\'Birinci teklif böyle geri çekilmez\'

Okay, düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliğine ilişkin ilk teklifteki imzaların \"depo\" olduğu iddiaları üzerine, tekliften 61 imzanın çekildiğini, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu\'nun 214 imzalı tekliften 61 imzanın çekildiğini ve böylece Anayasanın öngördüğü imza sayısı kalmadığı gerekçesiyle teklifi iade ettiğini anımsattı.

Meclis Başkanlığı\'nın da teklifi sahiplerine geri gönderdiğini belirten Okay, \"Kuzu, içinde sahte imzalar ve sahte işlemleri içeren suç delili olan evrakı iade ettiğini\" ifade etti.

Kuzu\'nun yaptığı işlemin \"hukuka uygun olmadığını\" ileri süren Okay, Anayasa değişiklik teklifinin 184 milletvekilinin \"kolektif iradesiyle\" verilebildiğini kaydetti.

Okay, \"Kolektif bir iradeyle verilmiş olan bir teklif söz konusu ise ve teklif ulaşacağı makama ulaşmış ise teklif sahiplerinden birilerinin bireysel iradesiyle teklifi geçersiz kılmaları mümkün değildir. O teklife imza atan herkes hep birlikte imzalarını geri çekmek zorundadır. Bu Anayasa Mahkemesi kararlarıyla teyit edilmiş bir hukuk düzenlemesidir. Yani, 216 imzalı teklifteki bütün imzaların geri çekilmesi lazım\" dedi.

Gelinen aşamada o fırsatın elden çıktığını savunan Okay, şu görüşleri dile getirdi:

\"Fakat kolektif iradeyle verilmiş bir teklif vardır. Bu da Anayasa Komisyonunda ikinci teklifle birlikte değerlendirilmek zorundadır. Açıkçası eylemli bir içtüzük ihlali yapılmıştır. Hukuk tanımaz anlayışıyla bir kez daha ihlalle karşı karşıya kalınmıştır. Anayasa Komisyonu\'ndan yapılacak görüşmelerde bunlar gündeme gelecek ve tartışılacaktır. Olası bir Anayasa Mahkemesi müracaatında da bu husus gündeme getirilebilir.\"

\"Maddede çelişki var\"

Hakkı Suha Okay, sürecin özensiz, aceleci, oldu bitti mantığıyla götürüldüğünü iddia ederek, teklifin 3. maddesiyle seyahat hürriyetinin sınırlandırılmasının yeniden düzenlediğini anımsattı.

Teklifle yurtdışına seyahat hürriyetinin hakim kararıyla sınırlandırılmasının öngörüldüğünü, ancak Anayasanın söz konusu değişiklik yapılan maddesinin bir başka fıkrasında ise savcı kararıyla sınırlandırılmasının hükme bağlandığını belirten Okay, \"Türkiye cumhuriyetinin Anayasasını değiştiriyoruz. Böylesine bir hukuk ihlali Anayasa Komisyonunun elinde. Bunlar sıradan yanlışlar değil, hukuka bakış yanlışları. Kabul edilebilir yanlışlıklar değil. Önlerine mikrofon gelince mahalle kavgasında söylenmeyecek sözleri söyleyenler, ellerindeki evraklara bakıp neyin altına imza attıklarını düşünmeleri lazım\" dedi.

\'Skandal teklifin\" altında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın da imzasının bulunduğunu belirten Okay, \"AKP grubunun bir Anayasa değişikliğini ne kadar hazırlıksız şekilde Türkiye\'ye dayatmak istediği görülüyor\" dedi.

\"Cumhurbaşkanı elini taşın altına koysa...\"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal\'ın dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül\'e yaptığı çağrıyı anımsatan Okay, Gül\'ün 3 maddeyi referanduma götüreceğini taahhüt etmesi durumunda paketin tamamı oylanırken olumlu oy verebileceklerini söyledi.

Okay, \"Sayın Cumhurbaşkanı her ne kadar AKP grubunun bünyesinden çıkmış, hala AKP\'li gibi kimi düşüncelerini ifade ediyor ise de devletin başı konumundadır, tarafsız bir kimliği vardır. Cumhurbaşkanı elini taşın altına koyarsa kolaylık sağlanabilecektir. Sayın Genel Başkan samimi bir teklifte bulunuyor. Bundan sonraki süreç öncelikle Cumhurbaşkanındır\" dedi.

AK PARTİ\'DEN YANIT

CHP\'ye yanıt AK Partili Bekir Bozdağ\'dan geldi. Bozdağ, \"1987\'de de benzer uygulama oldu, sorun yok. CHP ipe un seriyor\" dedi.

 AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç da, Anayasa değişikliği teklifi konusunda CHP tarafından gündeme getirilmiş olan iddiaların, \"işin esasına girmemek üzere ortaya konulmuş politik senaryolar, ucuz politikalar\" olduğunu ifade ederek, \"Artık bu ucuz siyaset anlayışının terk edilmesi, Anayasa değikliği teklifinin CHP ve MHP tarafından da özünden, esasından incelemeye alınmasının zamanı gelmiştir\" dedi.

Kılıç, gazetecilerin Anayasa değişikliği teklifi konusunda CHP yetkililerinin iddialarına yanıt verdi. Suat Kılıç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal\'ın \"Yargıyla ilgili 3 madde ayrı referanduma götürülürse teklife destek veririz\" açıklamasını nasıl değerlendirdikleri sorusuna, \"Sayın Baykal, bir süredir Sayın Cumhurbaşkanı\'na yönelik yönlendirmelerde bulunmaya gayret ediyor. Ben inanıyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanı, konu önüne geldiğinde ne yapacağını kendisi en iyi bilen isimdir. Sayın Baykal, Sayın Cumhurbaşkanı\'na yönlendirmelerde bulunmaktan, akıl vermekten artık vazgeçsin\" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay\'ın tüm imzalar geri çekilmediği için ilk Anayasa değişikliği teklifinin düşmediğine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Kılıç, şunları söyledi:

\"Bütün bunlar, CHP tarafından işin esasına girmemek üzere uydurulmuş senaryolardır, CHP\'nin ucuz politikalarıdır. Artık bu şekil tartışmalarını bir tarafa bıraksınlar ve Anayasa değişikliği teklifini özü bakımından değerlendirmeye alsınlar. Kaldı ki, dün Sayın Baykal, 3 madde hariç uzlaşma arayışına girdiğini ortaya koydu. Sayın Baykal\'ın kamuoyu önünde beyan ettikleri ile Sayın Baykal adına görev yapanların beyan ettikleri arasında çok ciddi farklılıklar vardır. CHP\'nin üst yönetimi, önce kendi arasında bir fikir ve irade birliği ortaya koymalıdır. Sayın Baykal ile vekillerinin söyledikleri arasında büyük farklar var.\"

Baykal dün Cumhurbaşkanı\'na çağrı yapmıştı

CHP lideri Deniz Baykal da dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül\'e çağrıda bulunmuş, \"Abdullah gül tartışmalı üç maddeyi ayırarak referanduma götüreceğini söylesin, gerilimi düşürmek için üstümüze düşeni yaparız\" demişti.

Cnn Türk


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.