına? Allah, peygambere dahil, hesap verme görevini, sorumluluğunu yüklemiş, sen hesap vermeden, nasıl çıkacaksın, sana fren olmadan bu devlet nasıl yönetilecek? Herkes fiilinin hesabını verecek, birisi hatadan, günahtan, kusurdan münezzeh. Ne isterse, o olacak?\" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'a, anayasa değişikliğini televizyonda tartışma önerisinde bulunduğunu anımsatan Baykal, bu önerinin, \"demokratik ve dünyanın her yerinde uygulandığını\" belirtti.

Başbakan Erdoğan\'a tepki

Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın yargıya yönelik \"çıkar cüppeni siyasete gir\" sözlerini eleştirdi.

\"Bu nasıl söz\" diyen Baykal, yargının en başındaki insanların o cüppeyi yıllarca yargı hizmeti vererek ve hak ederek kazandıklarını ifade etti.

Baykal, \"Bir saygı gerekmez mi bu insanlara? Onlara o cüppeyi çıkar diyeceğine, önce o söz verdiğin dokunulmazlıklarla ilgili düzenlemeyi yap, arkasına saklandığın o dokunulmazlık gömleğini bir çıkarıver. Sen istesen de milletvekilliği dokunulmazlığı gömleğini üzerinden çıkaramazsın, çıkarsan da o cüppeyi üzerine giyemezsin\" dedi.

Erdoğan\'ın dokunulmazlık konusunda \"milleti kandırdığını, kaldırma sözü verdiğini, ancak şimdi kaytardığını\" ileri süren Baykal, \"Sonra da çıkıp \'cüppeni çıkar\' diyorsun. O niye çıkarsın cüppeyi? Ama senin o dokunulmazlık gömleğini çıkarmak boynunun borcudur. Sen onu çıkaracaksın\" diye konuştu.

Baykal, Başbakan\'ın \"kimin cüppe giyeceğine de karar vermek istediğini\" savunarak, bunun \"Türkiye\'ye özgü bir garabet\" olduğunu söyledi.

Deniz Baykal, Erdoğan\'ın \"yargıya şekil vermeye çalıştığını, yargıyla çok fazla meşgul olduğunu\" belirterek, \"Bu konuda ne kadar gayret edersen et, sen o yargıç kürsüsünde olamazsın. Eğer o mahkemede olmak için çok ısrar edersen günün birinde bulanacağın yer o yargıçlık kürsüsü olmayacaktır\" dedi.

\"Senin yatacak yerin var mı?\"

Erdoğan\'ın televizyonda tartışma önerisine itibar etmediğini de ifade eden Baykal, kendisine bazı güvenceler vermek istediğini söyledi.

Baykal, kabul etmesi halinde Başbakan\'ı rahatsız edecek konuları konuşmayacağını, yolsuzluklardan söz etmeyeceğini, \"Anayasa değişikliğini Yüce Divan\'a düşerse yandaş hakim için yapıyor\" da demeyeceğini kaydederek, \"Sadece Anayasayı konuşacağız. Gel konuşalım. Bu şekliyle de eğer tartışmaya girmezse artık takdiri millete bırakıyorum. Daha ne söyleyeyim\" şeklinde konuştu.

Bir izleyicinin \"Deniz Feneri\'nden de mi söz etmeyecek misiniz\" sözleri üzerine Baykal, \"Tam onu garanti edemiyorum\" dedi.

Erdoğan\'ın yardımları kendi amacı için kullanan yardım kuruluşları için \"yatacak yerleri yok\" dediğini anımsatan Baykal, \"Böylece Başbakan dolaylı da olsa Deniz Feneri\'nin bir yolsuzluk organizasyonu olduğunu itiraf etmiş oldu. Kimisi o yardımlarla televizyon kurdu, o televizyon da sana destek verdi? Onların yatacak yeri yok da, onu yapanları RTÜK\'e başkan yapanların, onları Alman adliyesinden korumak için her türlü hukuksuzluğu göze alanların yatacak yeri var mı? Senin yatacak yerin var mı Sayın Başbakan\" diye konuştu. Cnn Türk


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.