Bozdağ: Teklif, kanuna bırakılan alanları düzenliyor
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6. Büyükelçiler Konferansına katıldı. Konferansta konuşan Bozdağ, Türkiye'nin son yıllarda her alanda olduğu gibi hukukun üstünlüğü insan hakları, demokrasi alanında da büyük gelişmeler yaşadığını belirterek demokratikleşmenin dinamik bir süreç olduğunu ve çalışmaların süreceğini kaydetti. Yargı alanında son 10 yılda yapılan düzenlemeleri anlatan Bozdağ, Türkiye'de işkence ve kötü muamele konusunda bir ihbar ve şikayet yaşanmadığını bunun da gelinen noktanın göstergelerinden olduğunu savundu. Anayasa değişikliğiyle temel insan haklarıyla ilgili uluslararası anlaşmaların, iç hukukun etkin parçası haline getirildiğini belirten Bozdağ, bu konuda uygulamada yaşanan sıkıntılara değindi ve yasaların değişmesiyle zihniyetin hemen değişmediğini ifade etti. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının önemine de dikkat çeken Bozdağ, bu tür uygulamaların artık Türkiye'nin normalleri arasında olduğunu belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin de bilgi veren Bozdağ, bu konudaki tekliflere henüz cevap verilmediğini söyledi.

YARGILAMANIN SERBEST YAPILMASI ESAS

Türk Ceza Kanunu'nda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılması konusunda Adalet Bakanlığı'nın çalışmalarının bulunduğunu belirten Bozdağ, çalışmaların tamamlanması halinde yeni adımların atılacağını kaydetti. Mahkemelerce verilen gerekçesiz tutuklama kararlarının da eleştiri konusu olduğunu anımsatan Bozdağ, tutuklamanın hakim ve mahkemenin takdirindeki konu olduğunu, yargılamanın serbest yapılmasının esas olduğunu ancak bu konuda sıkıntılar yaşandığını belirtti. Ağır hastalığı veya sakatlığı nedeniyle ceza infaz kurumlarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumların cezasının, iyileşinceye kadar geri bırakılması imkanı getirildiğini anımsatan Bozdağ, bu düzenlemeden yararlanan hükümlülerin olduğunu belirtti. Gazetecileri Koruma Komitesi'nin 2011'de 8 gazetecinin yargılandığını belirtirken, bir yıl sonra bu rakamı 76'ya çıkardığını, bunlardan 70'inin önceki dönemlerde yargılanmaya başlandığını ancak komitenin raporlarında yer almadığını anlatan Bozdağ, bu durumun belli kulislerin sonucu olduğunu belirtti. Komitenin geçen yıl Aralık ayında paylaştığı listede 49 ismin yer aldığını aktaran Bozdağ, bunların 17'sinin tahliye edildiğini 8'inin hüküm giydiğini, 24 kişinin tutuklu yargılamasının sürdüğünü kaydetti. Bozdağ, tutuklu yargılanan gazetecilerin, gazetecilik faaliyetiyle ilgili olmayan konulardan suçlandığını belirtti.

TEKLİF ANAYASANIN 159. MADDESİ İLE GETİRİLEN DÜZENLEMELERİ DEĞİŞTİRMEMEKTE

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifi konusunda da değerlendirmede bulunan Bozdağ, Genel Kurul aşamasında hükümet olarak bakanlık olarak görüşlerini ifade ederek, teklifin daha da olgunlaşmasına katkı vereceklerini belirtti. HSYK'nın yeni yapısını belirleyen, görevini tanımlayan, yasayla düzenlenecek alanları belirleyen hükmünün Anayasa'nın 159. maddesinde olduğunu kaydeden Bozdağ, teklife ilişkin şöyle konuştu:
 "Bu değişiklik teklifi Anayasanın 159. maddesi ile getirilen düzenlemeleri değiştirmemekte, ortadan kaldırmamaktadır. Örneğin, orada HSYK'nın bir kısım üyelerinin bir kısmının Cumhurbaşkanınca belli kaynaklardan, 3 üyenin Yargıtay'dan, 2 üyenin Danıştay'dan, 7 üyenin adli yargıdan, 3 üyenin idari yargıdan seçilmesi, seçecek ve seçileceklere ilişkin nitelikler konusunda herhangi bir değişiklik getirilmemektedir. Aynen devam etmektedir. İki, seçilecek üyelerin sayısında azaltmaya veya çoğaltmaya da gitmemektedir, o da aynen muhafaza edilmektedir. Üç, Anayasa'da Kurulun görevleri olarak tanımlanan konularda herhangi bir değişikliğe gidilmemektedir, Anayasa'da sayılan görevlerin tamamı yine Kurulun görevleri olarak varlığını korumaktadır. Yönetim ve temsil konusunda herhangi bir değişikliğe kesinlikle gitmemektedir. Kurulun 3 Daire halinde çalışacağı hüküm altına alınmıştır, yine Kurul 3 Daire halinde çalışacak, aynı şekilde çalışmalarına devam edecektir. Kurulun görev süresi 4 yıldır, bu süreye ilişkin herhangi bir değişikliğe gidilmemektedir. Teklif içerisinde yer alan değişiklikler bu maddenin yasa ile düzenlemeye bıraktığı alanlara ilişkindir. Yasayla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu'nda ve diğer bazı kanunlarda yapılmış düzenlemeler, bu teklifle yine yasa ile değiştirilmek istenmektedir."

TEKLİF KANUNA BIRAKILAN ALANLARDA DÜZENLEME İÇERMEKTE

Teklifin içerisinde yer alan ve eleştirilen pek çok hususun komisyon görüşmeleri sırasında değiştiğini ve olgunlaştığını savunan Bozdağ, düzenlemenin Genel Kurul görüşmeleri sırasında da badı değişikliklerin yapılabileceğini belirtti. Bozdağ, "Bu, 2010'da getirilen yeni HSYK düzeninin değiştirilmesini sağlamamaktadır. Sadece kanuna bırakılan alanlarda düzenleme içermektedir. Biz, Avrupa Konseyi'nin, Venedik Komisyonu'nun, Avrupa Birliği vesaire diğer örgütlerin tamamının ortaya koyduğu hukukun üstünlüğü, hukuk devleti anlayışı ve hukukun evrensel ilkeleri çerçevesinde kabul edilen normları her zaman kendimiz için bir esas olarak kabul ettik, bunların altına imzalarımızı attık, bundan sonraki süreçlerde de bu konularda hassasiyet göstermeye devam edeceğiz. Bu teklif, anayasaya uygunluk konusunda elbette denetlendiği gibi uyumlu olması için çalışıldığı gibi diğer uluslararası normlar bakımından da teklifin olgunlaşması için elbette Hükümet olarak katkımızı komisyonda verdik, Genel Kurul aşamasında da vermeye devam edeceğimizi ifade ediyorum" diye konuştu.


ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.