Bozdağ: Öcalan tahliye olamaz!
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul'a hareketinden önce, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

AİHM'in, Abdullah Öcalan ile ilgili verdiği kararın, Öcalan'ın yeniden yargılanıp yargılanmayacağı anlamına gelip gelmediğinin sorulması üzerine Bozdağ, kararın henüz tebliğ edilmediğini, tebliğ edildikten sonra kararı inceleyeceklerini söyledi.

Kararı, AİHM'in Büyük Dairesi'ne de götüreceklerini ifade eden Bozdağ, "Bu yeniden yargılama anlamına gelmez. Çünkü daha önce Türkiye bu defteri kapattı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de Türkiye'nin, AİHM'in bu doğrultuda verdiği kararın gereğini yerine getirdiğini tespit etti. Dolayısıyla bu defter kapanmıştır. Yeniden açılması söz konusu değildir" diye konuştu.

Prof. Dr. Ersan Şen, kararı değerlendirdi
>> AİHM'in kararı ne anlama geliyor? Öcalan'a af mı?

İdam cezasının kaldırılmasının, şartlı tahliye hakkı vermeyeceğini kaydeden Bozdağ, idam cezasının, Meclis onayınca infazı yapılan bir ceza olduğunu vurguladı.

Bozdağ, "Yani idam cezası, eski hukukumuzu bilenler bilirler ki infaz edilene kadar Meclis'te bekler, şartlı tahliyeden yararlanmaz. AİHM, zaten bu yöndeki iddiayı reddetmiş, bu konuda bir ihlalin olmadığını ifade etmiştir. Türkiye'nin lehine karar vermiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Öcalan'ın tutukluluk koşullarının 2009'a kadar olan kısmıyla ilgili AİHM tarafından ihlal kararı verildiğinin anımsatılması üzerine Bozdağ, kararın içeriğini görmediğini, Türkiye'nin kararı Büyük Daire'ye götürme hakkı bulunduğunu ifade etti.

Kararı Büyük Daire'ye taşıdıktan sonra diğer hususlar ne ise gereğinin yapılacağını söyleyen Bozdağ, "Türkiye'nin bu konudaki mevzuatını değiştirme gibi bir düşüncesi yoktur. İnfaz sistemini değiştirmesi gibi bir düşüncesi yoktur. AİHM kararı ne olursa olsun, bizim kararımız bu yöndedir. Bunun değişmesi de söz konusu değildir" şeklinde konuştu.

Bir başka soru üzerine Bozdağ, AİHM kararının, yeni bir düzenleme yapmayı gerektirmediğini belirterek, yeni bir düzenleme yapmayı da düşünmediklerini bildirdi.

Abdullah Öcalan ile ilgili cezanın, aslında idam cezası olduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Esas ceza budur. İdam cezasının kaldırılmasından sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dönüştürülmüştür. Asıl ceza idam cezası. Dolayısıyla bunun da şartlı salıverilme hükümlerinden yararlanma imkanı bizim hukukumuzda zaten yok. AİHM de zaten verdiği kararda bu yönden yapılan itirazı reddetmiştir. Bu nedenle burada yeni bir düzenleme ihtiyacını görmüyoruz. Yeni bir düzenleme çalışması da görmüyoruz.

>> AİHM, Öcalan kararını açıkladı

ERGENEKON HAKİMLERİNE İNCELEME İZNİ

Meclisin takdirindedir.
Mahkemeler kararını verirken gerekçesini oluşturur ve ona göre kararını açıklar.
Dosyaya koyması lazım.
Koymazsa 15 gün içinde dosyaya konulmasını emrediyor.
Çok yanlış bir durum.
8 aydır verdiği kararın gerekçesini, yazamayan bir mahkeme olamaz.
Gerekçeli karar 15 günlük süre içinde umarız tamamlanır.

>> 'Ergenekon' Yargıçlarına İnceleme İzni

GÜLEN’İN AÇIKLAMALARI

Fethullah Gülen siyasetçi gibi konuşuyor ama baktığınız zaman açıklamalarına, önceki kimlikle açıklaması olmayan açıklamalar yapıyor.
Dinlemelerle ilgili bir açıklaması oldu.
Kimler dinliyor, Gülen’e ulaştırıyor, neden bana ulaştırmıyorlar da Gülen’e ulaştırıyorlar.
Ak Partiye karşı olduğunu düşünüyorum, halkla aramızdaki bağı koparmak için olduğunu düşünüyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.